Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Money

Lidé se dusí zplodinami, půda je suchá na troud. Česko má páté nejhorší životní prostředí v EU

Životní prostředí v Česku je páté nejhorší v Evropské unii. Uvádí to analýza České spořitelny (ČS) a iniciativy Evropa v datech. Hůře dopadlo pouze Irsko, Řecko, Lucembursko a Kypr.

Přečíst článek

Ženám v Česku stále hrozí chudoba. Investorky radí, jak se jí vyhnout

Přečíst článek
Inflace, ilustrační foto

Česko má třetí nejvyšší inflaci v EU. Hůř jsou na tom už jen Estonci a Litevci

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Peníze

Lukáš Kovanda: Příliš silný dolar zavaří globální ekonomice

Prudké zpevňování americké měny, jehož jsme poslední dobou svědky, začíná být pro svět vážným problémem. Vrací dokonce v úvahách mnohé do roku 1985. Tehdy se v newyorském hotelu Plaza ministři financí vedoucích světových ekonomik – USA, Velké Británie, Japonska, Západního Německa a Francie – dohodli na koordinované akci za účelem oslabení dolaru.

Přečíst článek
Duh

Češi se rekordně zadlužili. Chtěli stihnout levnější hypotéky

Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Vyplývá to z dat Bankovního a Nebankovního registru. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.

Přečíst článek
Marco Iannaccone, náměstek generálního ředitele a člen představenstva UniCredit Bank

Marco Iannaccone z UniCredit Bank: Druhá půlka roku bude těžší. Chystáme se na to

Firmy i banky mají za sebou dekádu růstu. Proto jsou silné a odolné a krátkodobé problémy dokážou přežít, říká Marco Iannaccone, místopředseda představenstva a náměstek UniCredit Bank. Banka i klienti se podle něj připravují na to, že v druhé půlce roku vlivem geopolitických problémů ekonomika zpomalí.  

Přečíst článek
Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group.

Novou budovu filharmonie v Praze za šest miliard navrhlo dánské studio Bjarke Ingels Group

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Dolary, ilustrační foto

Dolary? Máte dolary? Rusové se po nich pídí na černém trhu

Rubl je v současné době o čtvrtinu silnější vůči dolaru než před začátkem Putinovy invaze na Ukrajinu. Omezení na ruském bankovním trhu a nedostatek dolarů v zemi ale způsobují, že řada Rusů začala shánět dolary jak za komunismu – na černém trhu a za nevýhodnější kurz, píše agentura Bloomberg.

Přečíst článek
Ilustrační foto

Investiční vína porážejí zlato i akcie. Zhodnocení se počítá v desítkách procent

Zájem o burgundská vína jakožto investice nebývale roste. Rostoucí poptávka zvyšuje jejich cenu, a to až o desítky procent. Loňská produkce francouzského vína navíc byla vůbec nejslabší v historii, což se také podepsalo na jeho ceně.

Přečíst článek
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Guvernér ČNB Rusnok: Kdybychom nezasáhli, máme tu inflaci až 25 procent

Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v Česku podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka minimálně mezi 20 až 25 procenty. Kurz koruny by byl 30 korun za euro. Rusnok to řekl na Diskuzním fóru ČNB na Univerzitě Hradec Králové. Poznamenal, že jde z jeho strany o spekulaci, kterou si může dovolit jako „skoro emeritní guvernér“.

Přečíst článek
Plynovod Jamal, ilustrační foto

Německo by Česku s plynem pomohlo, říká Česko-německá průmyslová komora

Jsme naprosto ekonomicky provázaní, rozhodně bychom vás nenechali v problémech. Tak zní sdělení Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Nicméně, náhlé zastavení dodávek plynu by české ekonomice, a tím i německým vlastníkům firem, způsobilo obří problémy. Jako jednu z velkých potíží vnímá komora špatnou komunikaci vlády, respektive ministerstva průmyslu.

Přečíst článek
Burzovní palác

Na Start pražské burzy si jde pro sto milionů výrobce dveřního kování z Dobrušky

Česká společnost M&T 1997, která je výrobcem dveřních klik a kování se sídlem v Dobrušce, potvrdila svůj záměr vstoupit na trh Start pražské burzy. Veřejnou nabídku akcií včetně jejich přijetí k obchodování očekává společnost do konce června 2022. Uvedl to poradce transakce František Bostl ze společnosti Starteepo.

Přečíst článek
Trifonov Andrej

FAÚ zmrazil akcie ruského poslance v ČKD Blansko

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Fedoroviče Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. Uvedla to Česká televize (ČT), podle níž poslanec figuruje na seznamu sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Přečíst článek

News box

Organizace Strana kurdských pracujících (PKK), která tento měsíc oznámila konec ozbrojeného boje proti turecké vládě a záměr rozpustit se,  kritizovala nedostatek záruk od vlády k zahájení tohoto procesu. Uvedla také, že Ankara nezastavila vojenské operace proti jejím členům. Agentuře AFP to řekl mluvčí politického křídla PKK, kterou Turecko, USA či EU považují za teroristickou organizaci.

Česko podporuje dodávky humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí 👨 Jan Lipavský. Je ale podle něj třeba zajistit, aby se nedostala do rukou palestinského teroristického hnutí Hamás. O humanitární pomoci pro Gazu Lipavský podle svých vyjádření nedávno hovořil i se svým izraelským protějškem.

Němečtí ekonomové se v hodnocení koaliční dohody mezi pravostředovou unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD)  výrazně rozcházejí. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo, v němž 33 procent zúčastněných akademických ekonomů smlouvu hodnotí pozitivně, 33 procent neutrálně a 32 procent negativně. Pozitivně ekonomové vnímají zejména plány na investice do infrastruktury a obrany nebo snížení byrokracie. Kritizují naopak absenci řešení demografických problémů a chybějící strukturální reformy.
Český premiér 👨 Petr Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny. V Užhorodu se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, s nímž jednal o další podpoře Ukrajiny, hospodářské spolupráci či budoucnosti české ambasády v Kyjevě. Ve východoevropské zemi, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi, šéfa české vlády doprovází ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a ministr zemědělství Marek Výborný. 
Polovina českých firem  pozastavila své aktivity směrem k podávání pravidelných zpráv o udržitelnosti v environmentálních, sociálních a správních tématech (ESG). Reagovaly tak na dubnový odklad uplatňování dvou evropských směrnic, které po firmách v EU požadují, aby zmírňovaly případné negativní dopady svého podnikání na životní prostředí a společnost. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Deloitte.
Evropská unie schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku, který se zaměřuje na lodě tzv. ruské stínové flotily a rovněž na další osoby navíc k těm, které už sankcím podléhají. Informovala o tom na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Další sankce proti Rusku se podle Kallasové připravují.
Více než polovina z malých a středních firem a podnikatelů, konkrétně 54 procent, čelila v prvním čtvrtletí tohoto roku 📈 vyšším nákladům na energie, materiály a další vstupy. Nejčastěji ceny vzrostly v součtu do deseti procent, uvedla třetina z nich. Naopak cena jejich produktů se tolik nezvýšila. Vyplývá to z průzkumu ČSOB Index očekávání firem mezi více než 400 firmami a živnostníky.
Vláda venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v pondělí až do odvolání  pozastavila letecké spoje s Kolumbií. Zdůvodnila to snahou žoldnéřů dostat se do země a sabotovat parlamentní a regionální volby, které se ve Venezuele konají v neděli. Kolumbijský úřad pro civilní letectví uvedl, že jedná s Caracasem o obnově letů, informoval server televize France24.
Ceny průmyslových výrobců v Česku klesají tři měsíce v řadě, v dubnu to bylo meziročně o 1️⃣,3️⃣ procenta. Naopak ceny ostatních výrobců pokračovaly ve svém meziročním růstu. Ceny v zemědělství meziročně zrychlily svůj růst na 15,7 procenta, ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 3,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o čtyři procenta. 
České pivovary loni pro český i zahraniční trh uvařily téměř 2️⃣0️⃣,9️⃣ milionu hektolitrů piva, což je o 4,2 procenta více než v roce 2023. Hlavními důvody nárůstu byly větší vývoz piva a zvyšující se obliba nealkoholického piva, která se promítla do tuzemských prodejů. Naopak opět klesla průměrná spotřeba alkoholického piva na obyvatele, loni činila 126 litrů, tedy o dva litry méně než v roce 2023. 
Doporučujeme