Britové střeží venezuelské zlato za miliardy. Madurovi cihly nevydají
Vrchní soud v Londýně zamítl poslední snahu prezidenta Venezuely Nicoláse Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem v hodnotě jedné miliardy dolarů (více než 24 miliard korun), které má v úschově britská centrální banka. Uvedla rto agentura Reuters, která rozsudek označila za vítězství venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa.
Guaidó se domáhal toho, aby soud určil, zda právo kontrolovat zlato má on, nebo opozicí neuznávaný Maduro. Soud rozhodl, že předchozí verdikt venezuelského nejvyššího soudu, který podporuje Madura, by neměl být brán v potaz. Spojené království totiž Madura neuznává jako hlavu státu, britská centrální banka mu proto zlato nemusí vydat.
Británie odebrala Caracasu kontrolu nad zlatem v sejfech britské centrální banky po prezidentských volbách v roce 2018, ve kterých vyhrál stávající prezident Nicolás Maduro. Volby kvůli nesvobodným podmínkám venezuelská opozice bojkotovala. Zhruba 60 států, včetně Británie či USA, se rozhodly uznat za prezidenta Guaidóa, který předsedal parlamentu zvolenému svobodným způsobem.
Bílý dům předvedl dokonalý diplomatický obrat. Kvůli omezení dodávek ruské ropy obnovil styky se zapovězeným autoritářským režimem ve Venezuele, velkým spojencem Ruska.Amerika vymění Putina za Madura. Ruskou ropu má nahradit ta z Venezuely
Politika
Vláda prezidenta Madura se proti zákazu nakládat se zlatými rezervami bránila u britských soudů. Nižší instance nedokázaly jednoznačně určit, kdo má pravomoc s drahým kovem zacházet. Nejvyšší soud loni oznámil, že spor vrací soudu nižší instance poté, co rozhodl, že britské soudy nemohou postupovat v rozporu s vládou, která uznala Guaidóa za prozatímního venezuelského prezidenta. Vrchní soud v Londýně dnes toto rozhodnutí potvrdil.
Tábory Madura a Guaidóa jmenovaly každý jinou radu venezuelské centrální banky a obě strany vydaly protichůdné pokyny týkající se zlatých rezerv.
Není všem sporům konec
Právníci rady, kterou podporuje Maduro, uvedli, že venezuelská centrální banka po pátečním rozhodnutí zvažuje odvolání. Guaidó, který v posledních 18 měsících zaznamenal oslabení části mezinárodní podpory, verdikt označil za důležité vítězství.
Krátce poté viceprezidentka a ministryně financí Delcy Rodríguezová prohlásila, že „škody způsobené našim lidem jsou vážné”. Soud podle ní „musí zjednat nápravu”.
Hlavní město Ekvádoru Quito už přes dva týdny paralyzují demonstrující davy. Tisíce nespokojených a inflací „ožebračených“ občanů vyšly do ulic. Požadují větší sociální pomoc a odchod prezidenta Guillerma Lassa, píše spolupracovnice Newstreamu z místa Martina El Kooli.REPORTÁŽ: V Ekvádoru to vře. Tisíce lidí v ulicích Quita demonstrují proti růstu cen
Politika
Madurův právní tým uvedl, že by rád prodal část z 31 tun zlata, aby mohl financovat reakci Venezuely na pandemii a podpořit zdravotnický systém zničený léty hospodářské krize. Guaidóova opozice tvrdí, že Madurova administrativa, která má nedostatek peněz, chce peníze použít na vyplacení svých zahraničních spojenců, což jeho právníci popírají.
Právní experti podle Reuters uvedli, že nejnovější případ je bezprecedentní, neboť v něm jeden z nejvyšších soudů jedné země vykládá ústavu jiné země.
„Super jídlo a pohostinní lidé,“ vyskočí na mě, když otevřu nějakého turistického průvodce o jakémkoliv řeckém ostrově. Dovolím si nesouhlasit. Strávil jsem týden projížděním řeckého ostrova Rhodos ve snaze nalézt nějaké pohostinné lidi. Viděl jsem vše od velmi chladné obsluhy, přes naprosto apatickou (nejčastěji) až po tu agresivní, když se vám něco nelíbí.REPORTÁŽ: Jel jsem do Řecka a stejnou chybu už neudělám
Enjoy
Reportáž kolegy Zdeňka Pečeného o dovolené v Řecku vzbudila vášnivé reakce. Některé zde vybíráme. Čtenáři píší: Řecko? Peklo na zemi i opačná zkušenost
Enjoy