Ceny bytů v Brně začaly opět růst. Metr čtvereční (m2) v novostavbě stojí v průměru už 134 tisíc a pomalu se tak dotahuje na pražské ceny (147 tisíc m2). Nová garsonka v jihomoravské metropoli už vyjde na pět milionů korun.
Náklady nezvládnuté digitalizace stavebního řízení nabíhají již takřka dva měsíce. Je proto vhodné aktualizovat vyčíslení škod, které to tuzemské ekonomice způsobuje.
Zájem o bydlení ve vlastním novém bytě v Praze opět roste, stejně jako ceny. V prvním pololetí se prodalo celkem 3 500 bytů a na zvyšující se poptávku reagovaly v druhém čtvrtletí i ceny, které překonaly hranici 155 tisíc korun za metr čtvereční.
Nic překvapivého. Česko je nadále nejhůře dostupnou evropskou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Vyplývá to z Property indexu poradenské společnosti Deloitte, který má Newstream k dispozici.
Oživení realitního trhu není tak razantní, jak se začátkem roku předpokládalo. Ceny starších nemovitostí nerostou, někde klesají a jinde stagnují, což platí i o Praze.
Průměrná nabídková cena nového bytu v Brně ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla na 129 400 korun za čtvereční metr, meziročně byla vyšší o tři tisíce korun. Trojnásobně se zvýšil počet prodaných bytů, loni ve druhém čtvrtletí lidé koupili 105 nových bytů, letos to bylo 372 bytů. V analýze to uvádí developerská společnost Trikaya, která vývoj na trhu s novostavbami dlouhodobě sleduje.
Ceny bytů a nájmy v Praze opět rostou. Důvodem je pokles hypotečních sazeb, a tedy zvýšený zájem kupujících. Průměrná nabídková cena nových bytů za posledních šest měsíců vzrostla o 1,4 procenta na 152 425 korun za metr čtvereční, a to i když je jich na trhu meziročně o 5,4 procenta více. Za stejné období vzrostly také ceny starších bytů, o téměř pětinu na 127 463 korun za metr čtvereční. Nájemné v Praze se zvýšilo o šest procent za poslední rok a o dvě procenta za posledních šest měsíců. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.
Česko se mění a zažívá evoluci. Navzdory snižujícím se hypotečním sazbám budou mít Češi i nadále zájem o nájemní bydlení. I když ceny nájmů i nadále porostou. „V devadesátých letech bylo tržní nájemné vyšší než dnes, ale nikdo si to již nepamatuje. Po deregulaci se propadlo, pak se zvolna zvyšovalo. Kvůli vysoké náročnosti pořízení vlastního bydlení se v posledních letech stalo opět nalezenou alternativou,” říká v rozhovoru Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.
Získat dotovanou slevu na hypoteční sazbu je lákavé a řada lidí by o to rozhodně stála. Tuzemští realitní experti se ale přou, zda to má či nemá smysl. Zeptali jsme se proto hlavních aktérů od ministerstva pro místní rozvoj přes banky až po developery a makléře, jak situaci vidí a zda mají být hypotéky v Česku dotované či nikoli.
Ceny ropy 🛢 mírně klesají 📉. Trh zvažuje, jak by navrhovaná cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohla ovlivnit růst globální ekonomiky a poptávku po energiích. Cena severomořské ropy Brent kolem odepisuje o 0,1 procenta a prodává se za 79,20 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ztrácí také asi 0,1 procenta a pohybuje se v blízkosti 75,75 dolaru za barel.
Pražská burza nepatrně posílila, index PX stoupl o 0,08 procenta na 1862,38 bodu a opět vylepšil mnohaleté maximum. Výše než teď byl naposledy v listopadu 2007. I když většina titulů ukončila dnešní obchodování ve ztrátě, celkový výsledek zajistil víc než dvouprocentní růst akcií energetické společnosti ČEZ, které přidaly 2,2 procenta na 1022 korun. Dařilo se ještě akciím Kofoly, které si připsaly 0,48 procenta na 416 korun za akcii.
Americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Trump to uvedl na své síti Truth Social. Uvalením vysokých cel, poplatků a dalších sankcí Trump pohrozil Moskvě nejen v případě veškerého ruského zboží prodávaného do Spojených států, ale také do dalších "podílejících se" zemí.
Obchodní řetězec Albert ČR 🛒 zvýší od 1. dubna mzdy všem svým zaměstnancům, například ti na prodejnách dostanou v průměru o šest procent navíc. Řekl to mluvčí společnosti Jiří Mareček. Některé další obchodní řetězce o růstu výdělků aktuálně vyjednávají s odbory.
Nová vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa ruší cestovní plány migrantům, kteří již dostali povolení k přesídlení do Spojených států. S odvoláním na americkou diplomacii o tom píše agentura AP. Tisíce migrantů, kteří už prošli zdlouhavým procesem schvalování žádostí o přesídlení do USA, tak nyní uvízly na různých místech po celém světě.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Jedná se tak o druhou největší investici společnosti po výdajích do jaderné energie. Celková částka je včetně dotační podpory na modernizaci tepláren v ČR. Na dnešním setkání k modernizaci českého teplárenství v Praze to řekl předseda představenstva Svazu moderní energetiky a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Za firmami, které fungovaly pod hlavičkou Future Farming a GFF, zůstaly dluhy v desítkách až stovkách milionů korun. Podle soudce Krajského soudu v Brně Jiřího Pitruna je velmi pravděpodobné, že věřitelé nic nedostanou. Jednatel Ondřej Bartoš (jmenovec investora z Credo Ventures) s insolvenčním správcem nekomunikuje a firma podle jeho dosavadních zjištění nemá žádný majetek stejně jako drtivá většina dalších sesterských firem.
Internetová společnost Google spustila svého hlasového asistenta s umělou inteligencí Gemini Live v češtině. Ode dneška je čeština v aplikaci Gemini dostupná pro operační systém Android, pro iOS bude zpřístupňována postupně v průběhu následujících dnů.
Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje prodat podíl 15 procent ve své divizi nákladních vozů Traton. Doufá, že z prodeje získá zhruba dvě miliardy eur (50,3 miliardy korun). Uvedl to německý měsíčník Manager Magazin s odvoláním na nejmenované zdroje. Mluvčí Tratonu uvedl, že plány Volkswagenu nemůže komentovat, ale společnost pravidelně dostává informace od investorů, že nízký počet akcií v oběhu je pro ni překážkou.
Automobilka Škoda Auto začala ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi sériově vyrábět kompaktní SUV elektromobil Elroq. Vyrábí se na stejné lince jako nový Enyaq a Octavia, denně může vzniknout až 600 vozů. Jde o druhý elektrický model značky po větším Enyaqu.
Číst více