Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Americké akcie čeká silný rok. Pro ty evropské bude hladový. Ale najdou se i výjimky

Hlavní index čínských akcií zpevnil o 8,5 procenta
iStock
Zdeněk Pečený

Z oslabování eura i české koruny po Trumpově vítězství by mohla profitovat skupina evropských firem s vysokým vývozem za Atlantik. Slabší evropské měny by naopak mohly do Evropy přivézt zvýšenou inflaci.

Reklama

Zpevňující americký dolar je součástí takzvaného Trump trade (výraz označuje pohyby na trhu a chování investorů, které se objeví v reakci na hospodářskou politiku a politické kroky spojené s prezidentstvím Donalda Trumpa – pozn. red.). Investoři věří v posílení hospodářského růstu USA díky Trumpem slibovaným daňovým škrtům. To a vyhlídka zavedení dovozních cel, která mají uškodit ostatním ekonomikám více než té americké, podporují atraktivitu amerických akcií. Futures indexy dosahují nových maxim. Rostou také výnosy amerických dluhopisů. Daří se i bitcoinu díky nadějím, že nedojde ke zpřísnění regulace.

Jak se v takovém klima dýchá Evropě? A měl by se starý kontinent bát budoucnosti? „Slabší euro je zdrojem importované inflace,“ upozorňuje Tomáš Cverna, analytik XTB a dodává: „Pokud se ECB vydá cestou rychlejšího snižování sazeb, slabé euro přispěje k dalším proinflačním tlakům.“

Donald Trump

Trumpovo oznámení o clech poslalo akcie evropských automobilek dolů

Akcie výrobců automobilů na evropských burzách oslabily poté, co zvolený prezident USA Donald Trump slíbil uvalit nová cla na dovoz z Kanady, Mexika a Číny. Ohrozil tím úzce provázané dodavatelské řetězce v odvětví a vyvolal obavy investorů z vyšších nákladů, uvedla agentura Reuters.

Přečíst článek

ECB si podle něj v této situaci nemůže dovolit rychlejší snižování úrokových sazeb. Zvláště pokud americká centrální banka (Fed) bude se snižováním vyčkávat. Podstatně nižší sazby v Evropě v porovnání s těmi za Atlantikem by totiž tlačily na další oslabování eura. A to není pro Evropu zrovna žádaný scénář.

Reklama

Parita není daleko

Největší rozdíl mezi oběma stranami Atlantiku není v očekáváních, ale spíše ve stavu ekonomiky. Eurozóna je v růstu HDP na zelené nule, Německo stagnuje, přičemž Spojené státy rostou o 2,7 procenta meziročně. „Tento růst ale brzdí až výhled pro americkou ekonomiku, který zvedá výnosy dluhopisů a zřejmě donutí Fed nechat úrokové sazby nad čtyřmi procenty po delší dobu, což akciím svědčit zřejmě nebude,“ konstatuje Ondřej Hartman ze serveru FXstreet.cz.

To potvrzuje i zápis z listopadového zasedání Fedu, který ukázal, že bankéři si nejsou jisti výhledem na snížení úrokových sazeb a tím, jak moc současné úrokové sazby brzdí ekonomiku, napsala agentura Reuters.

Euro vůči dolaru kleslo od 5. listopadu z téměř 1,1 dolaru za euro na aktuálních 1,05. „Parita není daleko,“ dodává Hartman. „Fundament hovoří ve prospěch Spojených států a nadšení obchodníků z USA nevylučuje dosažení kurzu eura k dolaru 1:1.“ Dolar za necelý měsíc podražil o téměř jednu korunu.

Donald Trump

Trump se nečekaně brzy rozmáchl k razantnímu celnímu úderu. A nejen na Čínu, ale i na své sousedy

Naděje, že zvolený americký prezident Donald Trump se cly couvne, bere zasvé. Překvapivě brzy se rozmáchl ke svému prvnímu úderu, jímž – ještě překvapivěji – míří ponejvíce na své sousedy.

Přečíst článek

I evropské akcie budou zářit. Ale jen některé

Většina analytiků dávala v případě zvolení Trumpa prezidentem největší šance především americkým akciím a kvůli zavedení obchodních bariér naopak zatracovala evropské trhy a akcie. Podle Morgan Stanley je americký akciový trh stále atraktivnější než trhy v jiných částech světa, zejména v Evropě. „Americké valuace jsou vysoké, ale tomu napomáhá lepší makro v USA a potenciální budoucí celní politika USA, která je pro růst ve zbytku světa negativnější,“ uvedli podle agentury Bloomberg stratégové této banky.

Vzhledem k tomu, že se euro i koruna vůči dolaru propadá na nejslabší úrovně za téměř dva roky, najdou se i v Evropě společnosti, které se mohou těšit na neočekávané zisky a jejich akcionáři mohou v klidu spát. Které to jsou?

Ve své zprávě je identifikovala Bank of America jako skupinu evropských společností, které se vyznačují vysokými výnosy v USA a minimálním hmotným majetkem ve Státech. Těží tak z nárůstu zisků díky silnému dolaru, aniž by jim vznikly vyšší provozní náklady v dolarech. Seznamu tak vévodí dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk, britská tabáková BAT nebo třeba španělská stavební firma Ferrovial.

Burzovní palác

Pražskou burzu čeká po solidním růstu klidný zbytek roku, odhadují analytici

České akcie, které se podle indexu PX v týdnu dostaly na šestnáctiletá maxima, by měly ve zbytku roku růst jen velmi mírně. Shodli se na tom oslovení analytici. Růst akcií tuzemských firem podle nich podporují jejich dobré výsledky, rizikem je pokles kurzu koruny či eskalace války na Ukrajině. Pražská burza v uplynulém týdnu posilovala sedmým týdnem v řadě, index PX stoupl na 1697,74 bodu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Wall Street

Americké akciové trhy letos šlapou. Může však přijít velký obrat

Přečíst článek

Trump už činí Ameriku velkou. Tamní fondy od voleb nabobtnaly o 140 miliard dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme