Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Money

Christine Lagardeová, šéfka ECB

Zvyšovat sazby se chystá už i ECB. Do konce září skoncuje se zápornými úroky

Depozitní sazba Evropské centrální banky (ECB) se zřejmě dostane z negativního pásma do konce září a mohla by se pak dál zvyšovat, pokud nebude vidět, že se inflace stabilizuje na dvou procentech. Prohlásila to dnes prezidentka ECB Christine Lagardeová. Zdůraznila tak svou zásadní změnu postoje k měnové politice. Původně zvyšování úroků v letošním roce vylučovala, teď už ale plánuje úroky zvýšit vícekrát. Důvodem je rekordní inflace v eurozóně.

Přečíst článek

Mzdový medián loni překročil 35 tisíc korun. Rozdíl ve výdělcích mužů a žen je stále propastný

Přečíst článek

Lepší než před covidem. Paříž se těší z přívalu turistů, hotely výrazně zdražují

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

ropný tanker

Boj o tankery. Na ruské ropě vydělávají řečtí rejdaři

V Evropské unii se vede spor o to, jak zamezit přepravě ruské ropy tankery, které vlastní členské země. Nejvíce jich má Řecko, jež nechce o výhodný byznys přijít.

Přečíst článek

Brunch se stal emirátským fenoménem za pár tisíc korun

Sobotní brunch je v Dubaji a v Abú Dhabí něco jako instituce. Oblíbený je především u západních cizinců žijících ve Spojených arabských emirátech, ale i u turistů.

Přečíst článek
Jiří Rusnok, guvernér ČNB

Rusnok: Když se potvrdí naše odhady, ČNB v červnu opět zvýší sazby

Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze České národní banky, tak je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Přečíst článek
Úvěry hypoték, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Experimentální zemědělský robotík americké společnosti Earthsense.

Robot na poli. Trhá plevel, dávkuje hnojivo a hlídá zdraví rostlin

V průmyslových zemích pracují v zemědělství obvykle jen dvě až tři procenta ekonomicky aktivních obyvatel. Svou práci zvládnou díky cíleně vyšlechtěným plodinám, silné mechanizaci a průmyslové chemii. Ale i to přestává stačit.

Přečíst článek
Burza, ilustrační foto

Týden tradera: Velké plány kolem ČEZ a nebývalá tržní jatka

Předposlední květnový týden se opět nesl spíše ve znamení výprodejů a skutečně vysoké volatility na akciových trzích. Po krátké přestávce se do hry vrátily obavy z utažení měnové politiky v USA. Šéf Fedu Jerome Powell v úterý večer opět zmínil možnost silnějšího utažení měnové politiky a trhy si to vyložily negativně.

Přečíst článek
plynové vytápění

Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let

Zemní plyn bude Evropa potřebovat ještě řadu let. Dodávky ruského plynu lze postupně nahradit dodávkami plynu z jiných zemí, ale i investicemi do zelené energetiky, tedy obnovitelných zdrojů. ČTK to řekli oslovení odborníci. Evropská komise (EK) představila strategii, jejíž pomocí chce v příštích letech ukončit závislost EU na energiích z Ruska.

Přečíst článek
Šéfka ECB Christine Lagardeová a šéfka EK Ursula von der Leyenová

Šéfka ECB: Kryptoinvestoři dávají všanc životní úspory. Digitální měny mají nulovou hodnotu

Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými životními úsporami. V nizozemské televizi to dnes řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Obává se, že lidé, kteří nerozumějí riziku, mohou přijít o všechno a být velmi zklamaní. Proto se domnívá, že by měly být kryptoměny regulovány.

Přečíst článek
Burza, ilustrační foto

Technologické akcie se topí v nejdelší sérii ztrát od splasknutí dotcom bubliny

Technologické akcie mají za sebou nejdelší ztrátovou sérii od splasknutí internetové bubliny v roce 2001. Klesají již sedm týdnů v řadě, píše CNBC. Akcie velkých společností, měřeno indexem Dow Jones, klesají již osm týdnů po sobě. To je nejdéle od roku 1932, tedy blízko vrcholu Velké hospodářské krize.

Přečíst článek
Součástí prodeje sbírky rozvádějícího se páru Macklowových byl i obraz Andyho Warhola Blue Airmail Stamps, který byl prodán za 1,32 milionu dolarů.

Sotheby´s hlásí rekordní prodeje. Trh s uměním je na rozdíl od toho akciového neprůstřelný

Pouhé dva týdny stačily na to, aby se v jedné z nejvíce prestižních aukčních světa Sotheby´s prodalo umění za 2,5 miliardy dolarů (asi 58,7 miliardy korun). Rekordní týden přinesl jedenáct aukčních rekordů, z toho šest od ženských umělkyň. Značkou část ovšem tvoří výtěžek z druhé aukce rozvádějících se manželů Mackloweových ve výši téměř čtvrt miliardy dolarů. Trh s uměním je v době covidových opatření a protiruských sankcí omezujících ekonomiky světa neprůstřelná investice, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

News box

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová oznámila, že Evropská unie uvolní 5️⃣,5️⃣ milionu eur (137 milionu korun) pro nevládní organizaci The European Endowment for Democracy (EED), která těmito financemi podpoří Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). O podporu financování rozhlasové stanice, která sídlí v Praze, aktivně usilovala Česká republika.
Neúspěšný kandidát na prezidentský úřad a krajně pravicový rumunský politik 👨 George Simion podle agentury AFP chce, aby ústavní soud zrušil hlasování kvůli údajnému vnějšímu vměšování. V nedělním druhém kole prezidentských voleb zvítězil nezávislý prozápadní kandidát a starosta Bukurešti Nicušor Dan, pro něhož hlasovalo přibližně 54 procent voličů, Simion získal přibližně 46 procent.
Ceny ropy se mírně 📉 snižují, na trhu panuje nejistota ohledně geopolitického vývoje. Severomořská ropa Brent kolem 18:15 středoevropského letního času ztrácela zhruba půl procenta a pohybovala se v blízkosti 65,2 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala pokles o zhruba 0,4 procenta a nacházela se nedaleko 62,4 dolaru za barel.
Společnost EP Energy Transition, která je dceřinou firmou skupiny EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského, koupí padesátiprocentní podíl v 🏭 hnědouhelné elektrárně Lippendorf v Německu. Vlastnit v ní bude jeden z bloků. Podíl od společnosti Energie Baden-Württemberg AG (EnBW) převezme na začátku příštího roku, akvizici ještě musí schválit regulační orgány. 
Pražská burza obrátila směr a vrátila se do blízkosti pátečního rekordního závěru. Index PX 📈 stoupl o 0,27 procenta na 2185,93 bodu. Vzhůru šly akcie bank, se ztrátou naopak skončily po pondělním růstu cenné papíry energetické společnosti ČEZ nebo zbrojovky Colt CZ. Česká koruna stagnovala k euru a mírně posílila vůči dolaru.
Předsedkyně Evropské komise 👩 Ursula von der Leyenová přislíbila, že situaci ohledně tendru na jaderné bloky v Dukovanech bude urychleně a transparentně řešit. Český prezident Petr Pavel to řekl novinářům po dnešním jednání se šéfy unijních institucí v Bruselu.
Organizace Strana kurdských pracujících (PKK), která tento měsíc oznámila konec ozbrojeného boje proti turecké vládě a záměr rozpustit se,  kritizovala nedostatek záruk od vlády k zahájení tohoto procesu. Uvedla také, že Ankara nezastavila vojenské operace proti jejím členům. Agentuře AFP to řekl mluvčí politického křídla PKK, kterou Turecko, USA či EU považují za teroristickou organizaci.

Česko podporuje dodávky humanitární pomoci pro Pásmo Gazy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí 👨 Jan Lipavský. Je ale podle něj třeba zajistit, aby se nedostala do rukou palestinského teroristického hnutí Hamás. O humanitární pomoci pro Gazu Lipavský podle svých vyjádření nedávno hovořil i se svým izraelským protějškem.

Němečtí ekonomové se v hodnocení koaliční dohody mezi pravostředovou unií CDU/CSU a sociální demokracií (SPD)  výrazně rozcházejí. Vyplývá to z průzkumu mnichovského ekonomického institutu Ifo, v němž 33 procent zúčastněných akademických ekonomů smlouvu hodnotí pozitivně, 33 procent neutrálně a 32 procent negativně. Pozitivně ekonomové vnímají zejména plány na investice do infrastruktury a obrany nebo snížení byrokracie. Kritizují naopak absenci řešení demografických problémů a chybějící strukturální reformy.
Český premiér 👨 Petr Fiala je na jednodenní návštěvě Ukrajiny. V Užhorodu se setkal s ukrajinským premiérem Denysem Šmyhalem, s nímž jednal o další podpoře Ukrajiny, hospodářské spolupráci či budoucnosti české ambasády v Kyjevě. Ve východoevropské zemi, která se už čtvrtým rokem brání ruské agresi, šéfa české vlády doprovází ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka a ministr zemědělství Marek Výborný. 
Doporučujeme