Reklama

Fed zvýšil sazbu o tři čtvrtě bodu navzdory signálům o recesi

Šéf amerického Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell.
ČTK / AP
Dušan Kütner
duk

Americký Federální rezervní systém (Fed) zvýšil svou základní úrokovou sazbu o tři čtvrtě procentního bodu na rozmezí 2,25 až 2,50 procenta. Důvodem je snaha zchladit nejintenzivnější inflaci ve Státech od 80. let. Učinil tak navzdory signálům o zpomalování ekonomiky a nástupu případné recese, uvedla agentura Reuters. Zvýšení úroků je v souladu s očekáváním analytiků.

Reklama

„Inflace zůstává vysoká, což odráží nerovnováhu nabídky a poptávky související s pandemií, vyššími cenami potravin a energií a širšími cenovými tlaky," uvedl Fed k hlasování, které proběhlo jednomyslně. Po zvýšení o 75 bazických bodů minulý měsíc a menších pohybů v květnu a březnu Fed letos zvýšil svou základní úrokovou sazbu celkem o 225 bazických bodů, protože bojuje s nejvyšší inflací od 80. let.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v červnu nečekaně zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981.

Wall Street bije na poplach. Hlavní ukazatel recese je nejvyšší za dvacet let

Wall Street bije na poplach. Hlavní ukazatel recese je nejvyšší za dvacet let

Ukazatel recese, o kterém se nyní na Wall Street nejvíce mluví, je nejvýš za poslední dvě desetiletí a obavy investorů, že americká ekonomika směřuje ke zpomalení, sílí. Tím ukazatelem je výnosová křivka a její trend, kdy se úroky dlouhodobých vládních dluhopisů dostanou pod ty krátkodobé. Takzvaná inverze předcházela každé recesi v USA za poslední půlstoletí, takže je považována za předzvěst ekonomické zkázy – a to se nyní děje, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Základní úroková sazba je nyní na úrovni, o které většina představitelů Fedu cítí, že má neutrální ekonomický dopad, což ve skutečnosti znamená konec snah z éry pandemie podpořit utrácení domácností a podniků levnými penězi, uvedl Reuters.

Poslední politické prohlášení zástupců Fedu poskytlo jen málo jasných informací ohledně toho, jaké kroky může Fed podniknout dále. Další jeho rozhodnutí bude silně záviset na tom, zda nadcházející data ukáží, že inflace začíná zpomalovat, podotkl Reuters.

Reklama

Vzhledem k tomu, že nejnovější údaje ukazují, že spotřebitelské ceny rostou více než devítiprocentním ročním tempem, investoři očekávají, že americká centrální banka na svém zářijovém zasedání zvýší základní úrokovou sazbu alespoň o půl procentního bodu.

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Raketová inflace přiměla ECB po jedenácti letech zvýšit sazbu. Konečně, říkají experti

Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,5 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od roku 2011.

Přečíst článek

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu, naposledy v červnu o 125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolilo více než osm desítek zemí. Maďarsko od konce června zvýšilo sazbu čtyřikrát na nejvyšší úroveň v EU, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme