Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Olivový olej už jen pro bohaté? Jeho výrobci čelí nejtěžšímu období

Ceny olivového oleje vystřelily na rekord
iStock
 ČTK

Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.

Reklama

Úrodu oliv negativně ovlivnila spalující vedra, která Španělsko zažilo dva roky za sebou. To pak vyústilo v dosud nevídaný růst cen, který ohromil nejen spotřebitele, ale i veterány v oboru.

Na Španělsko připadá více než 40 procent světové produkce olivového oleje. Země je tak pro vývoj jeho ceny určující.

Biohacking: Středomořská strava je efektivní a nejjednodušší ze stravovacích diet

Média jsou plná rad, co a jak bychom měli jíst. Od odborníků i laiků s vlastními zkušenostmi jsme bombardováni návody a svědectvími, jak se lze "uzdravit a zhubnout". Neexistuje však všeobecná shoda, jak má vypadat lidská strava. A tak se každý rozhoduje a intuitivně jedná, jak uzná za vhodné. Existuje ale stravovací styl, který je experty hodnocen jako velmi vhodný pro většinu společnosti - středomořská strava.

Přečíst článek

„Čelíme jednomu z nejtěžších okamžiků v historii tohoto odvětví,“ napsal CNBC v e-mailu obchodní ředitel společnosti Deoleo, Miguel Ángel Guzmán. „Silná inflace spolu s vysokými úrokovými sazbami a nepříznivými prognózami sklizně olivového oleje (z hlediska množství a kvality v důsledku cyklu sucha) způsobily výrazný nárůst cen,“ dodal.

Prognózy jsou optimstičtější

Ceny extra panenského olivového oleje ve španělské Andalusii dosáhly v lednu rekordní výše 9,2 eura (230 korun) za kilogram. Podle referenčního indexu společnosti Mintec se k 19. dubnu kilogram obchodoval kolem 7,8 eura, což je pokles z přibližně osmi eur na konci března. Ceny se částečně snížily v důsledku vyšších odhadů produkce a díky dešťům, které přišly v březnu a dubnu a úrodě svědčí.

Společnost Deoleo stojí za značkami Bertolli a Carbonell. Její zástupci jsou přesvědčeni, že současná situace je cyklická, a očekávají, že ceny budou rozumnější, až se sklizeň vrátí k normálu. Zůstávají ale i tak oparní.

Budva v Černé Hoře je oblíbenou přímořskou destinací.

Reportáž z Černé Hory: Je tam výrazně levněji než v Chorvatsku, mají skvělý olivový olej a pršut

Statisíce Čechů každoročně vyráží na prázdniny do Chorvatska. Černá Hora, rovněž svazová republika bývalé Jugoslávie, ale nabízí podobně komfortní, zajímavou a zároveň levnější dovolenou. Navíc se tam dá pohodlně doletět jen za hodinu a půl. Z Prahy i Brna.

Přečíst článek

Většina světových zásob olivového oleje pochází ze Středomoří, přičemž jihoevropské země, jako je Španělsko, Itálie a Řecko, patří mezi přední světové producenty. Analytici, kteří se zabývají pěstováním olejnin, varovali, že olivovníky jsou mimořádně zranitelné vůči klimatické krizi. Ačkoli se obvykle dokážou vyrovnat s vysokými teplotami a jsou poměrně odolné vůči suchu, nedávné podmínky byly i pro ně příliš náročné.

Cena kakaa už se letos více než zdvojnásobila

Čokoláda už jen pro bohaté. Cena za tunu překonala historický rekord

Cena kakaa pokračuje v růstu na nové rekordy a poprvé překonala 10 tisíc dolarů (232 600 korun) za tunu. K hlavním příčinám patří obavy o dodávky kvůli špatné úrodě v důležitých pěstitelských zemích v západní Africe. Od začátku letošního roku už se cena zvýšila o více než 130 procent, upozornil server zpravodajské televize CNBC.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme