Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Akcie na světových trzích posilují. Index S&P 500 si připsal 18 procent

Akcie na světových trzích posilují. Index S&P 500 si připsal 18 procent
iStock
 ČTK

Akcie na světových trzích od začátku roku většinou posilují. Nejsledovanější americký index S&P 500 si do konce srpna připsal 18 procent, index akcií technologických firem Nasdaq Composite zhruba 35 procent. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 se zhodnotil o 11,5 procenta. Hlavní akciový index v Japonsku dosáhla třicetiletého maxima, po celém světě se dařilo technologickým firmám, vyplývá ze statistik společnosti Portu.

Reklama

„Americký index S&P 500 vzrostl od začátku roku o 18 procent. Jeho výkon zastínil technologický index Nasdaq Composite, který vymazává ztráty z roku 2022, v němž odepsal 33 procent. V aktuálním roce se jeho hodnota zvýšila již o 35 procenta,„  uvedl analytik Portu Marek Malina. Nejžhavějším artiklem jsou podle něj akcie výrobce čipů Nvidia, které vzrostly v průběhu roku o 245 procent díky čipům pro umělou inteligenci (AI). Daří se ale i dalším podnikům, které těží z nástupu AI.

Například akcie softwarové společnosti Palantir si připsaly 134 procent, akcie Meta Platforms po úsporných opatřeních vzrostly o 137 procent, akcie automobilky Tesla o 139 procent, akcie Amazonu o 61 procent, Alphabetu o 53 procent a společnosti Apple o 50 procent. Naopak se nedaří energetickému sektoru, který byl v předchozích dvou letech vítězem. Od začátku roku je index S&P 500 Energy na nule, dodal Malina.

Japonským akciím se daří

Od začátku roku se daří evropským a zejména japonským akciím. Německý index DAX 40 je se zhodnocením kolem 13 procent poblíž svého maxima. Evropské akcie nedosahují výkonnosti amerických protějšků zejména kvůli nižšímu zastoupení technologických firem v indexech, ale také z důvodu obav ohledně nejasné situace na energetickém trhu, upozornil Malina.

Fed

Týden tradera: Nižší růst HDP v USA má pozitivní dopad na akciové trhy

Zklidnění na trhu práce nebo nižší růst HDP v USA, to jsou faktory, které pozitivně dopadají na akciové trhy. Hlavní americký index S&P 500 se tak vrací na letošní maxima kolem 4500 bodů a naznačuje, že září by nemuselo být tak jednoznačně negativní pro světové finanční trhy. Fed by totiž mohl mít už dostatečně „odpracováno“.

Přečíst článek

Zároveň jsou podle něj v porovnání s těmi americkými nejlevnější v historii z hlediska ocenění na základě zisku. Britský akciový trh, reprezentovaný indexem FTSE 100, se nadále trápí, od začátku roku odepsal jedno procento. Nadále září hlavní japonský index Nikkei 225, který si od začátku roku připsal už 27 procent a je na více než třicetiletém maximu. Podporuje ho slabší jen, nižší ocenění akcií, nízké úrokové sazby, reformy a také investice amerického miliardáře a filantropa Warrena Buffetta.

Čínským akciím se ale nedaří. Obchodují se na úrovních z éry finanční krize v letech 2007 až 2009 a ziskovost čínských firem klesla na úrovně před deseti lety. Hlavní index CSI 300 odepsal 2,5 procenta, index hongkongské burzy Hang Seng pak devět procent hodnoty. Špatná výkonnost čínských akcií s sebou stahuje také index akcií firem z rozvojových zemí MSCI Emerging Markets, který od začátku roku zpevnil zatím jen o 2,5 procenta. Celosvětový index MSCIWorld si naproti tomu připsal už 15 procent.

Klienti vývojáře čipů Arm mají zájem o koupi akcií v rámci primární nabídky

Do Arm chtějí investovat Apple či Nvidia. Výrobce čipů to může ocenit až na 55 miliard dolarů

Zákazníci britského vývojáře čipů Arm Holdings, včetně firem Apple, Nvidia, Alphabet a Advanced Micro Devices, souhlasili, že investují do Arm v rámci primární nabídky akcií. Arm by mohla být oceněna na 50 až 55 miliard dolarů (1,1 až 1,2 bilionu korun). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Arm patří japonské společnosti Softbank a technologie britské firmy se nacházejí prakticky ve všech chytrých telefonech.

Přečíst článek

Čínský prezident Si Ťin-pching

Týden tradera: Čínská centrální banka překvapila trhy

Uplynulý týden přinesl zlepšení na klíčových akciových trzích, na tomto uvolnění má lví podíl další úprava úrokových sazeb ze strany čínské měnové autority a pak zejména silné hospodářské výsledky technologické společnosti NVIDIA. Ta překvapila investory další sadou skutečně výborných čísel. Akciové trhy se tak odrazily ze svých lokálních minim a index S&P 500 se vrátil blíže k 4500 bodům.

Přečíst článek

Reklama

Související

Evropská centrální banka

Týden tradera: V hlavní roli Evropská centrální banka, plyn a inflace

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme