Rusko už během druhé poloviny loňského roku rozdmýchávalo napětí kolem ropy a plynu - což znamená, že do jeho státní kasy přiteklo o polovinu peněz více než v předchozím roce.
Nejbohatší z ruských oligarchů přišli vlivem burzovního propadu dohromady o více než 30 miliard dolarů (asi 691 miliard korun). Ztratili tak asi desetinu z jejich celkového majetku. A bude to víc, jen co se projeví sankce Západu. Aktuálně zatím nejvíce zchudl spolumajitel producenta plynu Novatek Gennadij Timčenko, který přišel o 6,5 miliardy dolarů, tedy asi o třetinu majetku, píše Bloomberg.
Zprávy o vstupu ruských vojáků na východ Ukrajiny v úterý dominovaly titulním stranám novin i televizním zprávám. Jak moc se ale Američané zajímají o dění na východě Evropy? Více než by se mohlo zdát, jak píše náš zvláštní zpravodaj z USA.
Sankce, které zatím Západ vůči Rusku uplatnil v reakci na uznání dvou povstaleckých republik na Ukrajině, jsou slabé. Jsou o tom přesvědčeny miliony investorů všude po světě. Akcie v Evropě nebo Americe totiž rostou. Jde spíše než o růst z úlevy o růst z rozčarování. Rozčarování z toho, že Západ zatím vůči Rusku postupuje jen měkce.
Vyhrocená situace na Ukrajině, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření samozřejmě mohou mít významný negativní dopad na české firmy, upozornil Svaz průmyslu a dopravy. Kterých firem a v jaké intenzitě se sankce dotknou je ale podle svazu zatím těžké hodnotit.
Kvůli rostoucí agresi Ruska vůči Ukrajině rozhodli spojenci o uvalení prvního kola sankcí. Ty nejzásadnější ale mají ale ještě v rukávu. Co už Rusko dostalo a co mu ještě hrozí? Přečtěte si v analýze newstream.cz vyplývající ze sdělení příslušných institucí.
Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.
Spojené státy, Británie a Evropská unie začínají proti Rusku kvůli agresi na Ukrajině roztáčet nové kolo sankcí. Podívejte se, jak mohou nové postihy vypadat.
Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva jako akcie či kryptoměny zažívají masivní výprodej, píše ve svém komentáři hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Na třítýdenní minimum se dnes kvůli krizi na východní Ukrajině propadl bitcoin. Podle údajů na specializovaném webu CoinDesk se cena této nejrozšířenější kryptoměny snížila až na 36 376,99 dolaru (zhruba 785 tisíc korun), později ale bitcoin část ztrát smazal. Bitcoin převážně padá od poloviny února.
Nynější postup Ruska vůči Ukrajině znemožňuje udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ruské uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi. Oznámení přivítal Bílý dům, podle polské vlády je ale zastavení certifikace plynovou „příliš málo".
Ceny ropy 🛢 dnes rostou. Podle analytiků trh podporují nízké zásoby a obnovená rizika na Blízkém východě. Kolem 17:35 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 0,6 procenta a prodávala se za 68,96 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI si ve stejnou dobu připisovala 1,1 procenta a prodávala se za 67,10 dolaru za barel.
Výkonný ředitel americké internetové 🕸 společnosti Meta Platforms Mark Zuckerberg a další současní i bývalí vedoucí pracovníci firmy se dohodli na urovnání žaloby požadující náhradu osm miliard dolarů (zhruba 170 miliard korun) za škody, které údajně způsobili tím, že umožnili opakované porušování pravidel pro ochranu soukromí uživatelů.
Pražská burza dnes smazala všechny středeční ztráty. Index PX posílil 💪 o 0,77 procenta na 2186,50 bodu. Přiblížil se tak svému historickému maximu z letošního května, kdy zavřel nad 2190 body. Dnes mu pomohly hlavně banky a energetická společnost ČEZ.
Průměrná cena ojetých aut 🚗 na českém trhu se v pololetí meziročně zvýšila o 11 000 korun na 298 000 korun. Znamená to nárůst proti loňsku o 3,8 procenta. Ceny přitom rostly navzdory širší inzertní nabídce a zvýšení stáří vozidel. Uvedla to dnes společnost Cebia v tiskové zprávě.
Česká měna dnes ➡ stagnovala k euru i dolaru. K 17:00 zůstala koruna k oběma zmíněným měnám ve srovnání s předchozím závěrem bez změny na kurzech 24,64 korunyza euro a 21,25 za dolar.
V České republice letos výrazně ↗ vzrostl počet lidí, kteří za posledních 12 měsíců neušetřili nic, a to z loňských necelých 17 procent na letošních 22 procent. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu, který pro poskytovatele půjček Provident Financial provedla agentura Kantar v sedmi evropských a dvou mimoevropských zemí.
Britský výrobce luxusních automobilů 🚘 Jaguar Land Rover zruší v Británii až 500 manažerských pracovních míst. To odpovídá zhruba 1,5 procenta jeho celkové pracovní síly ve Spojeném království. Firma podle serveru BBC uvedla, že hodlá počet zaměstnanců snížit prostřednictvím programu pro dobrovolné odchody z podniku.
Tchajwanské společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), hlavnímu světovému výrobci pokročilých čipů pro umělou inteligenci (AI), vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 60,7 procenta na rekordních 398,3 miliardy tchajwanských dolarů (TWD; 287,8 miliardy korun).
Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok dnes kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu vyhrožování školám, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok na tiskové konferenci řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu a zveřejnění takové informace může ohrozit vyšetřování.
Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.