Česko si polepšilo v čerpání evropských fondů, ze sedmadvacítky zemí je sedmé

Česká republika si o místo vylepšila své nejlepší postavení v čerpání evropských fondů, uvedlo to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Česko je mezi 27 členskými zeměmi Evropské unie sedmé, zatímco v květnu bylo osmé. Ke konci června podle ministerstva Evropská komise proplatila z končícího programového období 2014 až 2020 tuzemským příjemcům v součtu 519,9 miliardy korun, což je 78,8 procent celkové částky 660 miliard korun.
Největší část peněz z období 2014 až 2020 byla vzhledem k celkovému rozpočtu programu proplacena na projekty z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Podle MMR se něm vyčerpalo více než 102 procent celkové alokace (72,6 miliardy korun).
Podle místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) posun Česka v čerpání evropských dotací ukazuje na dobře nastavený systém a pečlivou práci všech, kdo se na realizaci projektů podílejí.
Kolik miliard vydělal Tomáš Březina prodejem své firmy Best, kterou na začátku devadesátých let založil a vypiplal ji do významného evropského výrobce stavebních materiálů, nechce říct. Bude to hodně miliard. Mohlo by se zdát, že se Březina ve svých pětašedesáti letech tak trochu nudí, a proto kandiduje na prezidenta. Realita je však trochu jiná. Březina za třicet let svých zkušeností v byznyse dospěl k myšlence, že běhu světa rozumí více než mnoho jiných kandidátů. Možná má i pravdu, zkušeností má skutečně hodně. Kdo z nás vybudoval miliardovou firmu na zelené louce.
Tomáš Březina: Mám nejvíc zkušeností ze všech kandidátů. A Rusko z mapy nevymažeme
Politika
„Úspěšně dokončených projektů jsou desítky tisíc. Díky podpoře z evropských fondů například zlepšujeme životní prostředí, podporujeme inovace i hospodářský rozvoj, modernizujeme nemocnice, železnice a zachraňujeme kulturní památky napříč regiony. Každý občan tak denně těží z výhod plynoucích z členství v EU,” uvedl Bartoš.
Na prvním místě žebříčku v čerpání evropských fondů se podle MMR drží Irsko před Lucemburskem a Finskem. Tyto tři země se dostaly přes 80 procent v čerpání dotací. Následují Kypr, Litva a Portugalsko. Česko se proti květnovému žebříčku dostalo před Estonsko.
Nejdůležitější je podpora infrastruktury
„Je pravda, že Česká republika dříve patřila k horším zemí v čerpání, nicméně systém již trvá dlouho a naučili jsme se v něm chodit. Zároveň jsou projekty, které jsou posílány k čerpání dotací, poslední dobou lépe zpracovány. Díky tomu se v čerpání zlepšujeme a dostáváme ze špatných příček do lepší části žebříčku,” řekl analytik BH Securities Štěpán Křeček.
Švýcarsko přišlo o svůj léta nezpochybnitelný trůn nejvíce konkurenceschopné země světa a prvenství muselo letos přenechat Dánsku. Vyplývá to z nového, letošního žebříčku švýcarského institutu IMD. Česko si oproti loňsku polepšilo o osm pozic a zaujalo dosud svou nejlepší, 26. pozici.
Dánsko je poprvé nejvíce konkurenceschopnou zemí, Česko na dosud nejlepším, 26. místě
Money
Dodal, že se podle něj ale často uskutečňují projekty, které nejsou úplně nejdůležitější z pohledu dalšího rozvoje ekonomiky a do budoucna by se Česko mělo více zaměřit na klíčové stavby infrastruktury.
Česko má Evropskou komisí schváleny téměř všechny programy pro čerpání peněz z fondů EU v dalším období 2021 až 2027 a jednotlivé programy postupně vypisují první výzvy pro žadatele o dotace. Připraveno je téměř 550 miliard korun na podporu rozvoje regionů, inovací, životního prostředí, sociální oblasti i na opravy památek a podporu vědy, výzkumu a vzdělávání.
Začíná jaro, bagry a dělníci v oranžových vestách jsou na svých místech. Rozkopávají silnice a chodníky. Neměnný rituál, konstanta našich životů. Ať je válka, nebo mír, rekonstruovat a opravovat se prostě musí.
Dalibor Martínek: Česko jako znalostní ekonomika? Spíš ekonomika rozkopaných silnic
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.