Marian Jurečka a Ivan Bartoš. To jsou dva muži, kteří už víc než dva roky rozhodují o tom, jak bude vypadat český trh s bydlením v dalších letech. Výsledek? Zatím velmi bídný. Jurečka určuje, jak a kde budou bydlet chudí. Bartoš měl rozhýbat výstavbu bytů. Oba pánové se ve svých úkolech bezvýsledně zmítají.
Německý realitní trh prochází nelehkým obdobím. Ceny rezidenčních nemovitostí totiž zaznamenaly největší pokles za poslední desítky let. Poslední kvartál loňského roku však naznačuje obrat a ceny realit by se tak mohly začít znovu zvyšovat.
Stejně jako v Praze i Brně se loni prodalo rekordně nízké množství nových bytů. V moravské metropoli to bylo nejméně za posledních 10 let. Pokles poptávky se ale nijak zásadně neprospal do ceny. Ta se stále drží vysoko.
Realitní trh čelil v poslední době několika výzvám, které ovlivnily jeho vývoj. Byly to především na naše poměry neobvykle vysoké úrokové sazby spojené s bohužel rekordním vývojem inflace. K tomu přidejme dlouhodobě šílenou situaci s komplikovaností a délkou povolovacích procesů a dostaneme nepříjemný koktejl, ve kterém se mísí nejistota se zhoršující se dostupností vlastnického bydlení.
Průměrná cena staršího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních ve velkém českém městě činila v loňském závěrečném čtvrtletí 71 094 korun za metr čtvereční. V mezičtvrtletním srovnání nejrychleji byty zdražovaly v Brně. Vyplývá to z analýzy realitní společnosti FérMakléři.cz.
Koncem tohoto roku zaznívají na českém realitním trhu i optimistické prognózy, které očekávají růst cen rezidenčních nemovitostí. Jsou spojeny s optimismem, respektive s nadějí v lepší nemovitostní časy. Zaznívají přirozeně i opačné názory, které očekávají splasknutí realitní bubliny. Je na místě se zeptat, zda vůbec realitní rezidenční bublina existuje? Může být bublinou realitní trh v segmentu rezidenční výstavby, když víme, že na trhu chybí asi 20 tisíc bytů?
Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Dominik Stroukal si nemyslí, že ČNB ke snížení sazeb sáhne ještě do Vánoc. „Radní se obávají lednového přecenění. Firmy budou chtít rostoucí náklady alespoň z části přenést na spotřebitele. Riziko, že inflace nabere na razanci, tu je,“ říká. Kam podle něj zamíří ceny realit? A má vůbec smysl čekat na levnější hypotéku? Dočtete se v rozhovoru.
V době covidu se v Česku dalo na realitním trhu prodat cokoliv za jakoukoliv cenu. V posledním roce a půl je však situace úplně jiná. Vlastníci nemovitostí žijí v době minulých cen a nechtějí se zbavit svého snu o vysokém zúročení svého domu či chalupy. Kupující však nyní ceny neakceptují. Nemají na to v době vysoké inflace peníze, a na bankovní financování nedosáhnou. Už se tato situace mění? Vidíme rozmrzání trhu, říká Tomáš Jelínek, šéf Century 21, největší sítě obchodníků s realitami v zemi. Hlavním trendem je nyní nájemní bydlení. „To nyní tvoří dvě třetiny našeho byznysu,“ říká Jelínek.
Dovolit si vlastní bydlení je v letošním roce obtížné pro 80 procent Čechů. Meziročně jde o pokles o osm procentních bodů a podle průzkumu skupiny Generali Investments jsou Češi v úvahách o dosažitelnosti vlastního bydlení optimističtější než loni.
Ceny ropy 🛢 mírně klesají 📉. Trh zvažuje, jak by navrhovaná cla amerického prezidenta Donalda Trumpa mohla ovlivnit růst globální ekonomiky a poptávku po energiích. Cena severomořské ropy Brent kolem odepisuje o 0,1 procenta a prodává se za 79,20 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI ztrácí také asi 0,1 procenta a pohybuje se v blízkosti 75,75 dolaru za barel.
Pražská burza nepatrně posílila, index PX stoupl o 0,08 procenta na 1862,38 bodu a opět vylepšil mnohaleté maximum. Výše než teď byl naposledy v listopadu 2007. I když většina titulů ukončila dnešní obchodování ve ztrátě, celkový výsledek zajistil víc než dvouprocentní růst akcií energetické společnosti ČEZ, které přidaly 2,2 procenta na 1022 korun. Dařilo se ještě akciím Kofoly, které si připsaly 0,48 procenta na 416 korun za akcii.
Americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Trump to uvedl na své síti Truth Social. Uvalením vysokých cel, poplatků a dalších sankcí Trump pohrozil Moskvě nejen v případě veškerého ruského zboží prodávaného do Spojených států, ale také do dalších "podílejících se" zemí.
Obchodní řetězec Albert ČR 🛒 zvýší od 1. dubna mzdy všem svým zaměstnancům, například ti na prodejnách dostanou v průměru o šest procent navíc. Řekl to mluvčí společnosti Jiří Mareček. Některé další obchodní řetězce o růstu výdělků aktuálně vyjednávají s odbory.
Nová vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa ruší cestovní plány migrantům, kteří již dostali povolení k přesídlení do Spojených států. S odvoláním na americkou diplomacii o tom píše agentura AP. Tisíce migrantů, kteří už prošli zdlouhavým procesem schvalování žádostí o přesídlení do USA, tak nyní uvízly na různých místech po celém světě.
Skupina ČEZ chce do roku 2030 investovat do dekarbonizace a modernizace teplárenství 80 miliard korun. Jedná se tak o druhou největší investici společnosti po výdajích do jaderné energie. Celková částka je včetně dotační podpory na modernizaci tepláren v ČR. Na dnešním setkání k modernizaci českého teplárenství v Praze to řekl předseda představenstva Svazu moderní energetiky a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Za firmami, které fungovaly pod hlavičkou Future Farming a GFF, zůstaly dluhy v desítkách až stovkách milionů korun. Podle soudce Krajského soudu v Brně Jiřího Pitruna je velmi pravděpodobné, že věřitelé nic nedostanou. Jednatel Ondřej Bartoš (jmenovec investora z Credo Ventures) s insolvenčním správcem nekomunikuje a firma podle jeho dosavadních zjištění nemá žádný majetek stejně jako drtivá většina dalších sesterských firem.
Internetová společnost Google spustila svého hlasového asistenta s umělou inteligencí Gemini Live v češtině. Ode dneška je čeština v aplikaci Gemini dostupná pro operační systém Android, pro iOS bude zpřístupňována postupně v průběhu následujících dnů.
Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje prodat podíl 15 procent ve své divizi nákladních vozů Traton. Doufá, že z prodeje získá zhruba dvě miliardy eur (50,3 miliardy korun). Uvedl to německý měsíčník Manager Magazin s odvoláním na nejmenované zdroje. Mluvčí Tratonu uvedl, že plány Volkswagenu nemůže komentovat, ale společnost pravidelně dostává informace od investorů, že nízký počet akcií v oběhu je pro ni překážkou.
Automobilka Škoda Auto začala ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi sériově vyrábět kompaktní SUV elektromobil Elroq. Vyrábí se na stejné lince jako nový Enyaq a Octavia, denně může vzniknout až 600 vozů. Jde o druhý elektrický model značky po větším Enyaqu.
Číst více