V Česku je navzdory zákazu nadále v provozu jako hlavní zdroj tepla přes 100 tisíc neekologických kotlů. Zákaz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy, platí od letošního září. Tehdy lidé využívali jako hlavní zdroj tepla téměř 150 tisíc nevyhovujících kotlů, uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Dotýká se to hlavně domácností na venkově, kde lidé byli dlouhá léta zvyklí používat staré kotle na tuhá paliva nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody.
Investice do transformace českých tepláren přesáhnou 200 miliard korun. V posledních třech letech přešlo od spalování uhlí na jiný typ paliva deset tepláren v ČR, které zásobují dohromady 110 tisíc domácností. Další velké teplárny plánují odklon od uhlí v příštích letech, transformaci chtějí dokončit do roku 2030.
Letní horka volají po zavádění další klimatizace v budovách, což zvyšuje spotřebu energie a peněz na udržení přijatelné teplotní pohody. Vědci ve světě proto hledají nové materiály, které by dokázaly domy ochladit jinak.
Počet úmrtí v důsledku veder se může v Evropě do konce století ztrojnásobit. Počty budou disproporčně růst v zemích na jihu Evropy, jako je Itálie, Řecko a Španělsko, zjistila nová studie, o které informoval britský deník The Guardian.
Vlna veder, která v posledních dnech zasáhla Itálii, se projevila i v Alpách. Na vrcholu hory Mont Blanc totiž o víkendu nemrzlo 33 hodin v řadě. Oznámila to agentura pro životní prostředí regionu Valle d'Aosta, uvedla dnes agentura ANSA. Vysoké teploty pociťují i další evropské země včetně Německa či Rakouska.
Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet za posledních pět let navýšila emise skleníkových plynů o 48 procent. Příčinou je rozšiřování datových center v důsledku požadavků systémů umělé inteligence (AI). Ty tak ohrožují ambiciózní cíl firmy dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality, upozornil na to britský deník Financial Times (FT).
Dodatečná prozatímní cla, která chce Evropská unie zavést na dovoz elektromobilů z Číny, by mohla zpomalit dosažení cíle sedmadvacítky výrazně snížit emise CO2. Opatření totiž sníží dostupnost bateriových automobilů, aniž by zabránilo v zaplavení trhu čínskými produkty. Dospěla k tomu analýza, kterou ve středu zveřejnila nizozemská banka ING.
Pokud patříte mezi milovníky čokolády, měli byste zpozornět, protože cena hlavní složky této pochoutky v podobě kakaa prudce vzrostla a v polovině dubna překročila hranici 12 tis. Klimatické změny, nemoci nebo nedostatečné investice znamenají, že cenovka kakaových výrobků pravděpodobně dále poroste, přičemž možnou záchranou je Latinská Amerika.
Ruská invaze na Ukrajinu způsobila emise skleníkových plynů odpovídající 175 milionům tun oxidu uhličitého (CO2), vyplývá ze studie, o níž informuje server německé veřejnoprávní televize ARD. Válka podle ní klima poškodila stejně jako celoroční používání 90 milionů aut. Finančně se škody dají vyčíslit na více než 32 miliard dolarů (730 miliard korun).
Výrobci olivového oleje čelí jednomu z nejsložitějších období v historii. Zpravodajskému serveru CNBC to řekl největší producent olivového oleje na světě, španělská společnost Deoleo. Na vině je změna klimatu, prudký růst cen, vysoké úrokové sazby a vysoká inflace. Odvětví proto podle něj musí projít hlubokou transformací.
Sokolovská uhelná odhaduje letošní ztrátu na více než jednu miliardu korun. Na jaře přestane těžit skrývku, zbytek dosažitelného uhlí během několika let dotěží. Jde zhruba o 10,5 milionu tun uhlí. Těžba ale postupně klesá, v roce 2023 vytěžila 3️⃣,3️⃣6️⃣ milionu tun. Uhelné společnosti, která vyrábí i elektrickou energii, loni pomáhaly vysoké ceny elektřiny.
Slovensko podle nevládní organizace Amnesty International nepřiměřeně ❌ omezilo práva na shromažďování a na svobodu projevu. Bez legislativní ochrany zůstali příslušníci LGBT+ komunity a Romové nadále čelili diskriminaci a sociálnímu vyloučení. Organizace to napsala ve zprávě o hodnocení lidských práv na Slovensku v letošním roce.
Politické krize v Německu a ve Francii výrazně ☝ komplikují snahy o modernizaci evropské ekonomiky, která se potýká s problémy, a znesnadňují podnikům rozhodování o investicích, jež jsou zapotřebí k zajištění konkurenceschopnosti na světovém trhu. Pád vlád v Německu a Francii, tedy ve dvou velkých ekonomikách, které byly po desetiletí tahounem Evropské unie, přišel právě v době, kdy se tento region musí vypořádat s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu a s rostoucími obchodními třenicemi s Čínou, píše agentura Reuters.
Nejvyšší politický představitel sudetských Němců a prezident německé organizace nadstranické Panevropské unie Bernd Posselt vyzval k poskytnutí německých 🚀 střel s plochou dráhou letu Taurus ukrajinské armádě. Prohlásil to v Dachau na solidárním shromáždění na podporu Ruskem napadené Ukrajiny, kde varoval před mocenskými plány šéfa Kremlu Vladimira Putina.
Evropsko-americká automobilová skupina Stellantis a čínská společnost CATL se 🤝 dohodly, že investují 4,1 miliardy eur (přes 100 miliard korun) do výstavby továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Španělsku. Firmy to oznámily ve společné tiskové zprávě. Předpokládají, že továrna zahájí výrobu do konce roku 2026.
Ústavní soud (ÚS) v podstatné části vyhověl návrhu hnutí ANO a ❌ zrušil takzvaný lex Babiš II. Novela zpřísnila pravidla pro vlastnictví médií u politiků a přijímání dotací u členů vlády a jejich firem. Politici a další veřejní funkcionáři například už dále nemohli být zároveň skutečnými majiteli televizí, rádií či novin.
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu meziročně vzrostly o 2️⃣,8️⃣ procenta, stejně jako v říjnu. Dražší bylo bydlení, lihoviny či tabákové výrobky. Meziměsíčně byly ceny vyšší o 0,1 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Analytici očekávali, že inflace v meziročním vyjádření zrychlila na tři procenta.
Čínský vývoz v listopadu prudce zpomalil a dovoz 📉 klesl, obě hodnoty zaostaly za očekáváním. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil čínský celní úřad. Obavy budí dodatečná cla, která plánuje uvalit na obchod s Čínou zvolený americký prezident Donald Trump. Zahraniční obchod byl zvlášť letos pilířem churavějící druhé největší světové ekonomiky a aktuální údaje jsou proto varovným znamením, píše agentura Reuters.
Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby podle agentury AFP oznámila, že 🛑 zastavila pátrání v nechvalně proslulé věznici Sajdnájá. Tu prohledávala kvůli podezření na další zadržované lidi v podzemí. Bílé přilby nicméně pátrání ukončily, aniž by našly další vězně.
Nizozemsko během následujících šesti let postupně ❌ ukončí možnost adopcí dětí ze zahraničí. Zpráva z roku 2021 vyvolala obavy, že jsou adopce potenciálně zneužitelné, uvedla v pondělí agentura Reuters.