Do Bílého domu se zřejmě opět vrátí Donald Trump, který v současné chvíli vítězí nad Kamalou Harrisovou i v několika klíčových státech. Jak na dosavadní výsledky reagují trhy?
Pokles úrokových sazeb opět rozproudil trh korporátních dluhopisů. Včetně takzvaných prašivých. Dva z pěti dluhopisů navíc vydávají firmy mladší jednoho roku bez historie.
Nová Evropská komise by ráda přenesla část pravomocí národních regulátorů do Paříže, kde sídlí Evropská komise pro dohled nad finančními trhy (ESMA). ČNB by se tomu v omezené míře nebránila.
Měsíc po snížení úrokových sazeb americké akcie ze sektoru IT vzrostly o sedm procent. Klesající sazby a lepší ekonomické vyhlídky pomáhají také menším technologických společnostem.
Americké akcie na počátku nového týdne posílily a index Dow Jones poprvé překonal hranici 43.000 bodů. Na rekordu uzavřel i index S&P 500. Investoři před týdnem plným firemních výsledků hospodaření a důležitých statistických údajů nakupovali hlavně technologické akcie.
V týdnu se hodně mluvilo o stimulech a podporách pro čínský akciový trh, který si prochází hodně zajímavým obdobím. Po silných růstech zde došlo k prudkému výběru zisků, kdy se Hang Seng Index zkorigoval až o 7 procent. Naopak pravidelně rostl americký index S&P 500, který dosáhnul mety přes 5800 bodů, a tedy nových historických maxim. Mezi zajímavé události patřily tzv. Fed meeting minutes nebo další hrozba rozdělení americké technologické firmy.
Politické události v USA i Číně mohou v blízké budoucnosti výrazně ovlivnit finanční trhy. Blížící se prezidentské volby a čínské stimulační programy představují pro investory šance na zajímavé výnosy, a to především v prostředí vyšší volatility a nových tržních trendů.
„Na konci září jsem se opět dostal k zajímavé statistice, která překvapí nepřipravené, a naopak podpoří ty, jenž říkají časovat trh se nedá,” píše ve svém komentáři Roman Koděra z J&T Banky.
Pohybem mírně vzhůru nás odměnil uplynulý týden na finančních trzích, kdy zásadních zpráv bylo trochu méně. Přesto některé ekonomické údaje byly poměrně úderné. Ekonomika Německa si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a to přímo strukturálně. Poslední data, která dorazila z průmyslu a služeb to jen potvrzují. Rovněž zasedala domácí ČNB. Hlavní americký index S&P 500 se pohyboval kolem 5800 bodů.
Týden na trzích se nesl ve znamení klíčového zasedání americké centrální banky. Ta měla snižovat sazby poprvé od roku 2020. S tím, že se nakonec jednalo poměrně o razantní pokles, Fed snížil sazby o 50 bazických bodů. Investoři se nyní rovněž mohou začít připravovat na boj o tzv. dluhový strop. Trh v týdnu posiloval a americký index S&P 500 se tak vyšplhal na nová maxima směrem k 5700 bodům.
Poradenská společnost McKinsey & Company 💲 zaplatí 650 milionů dolarů (15,5 miliardy korun) za mimosoudní urovnání federálního vyšetřování služeb, které poskytovala výrobci opioidů Purdue Pharma. S odvoláním na soudní dokumenty o tom dnes informují tiskové agentury.
Koruna v závěru týdne posílila ↗ k euru i dolaru. Kolem 17.00 se obchodovala za 25,03 koruny za euro a za 23,86 koruny za dolar. Vůči jednotné evropské měně získala oproti čtvrtku čtyři haléře a dostala se na nejsilnější úrovně od letošního září.
Pražská burza v uplynulém týdnu posílila a vylepšila svá téměř 17letá maxima 🔝. Index PX v týdnu stoupl o 2,1 procenta na 1749,4 bodu. Nejvíce si v uplynulém týdnu připsaly akcie bankovní skupiny Erste, největší ztrátu naopak zaznamenaly akcie Photon Energy.
Číst více
Česko zvítězilo 💪v mezinárodní arbitráži s izraelským developerem Asaelem Halevim, který požadoval odškodné 165 milionů korun za údajné vyvlastnění pozemků v pražských Ďáblicích. Tribunál Haleviho nároky zamítl a potvrdil postup českých soudů, podle nichž developer nikdy nezískal vlastnické právo k pozemkům.
Automobilka Škoda Auto ve čtvrtek spustila ve výrobním závodě v indické Púně sériovou výrobu nového modelu Škoda Kylaq 🚘. První dodávky malého SUV tamním zákazníkům jsou naplánované na leden. Po modelech Kushaq a Slavia je Kylaq třetím modelem Škody lokálně vyvinutým a vyráběným v Indii. Ta je v současnosti největším mimoevropským trhem značky.
Německá ekonomika letos již druhý rok po sobě klesne a v příštích dvou letech poroste ➡ jen slabě. Stav dřívějšího hospodářského motoru Evropy může dál zhoršit obchodní válka se Spojenými státy. Ve své pravidelné měsíční zprávě to uvedla německá centrální banka Bundesbank.
Věk pro odchod do starobního důchodu poroste o měsíc ročně do věkové hranice 6️⃣7️⃣ let, o dva roky vyšší než teď. Od přespříštího roku se má deset let snižovat výpočet nových penzí. Započítávat se bude každý rok menší část výdělku. Změny přinese koaliční důchodová reforma, kterou dnes podepsal prezident Petr Pavel.
Číst více
Skupina deseti podvodníků vybrala od více 40 000 lidí na údajnou charitu přes 64 milionů korun. Podle policie je to v Česku dosud nejrozsáhlejší případ podvodu postaveného na důvěře a solidaritě. Všem obviněným hrozí až desetileté vězení. Zakládali falešné nadace, zřídili call centra a postupně najali i několik lidí, kteří obvolávali dárce.
Společnost Zeveta Ammunition 🎆, která vyrábí munici a pyrotechniku, loni utržila z prodeje vlastních výrobků, služeb a zboží 335,2 milionu korun. Meziročně to bylo o 130,8 milionu korun více. Podnik z Bojkovic na Uherskohradišťsku vykázal za rok 2023 čistý zisk téměř 139,2 milionu korun, o rok dříve byl přibližně 59,3 milionu korun.
Bývalá eurokomisařka Věra Jourová se stane prorektorkou Univerzity Karlovy, záměr rektorky Mileny Králíčkové dnes schválil Akademický senát školy. Jourová by měla mít na starost rozvoj lidských zdrojů i nové technologie.