Další lednový týden byl opět ve znamení neklidu na trzích. Důležité zasedání Fed nakonec nemělo na uklidnění paniky vliv, spíše naopak. Index S&P 500 se sesunul pod 4300 bodů a technologický Nasdaq zaznamenal prakticky vstup do medvědího trhu při poklesu v jednu chvíli kolem 18 procent pod svými historickými maximy!
Jihokorejská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta, a to ve snaze omezit inflaci a růst zadlužení domácností. Základní sazba se tak vrátila na úroveň, kde byla před začátkem pandemie covidu-19, uvedla agentura Reuters.
Analytici očekávají, že po loňském roce, kdy zlato oslabilo o téměř čtyři procenta, žlutému kovu pšenka nepokvete ani letos. Investiční poptávka zůstává slabá, a tak propad cen brzdí pouze maloobchod. Podle mnohých zlato ztratilo svůj sex-appeal. Konkurují mu kryptoměny.
V prvním týdnu nového roku se shodou okolností hned naplnila má slova o možné vyšší kolísavosti trhů z důvodu více jestřábí měnové politiky centrálních bank. Růst výnosů na desetiletých vládních dluhopisech ke třem procentům v USA nejprve tlačil na technologie a postupně se přidávaly další sektory, a tak trhy prošly poklesy. Měřeno hlavními indexy se S&P 500 vrátil k 4700 bodům. Technologický Nasdaq však byl zasažen více a klesl až pod 16 tisíc bodů.
Týden ve vleku rozhodování centrálních bank, kdy se „sešla“ zasedání ECB, Fed i BoE, je konečně za námi. A jak si vlastně především bankéři Fed a také ECB poradili s takzvaným taperingem? Změnila se nějak expanzivní politika centrálních bank?
Američtí centrální bankéři ukončí podporu ekonomiky dřív, než původně zamýšleli. Kvůli prudkému nárůstu inflace omezí nákup dluhopisů a v příštím roce třikrát zvýší sazby.
Burzy se dnes dost možná pořádně otřesou. Americká centrální banka – Fed – dá světu vědět, jakou cestou se bude ubírat její měnová politika. Je v pasti. Na jednu stranu by měla vyslat jasný signál, že nejvýraznější inflaci v USA za posledních takřka 40 let opravdu nehodlá tolerovat. Na stranu druhou platí, že aby tak učinila věrohodně, musí signalizovat takové kroky – takové utažení své extrémně expanzivní měnové politiky –, které snadno vženou burzy celého světa do paniky.
V minulém týdnu jsme byli svědky pokračujícího růstu volatility na světových akciových trzích (index strachu VIX dosáhnul dlouho nevídaných úrovní nad 30 bodů), když trhy reagovaly zejména na rozšíření nové varianty covidu Omikron. Přesto je pravděpodobně skutečným spouštěčem výprodejů na burzách fakt, že centrální banka Fed by mohla utlumovat svoje nákupy aktiv podstatně rychleji. Pro index S&P 500 by to znamenalo návrat pod 4600 bodů a pro německý DAX k 15 000. A jaké byly další významné události týdne?
Uplynulý týden byl opět nejvíce ve znamení obav z hrozící pandemie COVID 19. Vše již bylo asi řečeno přesto trhy reagovaly poměrně negativně a obava z dopadu zejména na evropské ekonomiky sílí.
Inflace v zámoří stejně jako ta česká zaskočila analytiky. Růst spotřebitelských cen ve Spojených státech zdolal hranici šesti procent. V říjnu inflace vystoupila na 6,2 procenta, a dostala se tak nejvýše za téměř 31 let, respektive od listopadu 1990.
Vzhůru na nová maxima, tak by se dal jednoduše popsat uplynulý týden. Obchodování se po zasedání americké centrální banky neslo v pozitivním duchu a atakovány byly pohledem indexu S&P 500 hodnoty kolem 4650 bodů. Co bylo hybatelem na světových trzích a jaká jména dokázala překvapit v rámci plynoucí výsledkové sezony?
Americký dolar 📈 posiluje vůči euru i dalším předním měnám po oznámení obchodní dohody mezi Spojenými státy a Británií. Jednotná evropská měna vůči dolaru kolem 18:30 středoevropského letního času ztrácela zhruba 0,6 procenta a pohybovala se v blízkosti 1,1230 dolaru. Britská libra vůči dolaru vykazovala pokles o necelé dvě desetiny procenta a nacházela se nedaleko 1,3270 dolaru.
Více než sto letů bylo ❌ zrušeno či nabralo zpoždění na moskevských letištích kvůli bezpečnostním opatřením, která v souvislosti s oslavami 80. výročí konce druhé světové války přijímají místní úřady v obavě z ukrajinských dronů. Někteří cestující na letištích v ruské metropoli čekají už druhý den, informovala ruskojazyčná verze serveru BBC.
S Jiřím Bartoškou odchází kus české kultury a charismatického stylu, uvedl dnes na síti X prezident 👨 Petr Pavel. Herce označil za frajera, za kterým zůstanou úžasné role, skvělý festival a nezapomenutelné chvíle. Vyjádřil soustrast rodině a blízkým. Bartoška zemřel dnes ve věku 78 let.
Američtí a ruští představitelé 🤝 jednají o tom, jak by mohly Spojené státy pomoci k obnovování dodávek ruského plynu do Evropy. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené s rozhovory. Evropa výrazně snížila odběr ruského plynu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
V Pásmu Gazy za posledních 24 hodin zahynulo při izraelských úderech nejméně 1️⃣0️⃣5️⃣ Palestinců, píše agentura Reuters s odvoláním na místní zdravotníky. Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy, zahynulo 2651 Palestinců a dalších 7223 jich bylo zraněno.
Britským úřadům se stále ❌ nepodařilo zjistit přesné příčiny požáru elektrické stanice, který v březnu na více než půl dne zablokoval provoz na londýnském letišti Heathrow. Uvedla to stanice Sky News. Již dříve policie sdělila, že zatím nemá poznatky o tom, že by požár byl založen úmyslně. Příčiny by mohla objasnit konečná zpráva úřadů, která podle plánů bude zveřejněna koncem června.
Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci o možných opatřeních proti americkým clům v ☝ případě, že obchodní jednání s Washingtonem selžou. Souběžně Evropská unie zahájí spor v rámci Světové obchodní organizace (WTO) proti USA ohledně jejich takzvaných recipročních cel a cel na automobily a automobilové díly, a to formálním podáním žádosti o konzultace.
Ukrajinský parlament 👍 ratifikoval dohodu se Spojenými státy o využívání ukrajinského nerostného bohatství. Pro bylo 338 zákonodárců, proti nikdo, napsala agentura Reuters. Dohoda, kterou ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před týdnem označil za vyváženou a spravedlivou, umožní Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům, vznikne také společný investiční fond na obnovu válkou zničené Ukrajiny.
Britská centrální banka podle očekávání 📉 snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Rozhodla se tak kvůli obavám z dopadu amerických cel na hospodářský růst. Banka o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Výbor pro měnovou politiku hlasoval pro snížení o čtvrt bodu v poměru 5:4.
Dánský námořní dopravce Maersk varuje, že globální objem kontejnerů by letos mohl kvůli obchodní válce 📉 klesnout. Svůj výhled zisku na letošní rok ale ponechal beze změny. Vyplývá to z dnes zveřejněné výsledkové zprávy firmy, která bývá považována za barometr stavu globálního obchodu.