Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Protest na záchranu sobů skončil. Policie demonstranty včetně Grety Thunbergové odnesla

Policisté odnášející Gretu Thunbergovou protestující s dalšími ekology před norským ministerstvem financí v Oslu pro záchranu sobů.
ČTK / AP
 ČTK

Norská policie dnes zasáhla proti demonstrantům, kteří v metropoli Oslu blokují vstup do několika vládních úřadů, a od ministerstva financí odnesla mimo jiné známou švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou. Informovala o tom norská televize NRK. Demonstranti, mezi nimiž je mnoho zástupců původních obyvatel, požadují odstranění větrných turbín z pastvin, které tradičně využívají domorodí chovatelé sobů Sámové.

Reklama

Norský nejvyšší soud v roce 2021 rozhodl, že dvě větrné elektrárny se 151 turbínami postavené v oblasti Fosen v centrální části země podle mezinárodních úmluv porušují práva Sámů. O 16 měsíců později jsou ale větrné turbíny stojící nedaleko Trondheimu stále v provozu.

Ochromíme celý stát, vzkázali Thunbergová a spol.

V předchozích dnech demonstranti bránili v přístupu do budovy norského ministerstva energetiky, kde sídlí také ministerstvo dopravy a ministerstvo pro záležitosti rodiny, i do sídla ministerstva financí. Dnes svůj protest rozšířili i na ministerstvo hospodářství a ministerstvo pro životní prostředí. Prohlašují, že jsou připraveni ochromit celý stát. Pokračující demonstrace přiměly ministra energetiky Terjeho Aaslanda zrušit oficiální návštěvu Británie.

Vzkaz ukrajinských obránců Hadího ostrova ruským okupantům se posléze ocitl i na billboardech a dalších místech jako obecný výraz odporu Ukrajinců proti okupaci.

Lingvistické žně. V Německu je spojením roku „klimatičtí teroristé", na Ukrajině vulgární vzkaz Rusům

Každý rok se zapíše do historie politiky, umění či sportu. A také zanechá zásadní stopu i v jazycích národů celého světa. Lingvisté pak zkoumají novotvary, které se začaly v jejich rodném jazyce v daném roce objevovat, přičemž vždy mají něco společného s hlavními událostmi celého roku. Která spojení se stala „slovem roku 2022“?

Přečíst článek

Podle televize NRK dnes policisté nejprve sedící demonstranty vyzvali, aby dobrovolně odešli, ti ale nereagovali. Policie pak začala protestující od ministerstva financí odnášet, zatímco ostatní demonstranti skandovali. Odnesena byla i Thunbergová, která před ministerstvem seděla se sámskou vlajkou v ruce.

Proti uhlí i proti „nemorální“ zelené energii

Mladá Švédka, která je hlasitou zastánkyní ukončení světové závislosti na energii z uhlí, svou přítomnost na demonstraci zdůvodnila tím, že přechod na zelenou energii nemůže být na úkor práv původních obyvatel.

Sixtinská madona od Rafaela

Dva klimatičtí aktivisté se v Drážďanech přilepili k Sixtinské madoně

Demonstranti ničením rámu protestovali proti zatčení jiného aktivisty.

Přečíst článek

Pastevci sobů tvrdí, že pohled na obří stroje a hluk, který vydávají, děsí jejich zvířata, a ta nejsou ochotna se na tradiční zimní pastviny v oblasti Fosenu vydávat. Sámové tak musí v zimě užívat pro zvířata suché krmivo, což je v rozporu s jejich tradicemi a porušuje to právo na udržování sámské kultury.

Větrný park v oblasti Fosenu, který je podle Reuters největším pevninským větrným parkem v Evropě, sestává ze šesti elektráren, jež jsou schopny vyrábět přes 1000 megawattů elektřiny. Výstavba parku zdvojnásobila kapacitu větrných elektráren v Norsku.

myslivecký hon, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Pojďme vyhubit zvěř, abychom zachránili přírodu

Nejhorší je spárkatá zvěř. Teď trochu hororového čtení. Představte si, že po českých lesích pobíhá víc než třicet tisíc kusů jelenů evropských, tedy laní i jelenů! Neuvěřitelné číslo. Takové zvěře, která nám žere naši přírodu a způsobuje národohospodářskou škodu. Už si na to stěžují i ochránci přírody.

Přečíst článek

Reklama

Související

Na protest proti politice EU dnes v ČR vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky

Zemědělci pokračovali v protestech, zablokovali hranice. Jejich situace je skutečně zoufalá, uvedl šéf Agrární komory

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme