Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zbrojaři i výrobci čipů táhnou růst světových akcií

Zbrojaři i výrobci čipů táhnou růst světových akcií
Profimedia
 ČTK

Světové akciové indexy letos zpevňují, některé z nich v květnu vylepšily rekordní hodnoty. Nejsledovanější americký indikátor S&P 500 od začátku roku přidává přes 11 procent, stejně jako německý DAX či panevropský STOXX Europe 50. Americký index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, pak přidává více než 13 procent, vyplývá z burzovních statistik.

Reklama

„V červnu jsme byli svědky dalších překonávání historických maxim,” řekl analytik Portu Marek Malina. Dařilo se především technologickým akciím, index Nasdaq Composite poprvé v historii překonal 17 tisíc bodů. Nahoru jej táhly zejména akcie výrobce čipů Nvidia, které se dostaly na nová maxima.

Nvidia oznámila velmi dobré finanční výsledky a miliardář Elon Musk uvedl, že ve svém start-upu xAI plánuje využít až 1000 čipů k vybudování nového superpočítače. Akcie Nvidie od začátku roku přidávají 121 procent.

Výkonnost hlavních indexů vede japonský Nikkei 225, který stoupl o 16,9 procenta. Širší S&P 500 si připsal 11,3 procenta, podobně je na tom s 11 procenty index Euro STOXX 50, panevropský STOXX Europe 600 mírně zaostává s nárůstem o 8,7 procenta. V květnu si na několik dní vzal titul nejlepšího indexu také index hongkongských akcií Hang Seng. K 20. květnu dosáhla jeho letošní výkonnost 16,9 procenta. V závěru měsíce ale čínské akcie začaly slábnout, takže letošní výnos indexu Hang Seng dosahuje téměř deseti procent.

Evropské akcie ve srovnání s těmi americkými v květnu zaostávaly, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. V indexu DAX vykazuje od začátku roku nejlepší výsledky energetická společnost Siemens Energy, jejíž akcie vzrostly o více než 100 procent, a také zbrojařská společnost Rheinmetall s nárůstem o 84 procent. Na opačném konci indexu stojí dodavatel laboratorního vybavení Sartorius AG, který od začátku roku odepsal přes 27 procent.

Reklama

Evropským akciím podle Cverny brání ve větším růstu například snaha Číny o zvýšení dovozních cel až na úroveň 25 procent na automobily s vyšším objemem motorů. To má negativní dopad na automobilky, jako je například BMW, Volkswagen nebo Mercedes-Benz. Asijsko-pacifickému regionu vévodí od začátku roku s celkovým ziskem 21,7 procenta index KSE-100, který reprezentuje pákistánskou burzu, dodal Cverna.

kontejnerová loď proplouvá Suezským průplavem

Týden tradera: Na trhy se vplížila letní nálada, zdražování kontejnerů rozdmýchává inflaci

Finanční trhy se pomalu nastavují do prázdninového módu. Po růstových týdnech tak dorazila určitá konsolidace, kterou nezměnila ani nová přicházející data z americké ekonomiky. Opět nám mimořádně zdražuje námořní doprava a chystá se významné IPO ropného giganta. Americký hlavní index S&P 500 klesnul hlouběji pod 5300 bodů.

Přečíst článek

NATO Day, stíhačky F-35

Zbrojaři přestávají být "ti zlí". Jejich akciím se skvěle daří

Finanční sektor tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině pomalu mění postoj k financování obranného průmyslu. Konzervativní banky ovšem mění své zavedené přístupy jen velmi pomalu. Ve věci chce pomoci i Evropská investiční banka.

Přečíst článek

Reklama

Související

Září zůstává pro trhy historicky nešťastným obdobím, což se v letošním roce nemění

Týden tradera: Trhy rostou a Turci se konečně rozhoupali řešit hyperinflaci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme