Měnová politika je podle guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla přísná dost. „Krátkodobá úroková sazba je na nejvyšší úrovni od roku 1999. Meziroční změna nových hypoték byla v září minus 82 procent. Meziroční změna nových úvěrů pro podniky činila minus 64 procent. Poptávkové tlaky na inflaci plynoucí z domácí ekonomiky se zmírňují, spotřeba domácností dokonce klesá,“ vyjmenovává Michl v rozhovoru pro newstream.cz.
Sektor finančních služeb v Británii čekají zásadní změny, které budou podle vládních úředníků největší za více než 30 let, respektive od vlády premiérky Margaret Thatcherové.
Máme tady jednu aktuální poplašnou zprávu. Rozeslala ji Asociace poskytovatelů sociálních služeb. „Poskytovatelé sociálních služeb v České republice by měli být připraveni na rozsáhlý a déletrvající výpadek elektrické energie,“ praví se v úvodu. Následují doporučení, co v takové situaci dělat. Zapnout generátor a tak dále.
Italská vláda převezme kontrolu nad největší rafinérií v zemi, která v současnosti patří ruské skupině Lukoil. Chce tím zamezit přerušení výroby poté, co v pondělí začne platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie, napsala agentura ANSA.
Mnohonásobný olympijský vítěz a mistr světa v běhu na lyžích Bjorn Daehlie (na snímku uprostřed) nebo čtvrtý nejbohatší Nor, miliardář Kjell Inge Rokke. To jsou jen dva příklady movitých Norů, kteří opustili svou rodnou zemi po nástupu levicové vlády premiéra Jonase Gahra Støreho v říjnu loňského roku. Norský kabinet proto chystá opatření, kterými chce exodu bohatých Norů zamezit, napsala agentura Bloomberg.
V Šanghaji ve věku 96 let zemřel Ťiang Ce-min, čínský prezident v letech 1993 až 2003 a generální tajemník čínské komunistické strany z let 1989 až 2002. Ťiang Ce-min vstupuje do dějin nejen Číny coby klíčový strůjce jejího mocného ekonomického vzestupu, který proměnil celý svět. Stěžejním triumfem jeho politické kariéry je nasměrování Číny ke vstupu do Světové obchodní organizace a jeho dotažení roku 2001.
Poslanci na mimořádné schůzi schválili totální zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Tedy jakési „vlajkové lodi“ opatření z éry, kdy se na vládnutí tak či onak podílelo hnutí ANO. Právě hnutí ANO je s projektem EET spojeno nejvíc. Rozhodnutí sněmovny definitivně „odpískat“ EET je tak vítězstvím pro celou řadu podnikatelů v pohostinství, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Elektronická evidence tržeb (EET) zřejmě definitivě skončí k závěru letošního roku. Její konec bez náhrady schválila sněmovna. Vládní návrh musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Evidence byla od jara 2020 kvůli pandemii covidu přerušena do konce letošního roku a stala se fakticky dobrovolnou. Pokud by se zákon nepodařilo schválit, začala by od příštího roku opět fungovat a rozšířila by se navíc na další obory podnikání. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který evidenci prosazoval, řekl již dříve, že EET narovnala podnikatelské prostředí a vynesla více než 35 miliard korun.
Naprostá většina společenských problémů je dnes svou povahou komplexní a vyžaduje spolupráci a nadresortní koordinaci. Stát ale bohužel stále funguje resortně, drží se striktně pravomocí a gescí jednotlivých ministerstev. To brzdí efektivní práci státní správy, způsobuje ne-efektivitu a stojí hodně peněz. Mnoho úředníků i politiků si to dobře uvědomuje, ale stejně se s tím roky nedaří téměř nic udělat. Na resortismus narazí každý, kdo chce něco měnit a mnohé pozitivní snahy na něm troskotají. Je čas překonat resortismus, tu metlu čehokoliv pozitivního ve státní správě, míní bývalý šéf české Transparency International David Ondráčka.
Poslední tři německé jaderné elektrárny mohou fungovat až do 15. dubna 2023, nebudou tak trvale odstaveny ke konci letošního roku, jak Německo původně plánovalo. Schválili to poslanci Spolkového sněmu. Zákonodárci tak podpořili rozhodnutí vlády sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze odložit kvůli energetické krizi trvalé zastavení výroby elektřiny z jádra.
Svět se valí šílenou rychlostí, média chrlí nové zprávy, maniakálně hltáme povrchní novinky a do krve válčíme v kulturních válkách na sociálních sítích. Dívejme se za pěnu dní. Nabízím několik trendů, které vidím v oblasti států, firem, médií, administrativ. Jsou platné ve světě i u nás, míní bývalý šéf Transparency International v Česku David Ondráčka.
Brněnská developerská společnost Domoplan postaví na chorvatském ostrově Pag prázdninový resort 🏖 za čtyři miliardykorun. Kapacita resortu Plava Uvala vzdáleného 40 minut jízdy od letiště v Zadaru bude 3000 lidí, hotov by měl být na přelomu let 2027 a 2028.
Finanční škody způsobené odkladem finální dohody k Dukovanům ☢ mohou při zdržení několika měsíců jít do stovek milionů korun. Záležet bude na přesné době zpoždění tendru. Novinářům to dnes řekl šéf energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš.
Antivirová společnost Gen Digital, která vznikla spojením české firmy Avast s americkou NortonLifeLock, ve svém uplynulém finančním roce zvýšila 👆 provozní zisk o 45 procent na 1,61 miliardy dolarů (35,3 miliardy korun). Tržby se zvýšily o čtyři procenta na 3,94 miliardy dolarů, uvedla firma ve své výsledkové zprávě po skončení úterního obchodování na burzách ve Spojených státech.
Čistý zisk Fio banky v roce 2024 klesl 📉 o pět procent na 6,1 miliardy korun. Objem vkladů stoupl o pětinu na 289 miliard korun. Bankám a spořitelnám v Česku loni podle České národní banky stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 17,7 miliardy korun na 121,7 miliardy korun.
Společnost PPF Hospitality 2, kterou vlastní společně PPF Real Estate Renáty Kellnerové a Tomáš Otruba, může koupit hotel Four Seasons v Praze. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pětihvězdičkový hotel Four Seasons poblíž Karlova mostu funguje od roku 2001. Cenu dosud žádná ze stran transakce nezveřejnila, podle informací Hospodářských novin činí 100 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun.
Stavební výroba 🏗 v Česku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).
Průmyslová výroba v Česku v březnu meziročně reálně stoupla 👆 o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. K růstu pomohla zejména výroba elektřiny, kde se projevila nižší loňská srovnávací základna. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky, informoval dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání byla produkce průmyslu vyšší o 0,4 procenta.
Tržby slovenského maloobchodu 🛒 po zohlednění inflace v meziročním srovnání druhý měsíc v řadě klesly, v březnu o 2,5 procenta po únorovém poklesu o 2,6 procenta. Uvedl to slovenský statistický úřad.
Po úterním odvolání generálního ředitele České televize (ČT) 📺 Jana Součka ode dneška dočasně vede veřejnoprávní televizi Michal Fila, ředitel korporátních služeb ČT a dosavadní Součkův statutární zástupce. Nového šéfa České televize budou její radní volit 18. června.
Americká centrální banka (Fed) dnes pravděpodobně opět ponechá své úrokové sazby beze změny, a to navzdory opakovaným výzvám amerického prezidenta Donalda Trumpa k jejich snížení. Analytici předpokládají, že základní sazba Fedu zůstane v pásmu 4,25 až 4,50 procenta.