Válka může mít různé podoby. Od obrněné techniky valící se přes hranice až po kybernetickou bezpečnost. Na to všechno musí být Česko připravené, říká Jiří Hynek, prezident Asociace zbrojního průmyslu, která zastřešuje 230 českých podniků. Pět procent na zbrojení podle něj není potřeba utratit hned, ale postupným náběhem a s dobrou strategií. I vzdělání může být zbrojení.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada založila subdivizi CSG AI, jejímž cílem je zlepšovat stávající nástroje umělé inteligence a vyvíjet nové. V plánu jsou ale také akvizice start-upů a společností, které se umělé inteligenci věnují.
Český obranný průmysl může být vítaným partnerem velkých evropských zbrojovek, které se nadechují k dalšímu rozvoji. „Evropské dodavatelské řetězce se otřásají a transformují, firmy mapují trh a koukají také na Česko,“ řekla v rozhovoru pro Export.cz Kristýna Helm, viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Tuzemské společnosti mohou nabídnout nejen výrobu, ale také výzkumné kapacity.
Slovenský výrobce munice MSM Group, který patří pod společnost Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, dokončil převzetí německého průmyslového parku Walsrode s výrobou nitrocelulózy. Výši transakce holding ve sdělení neuvedl, podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy šlo o obchod za miliardy korun.
Novým generálním ředitelem divize CSG Ammo+ se stal Petr Marijczuk. Ammo+ v rámci průmyslové a technologické skupiny CSG sdružuje výrobce malorážové munice.
Skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se k polovině dubna stala stoprocentním vlastníkem původně italské skupiny Fiocchi, vyrábějící malorážovou munici. CSG o tom informovala v tiskové zprávě.
Všechny státní podniky ministerstva obrany loni vykázaly zisk. Vyplývá to z hospodářských výsledků podniků, které ještě musí projít auditem. Do kladných čísel se dostal i státní podnik VOP CZ, který se v posledních letech potýkal s často vysokými ztrátami. „Zdravé a fungující státní podniky jsou důležitou součástí obranyschopnosti státu. Jsem proto ráda, že se nám podařilo společným úsilím docílit toho, že všech pět je v zisku. Děkuji jejich pracovníkům i vedení,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal loni rekordní výnosy téměř 22,38 miliardy korun. Meziročně vzrostly o 50,6 procenta. Upravený čistý zisk zbrojařské skupiny za loňský rok po zdanění přesáhl 1,93 miliardy korun, ve srovnání s rokem 2023 klesl o 5,7 procenta. Vyplývá to z předběžných konsolidovaných neauditovaných finančních výsledků holdingu.
Evropský automobilový sektor je v chaosu a dodavatelé komponentů začínají hledat odbyt u zbrojovek. Aktuálně se jedná o nejrychleji rostoucí průmyslový sektor v Evropě.
Servis bojových vozidel Pandur české armády bude mít i nadále na starosti kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle (TDV) z holdingu CSG miliardáře Michala Strnada.
Evropě v důsledku pokračujících geopolitických konfliktů začala éra zbrojení. Z rostoucích armádních nákupů profitují evropské zbrojovky. Rekordní výsledky hlásí například německý Rheinmetall.
Rusko v noci podniklo rekordní útok proti Ukrajině, uvedlo ukrajinské letectvo. Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině 728 dronů, sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zničit 714 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu.
Průměrná sazba hypoték se na počátku července vrátila nad pět procent, proti předchozímu měsíci se zvýšila o 0,09 procentního bodu na 5,03 procenta. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Americký prezident Donald Trump chce zavést cla na úrovni až 200 procent na léky 💊 dovážené do Spojených států. Farmaceutickým firmám chce dát ale rok až 18 měsíců, aby začaly vyrábět v USA, informuje agentura Reuters. Podle obchodní databáze OSN se loni do USA dovezly farmaceutické výrobky za téměř 213 miliard dolarů (4,48 bilionu korun).
Americký výrobce letadel Boeing ✈ zvýšil za pololetí dodávky letadel o 60 procent na 280. Přiblížil se tak svému evropskému konkurentovi Airbusu, jehož dodávky za stejnou dobu klesly o 5,56 procenta na 306. Uvedla to agentura Reuters.