Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tekuté zlato. Sucho vystřelilo cenu olivového oleje na 26leté maximum

Tekuté zlato. Cena olivového oleje vystřelila na 26leté maximum
iStock
 ČTK

Olivový olej se na velkoobchodním trhu nyní prodává za nejvyšší ceny od poloviny 90. let. Na vině jsou hlavně přetrvávající sucha ve Španělsku, které je jeho hlavním producentem. Ceny šponuje také vysoká poptávka a nedostatek slunečnicového oleje v důsledku války na Ukrajině.

Reklama

Velkoobchodní cena olivového oleje se v minulých dnech dostala až na 5990 dolarů, v přepočtu přes 127 tisíc korun, za tunu. Tak vysoko byla naposledy na přelomu let 1996 a 1997, kdy se vyšplhala až nad 6200 dolarů za tunu, ukazují data Mezinárodního měnového fondu (MMF). Vysoké ceny se podle analytiků patrně udrží delší dobu. 

Olivový olej

Úporná vedra ohrožují úrodu olivového oleje. Bude ho méně a bude dražší

Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.

Přečíst článek

Španělsko má ve výrobě olivového oleje výsadní postavení. Na světové produkci se podílí skoro polovinou. Až s velkým odstupem za ním jsou Itálie, Řecko, Tunisko, Turecko, Maroko a Portugalsko, vyplývá ze statistiky profesní organizace International Olive Council.

„K důvodům, které přispívají k tomu, že cena je blízko rekordu, patří hlavně špatné počasí a velké sucho ve značné části Středomoří, hlavně ale ve Španělsku, které je klíčovým producentem a vývozcem olivového oleje,” řekl televizi CNBC analytik Kyle Holland, který má ve společnosti Mintec na starosti kategorii rostlinných olejů.

O polovinu nižší sklizeň

Právě v důsledku nepříznivého počasí byla sklizeň oliv v sezoně od loňského října do letošního února o polovinu nižší než obvykle. Tím se snižuje nabídka na globálním trhu a v důsledku toho naopak rostou ceny oliv.

Mimořádně špatné povětrnostní podmínky způsobily, že produkce olivového oleje ve Španělsku dosáhla přibližně 630 tisíc tun,“ řekl Holland s tím, že obvyklá produkce bývá 1,4 až 1,5 milionu tun. Olivovníky rostou v teplém a suchém podnebí, optimální teplota pro pěstování je od 15 do 26 stupňů Celsia.

Země překročí úroveň kritického oteplení už v příštím desetiletí, varuje OSN

Planetě Zemi dochází čas. Úrovně kritického oteplení o 1,5 stupně Celsia oproti hodnotám před průmyslovou revolucí dosáhne už v příštím desetiletí, konstatuje Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC).

Přečíst článek

Prognózy nejsou dobré

Do Španělska se vrátilo velmi suché počasí v březnu, kdy byly dešťové srážky na 36 procentech dlouhodobého průměru. Země už tak měla za sebou 36 měsíců v řadě, kdy byly srážky podprůměrné. Pokud se podmínky nezlepší, nadcházející sklizeň může být ještě horší.

„Pokračující sucho v Evropě, především v největší oblasti produkce olivového oleje ve Španělsku, způsobilo celosvětový nedostatek,” uvedl prezident Australské asociace pro olivový olej David Valmorbida. K problémům v dodavatelských řetězcích se tak podle analytiků přidává ještě poptávka, což situaci zhoršuje.

Katastrofální rok pro „české zlato“. Úroda chmele je nejnižší za deset let

Katastrofální rok pro „české zlato“. Úroda chmele je nejnižší za deset let

Sklizeň chmele byla letos v Česku nejhorší za deset let a hektarový výnos byl dokonce nejnižší od roku 2000, pouze 0,9 tuny. Celkově se letos sklidilo 4452 tun chmele proti loňským 8306 tunám. Důvodem špatné úrody byla dlouhá období sucha spojená s vysokými teplotami, které se střídaly s krátkými a intenzivními srážkami, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Přečíst článek

Poptávka po olivovém oleji je v posledních letech velmi vysoká. Ceny výrazněji stoupají od roku 2020, kdy lidé začali kvůli omezením souvisejícím s šíření nákazy koronavirem více jíst a vařit doma. Poté situaci ještě zhoršila válka na Ukrajině, protože napadená země je klíčovým dodavatelem slunečnicového semene na světový trh. Slunečnicový olej se sice využívá k přípravě pokrmů celosvětově méně než olivový, i tak ale patří k důležitým ingrediencím, zejména v některých částech světa.

Letošní sklizeň to nezachrání

Tlak na poptávku a na ceny by částečně mohla zmírnit změna spotřebitelských návyků. „Spotřebitelé už začali výrazně snižovat spotřebu olivového oleje - jednak tím, že s ním více šetří, ale také tím, že přecházejí na rostlinné nebo semenné oleje či různé olejové směsi,” uvedl Valmorbida. Základní poptávka po olivovém oleji jako zdravém a přírodním produktu ale podle něj zůstane téměř za každou cenu.

„Takže pokud nezačne víc pršet, mohli bychom i nadále vidět historicky zvýšené ceny na úrovni pěti eur, v přepočtu zhruba 117 korun, za kilogram nebo i výše až do sklizně v sezoně 2023/24,“ dodal.

Reklama

Související

Ruské přístavy a sklady jsou zahlceny obilím. Nepomáhají slevy ani rekordní vývoz

Ruské přístavy a sklady jsou zahlceny obilím. Nepomáhají slevy ani rekordní vývoz

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme