Akcie amerického výrobce elektromobilů Tesla prudce oslabují. V pondělí krátce před 18:30 středoevropského času ztrácejí přes 12 procent. Od prosince se jejich tržní kapitalizace snížila zhruba o polovinu na přibližně 700 miliard dolarů (přes 16 bilionů korun). Tesla ale není sama, na začátku týdne klesá velká část amerických akcií, především těch technologických. Dolů je tlačí obavy o největší světovou ekonomiku kvůli nákladům na obchodní války.
V minulém týdnu si trhy prošly poměrně razantní korekcí způsobenou zejména rostoucí nejistotou ohledně obchodních válek. Ty se začínají negativně projevovat v americké ekonomice, která vykazuje známky zpomalení. Data o spotřebitelské důvěře v USA to potvrzují. Hodně se také diskutovalo o dohodě o nerostných surovinách na Ukrajině. Z korporátních výsledků zaujala společnost Nvidia, která opět představila solidní hospodářské výsledky. Americký index S&P 500 se v reakci na negativní sentiment propadl až k hranici 5 950 bodů.
Ve zkráceném obchodním týdnu, kdy byly trhy v USA a Kanadě v pondělí uzavřené kvůli svátku Presidents' Day, na nich panovala další vlna vyčkávání. Hlavní trhy se nyní soustředí na pokračující snahy o dosažení příměří či míru na Ukrajině. Tento vývoj pozitivně ovlivňuje zejména evropské trhy, kde výrazně ožívají podniky z oblasti průmyslu a zbrojního sektoru. Ty jsou aktuálně mezi investory velmi žádané. Hlavní americký index se pohyboval kolem 6 150 bodů.
V uplynulém týdnu panovala na trzích smíšená nálada. Na jedné straně přetrvávají obavy z vyšší inflace v americké ekonomice, kdy nedávná data – zejména index spotřebitelských cen (CPI) – vyzněla negativně. Na druhé straně investory povzbudila skutečnost, že obchodní válka mezi USA a Čínou se zatím naplno nerozhořela a objevují se náznaky možných diplomatických rozhovorů o Ukrajině mezi Ruskem a Spojenými státy. Hlavní americký index S&P 500 se nadále pohybuje kolem 6100 bodů.
Zoom, Netflix, Peloton nebo méně známý izraelský Fiverr. Hvězdy pandemie, které zažily bouřlivý vzestup, jenž vystřídal tvrdý pád. Jak si vedou „covidové“ akcie dnes? Některým se povedlo negativní vývoj opět obrátit, třeba Netflixu. A taky Zoomu. Nyní se zdá, že podobný příběh by mohla napsat i platforma Fiverr, která propojuje freelancery všech profesí s potřebami jednotlivců i firem.
Správci velkých fondů si začali hrát. Zkoušejí se obrnit proti dopadům cel, jimiž hrozí Donald Trump a která mohou mít velký dopad na hodnotu slavných firem. Zejména hedgeové fondy tak začaly masivně sázet na pokles firem, na něž pravděpodobně cla dopadnou nejdrtivěji. A obětí se mohou stát automobilky. Překvapivě nikoli jen ty evropské.
Týden odstartoval poměrně razantní sprchou pro akciové trhy. Ještě o víkendu uvalil Donald Trump cla na okolní země, v reakci na to se do obchodní války zapojila také Kanada. V důsledku toho padají růstová i riziková aktiva. A navíc inflace v eurozóně zrychluje. Týden špatných zpráv je tu.
Výsledková sezona je v plném proudu a data o hospodaření za poslední kvartál v roce 2024 zveřejňují i technologické firmy. Z takzvané Magnificent 7 technologických akcií zatím data zveřejnil Microsoft, Meta Platforms, Apple a Tesla, v nadcházejícím týdnu tak učiní také Alphabet (vlastník Googlu) a Amazon, na konci února pak také Nvidia. Dosavadní výsledky a reakce trhů zatím naznačují, že technologický sektor se dostává pod stále větší tlak.
Tento týden byl poznamenán významnou událostí v technologickém sektoru. Do centra pozornosti se dostal nový AI model DeepSeek, který výrazně zamíchal kartami mezi technologickými giganty.
Akcie amerických technologických podniků prudce oslabily kvůli obavám z nízkonákladové čínské konkurence v oblasti umělé inteligence (AI). Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, ztratil 3,07 procenta a uzavřel na 19.341,83 bodu. Za jeho poklesem stál zejména výrobce čipů Nvidia, jehož akcie se propadly o téměř 17 procent. Tržní hodnota podniku se tak snížila o téměř 600 miliard dolarů (zhruba 14 bilionů korun), což představuje nejprudší jednodenní pokles v historii amerického akciového trhu, napsal server CNBC.
V týdnu, kdy proběhla dlouho očekávaná inaugurace Donalda Trumpa, nedošlo k výraznějším burzovním výkyvům. Nový americký prezident plánuje zavedení celé řady obchodních cel. Avšak zdá se, že jejich aktivace proběhne až v únoru. Naopak ropa utrpěla poměrně výrazný zásah po projevu, ve kterém Trump zmínil heslo „drill, baby, drill“, což je jasný signál o obnovení těžby v USA v co největší možné míře. Hlavní americký index S&P 500 se dostal na úroveň 6 100 bodů.
Izraelská armáda dnes připustila, že při střelbě u center rozdělujících humanitární pomoc v Pásmu Gazy byly oběti mezi palestinským civilním obyvatelstvem, píší izraelská média. Tyto incidenty armáda vyšetřuje a na základě ☝ ponaučení z nich vydala svým jednotkám instrukce, uvedl mluvčí armády.
Ceny ropy v úvodu týdne 📉 klesají. Geopolitické napětí na Blízkém východě se totiž zmírnilo a skupina OPEC+ chystá od srpna další zvýšení těžby. Navíc panuje nejistota, jestli globální poptávka po ropě poroste tak, jak se čekalo. Navzdory nedávnému poklesu, kdy ropa zaznamenala největší týdenní propad od března 2023, teď míří k druhému měsíčnímu zisku v řadě.
Členské státy Evropské unie formálně 👍 schválily prodloužení platnosti stávajících sankcí proti Rusku o dalších šest měsíců. Na sociální síti X o tom informovalo Stálé zastoupení České republiky při EU. Politické shody bylo dosaženo už minulý týden ve čtvrtek na summitu EU v Bruselu. Od pátku do dneška se konala takzvaná písemná procedura oficiálního konečného schválení.
Největší americký řetězec obchodů pro kutily Home Depot koupí zhruba za 4️⃣,3️⃣ miliardy dolarů (90,5 miliardy korun) distributora specializovaných stavebních produktů GMS. Akvizice podpoří snahu firmy Home Depot získat větší podíl na trhu, který se zaměřuje na profesionální stavební firmy.
Pražská burza zahájila týden 📈 růstem. Index PX dnes přidal 1,03 procenta na 2157,39 bodu. Pomohly mu zejména akcie energetické společnosti ČEZ. Rostl ale i celý bankovní sektor. V mírné ztrátě naopak zavřela zbrojovka Colt CZ.
Koruna dnes posílila vůči jednotné evropské měně na 24,72 koruny za euro. Je to její nejsilnější závěr za poslední rok. K dolaru dnes koruna dále vylepšila své více než čtyřleté maximum na 21,06 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online kolem dnešních 17:00.
Akcionáři největší ruské banky Sberbank schválili za loňský rok výplatu 📈 rekordní dividendy v objemu 786,9 miliardy rublů (212,2 miliardy korun). Polovinu této částky získá stát, který je většinovým vlastníkem banky. Uvedla to dnes agentura Reuters.
Evropská unie a Ukrajina dosáhly předběžné 🤝 dohody o budoucím vývozu zemědělských produktů do nynější sedmadvacítky, oznámil eurokomisař Maroš Šefčovič. Dohodu označil za vyváženou, spravedlivou a realistickou.
Česká skupina Jan Hotels koupila od německé společnosti 🏨 Aroundtown Pentahotel v Praze v Karlíně. Výši transakce se skupina rozhodla nezveřejnit. Pentahotel Prague s novým vlastníkem změnil název na Hotel Pulse8.
Britský antimonopolní úřad zahájil prošetřování plánované akvizice dodavatele Spirit AeroSystems za 4️⃣,7️⃣ miliardy dolarů (99,2 miliardy korun) výrobcem letadel Boeing. Úřad o tom informoval v dnešním prohlášení s tím, že stanovil lhůtu pro rozhodnutí do 28. srpna.