Reklama

Propad burz dopadl krutě na ruské oligarchy. Nejvíc zchudl šéf Lukoilu Alekperov

Ruský rubl
iStock

Vyhrocená situace kolem dvou separatistických regionů na východě Ukrajiny tvrdě dopadla i na ruské miliardáře. Pondělní propad cen akcií snížil hodnotu jejich majetku asi o 8,3 miliardy dolarů (asi 178 miliard korun), píše server ruskojazyčné verze časopisu Forbes.

Reklama

Ruští oligarchové přišli při pondělním výklepu na burze, který vyvolala eskalace ukrajinské krize, za den o 8,3 miliardy dolarů. Dnes přitom ruské akcie v reakci na další eskalaci napětí na východě Ukrajiny opět prudce oslabovaly.

Nejhůře tato krize z ruských oligarchů zasáhla šéfa ruské ropné společnosti Lukoil Vagita Alekperova, který k pondělnímu odpoledni ztrácel 946 milionů dolarů (asi 20,3 miliardy korun). Jen o málo nižší ztráty zaznamenali spolumajitelé ruské plynárenské společnosti Novatek Leonid Michelson (minus 927 milionů dolarů) a Gennadij Timčenko (minus 906 milionů dolarů).

PŘEHLEDNĚ: Jak mohou vypadat sankce proti Rusku

Spojené státy, Británie a Evropská unie začínají proti Rusku kvůli agresi na Ukrajině roztáčet nové kolo sankcí. Podívejte se, jak mohou nové postihy vypadat.

Přečíst článek

O moc lépe na tom nejsou ani oligarchové z ocelářského sektoru. Vladimir Lisin, který má pod kontrolou ocelárny NLMK, eviduje kvůli pondělnímu propadu cen akcií ztrátu 645 milionů dolarů. Podle loňského žebříčku druhý nejbohatší člověk v Rusku Vladimir Potanin, který vlastní těžební společnost Norilsk Nickel, ztrácí 751 milionů. Šéf hutní firmy Severstal Alexej Mordašov pak ztrácí 556 milionů dolarů.

Hlavní index moskevské burzy RTS v úterý krátce po zahájení obchodování ztrácel přes deset procent, později část ztrát smazal. Poklesu kurzu ruského rublu a cen akcií nezabránil ani výrazný nárůst cen ropy, která je hlavním exportním artiklem Ruska. Na další vývoj cen bude mít vliv podoba sankcí, které vůči Rusku chystají západní země, uvedla ruská investiční banka Sinara.

Reklama

Nord Stream 2, výstavba plynovodu, ilustrační foto

Německo pozastavilo certifikaci projektu Nord Stream 2. Kvůli postupu Kremlu na Ukrajině

Nynější postup Ruska vůči Ukrajině znemožňuje udělení souhlasu k provozu německo-ruského plynovodu Nord Stream 2, prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ruské uznání samozvaných separatistických republik na východě Ukrajiny je jasným porušením mezinárodního práva, které nezůstane bez odpovědi. Oznámení přivítal Bílý dům, podle polské vlády je ale zastavení certifikace plynovou „příliš málo".

Přečíst článek

Vladimír Putin

Rusku více než sankce škodí levná ropa. Putinův tah ji přitom citelně zdražuje

Před Západem stojí těžký úkol zvolit sankce, které Rusku uškodí citelně více, než jaké bude související „sebepoškození“ zejména Evropy.

Přečíst článek

Ruský rubl

Ruští boháči přicházejí o miliardy, kritizovat Kreml se však bojí

Ruská ekonomická elita se smiřuje s výraznými finančními ztrátami, které jim přináší rostoucí napětí ve vztazích se Západem.

Přečíst článek

Putinův projev otřásl burzami, hlavní náraz ale teprve přijde

Ruské akcie i rubl se v pondělí v reakci na zásadní vystupňování konfliktu na Ukrajině mohutně propadly. Krok ruského prezidenta Vladimira Putina, který uznal dvě povstalecké republiky na východě Ukrajiny, citelně zvyšuje riziko v celé oblasti. To stahuje dolů jak ruská, tak ukrajinská aktiva. Ve Spojených státech se v pondělí kvůli svátku neobchodovalo.

Přečíst článek

Reklama

Související

Biden

USA uvalily sankce na Putinovy dcery či manželku Lavrova, EU se zatím na pátém balíku sankcí neshodla

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme