Poptávka po mědi prudce roste, ale dodávky nejsou schopné udržet tempo s poptávkou, což by mohlo zmařit energetickou transformaci a ohrozit cíl nulových čistých emisí. Meď je důležitá pro elektromobily, větrné a solární elektrárny a také pro infrastrukturu, která zajišťuje přepravu a skladování obnovitelné energie. Do roku 2035 se má poptávka po mědi téměř zdvojnásobit. Pokud nebudou k dispozici významné nové dodávky, zůstanou klimatické cíle nedosažitelné. Vyplývá to ze studie společnosti S&P Global, na kterou upozornil server CNBC.
Bělorusko ani v ochranné lhůtě neuhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům. Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service proto považuje Bělorusko za zemi v platební neschopnosti. Přidala se tím ke konkurenční agentuře Fitch Ratings, která toto hodnocení vydala už dříve.
Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červnu vzrostla na pět procent z květnových 4,64 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od poloviny roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 19,3 miliardy korun, což je proti květnu pokles o osm procent. Meziroční propad zrychlil na 65 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Čína pokračuje v politice tvrdých restrikcí proti šíření covidu, a tak v uplynulých měsících hned několikrát uzavřela celá města včetně Šanghaje. Důsledek? Zabrždění růstu ekonomiky navzdory tomu, že se Číně daří nakupovat levnou ruskou ropu. Problémy již pociťují obyčejní Číňané, kteří začínají tlačit na centrální vládu.
Je to neakceptovatelná ignorace zákazníků. Nebudeme se tomu podřizovat. Takto ostře odpověděly Emirates na požadavek londýnského letiště Heathrow, že mají aerolinky rušit lety.
Sněmovna schválila návrh úsporného tarifu, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu a plyn. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, tedy kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti vláda stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.
Náklady na vytěžení jednoho bitcoinu během měsíce a půl klesly téměř o polovinu. Mineři kvůli již delší dobu trvající nižší ceně kryptoměny totiž zapojili do těžby efektivnější zdroje. Pro budoucí cenu bitcoinu to ale není dobrá zpráva, píše agentura Bloomberg s odkazem na analýzu banky JPMorgan.
Evropská komise (EK) navrhuje členským státům Evropské unie dohodu s Ázerbájdžánem o zvýšení dovozu zemního plynu a podpoře rozšíření plynovodu, které by toto zvýšení umožnilo. Vyplývá to z návrhu memoranda o porozumění, k němuž získala přístup agentura Reuters.
Americká kryptoúvěrová společnost Celsius Network požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Stala se tak další obětí prudkých výkyvů na trzích s kryptoměnami, píše agentura Reuters.
Růst ekonomiky Evropské unie bude v příštím roce proti původním odhadům výrazně pomalejší, zejména kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Ve své letní prognóze to uvedla Evropská komise (EK). Česko bude dál patřit k zemím s nadprůměrnou inflací.
Evropské akcie dnes výrazně oslabily 👎. Reagovaly na vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že doporučí zavést od 1. června na zboží z Evropské unie clo 50 procent. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,9 procenta na 545,13 bodu. O více než tři procenta oslabily akcie automobilek, u nichž se očekává, že je cla nejvíce zasáhnou. Bankovní instituce citlivé na ekonomickou situaci ztratily 1,8 procenta.
Číst více
Ceny ropy 🛢 dnes klesaly kvůli zprávě, že skupina OPEC+ hodlá v červenci dále ↗ zvýšit těžbu, a komentáři amerického prezidenta Donalda Trumpa ke clům na zboží z EU. Pozdě odpoledne ale své ztráty smazaly a rostou. Za celý týden však zřejmě zaznamenají první pokles za tři týdny.
Jednotná evropská měna snižuje ↘ zisky vůči dolaru poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil Evropské unii 50procentním clem. To znovu vyvolalo obavy z dopadu cel na světovou ekonomiku a na globální obchod.
Prodejce elektroniky Mironet neuspěl ve sporu ⚔ s on-line tržištěm Allegro kvůli použití podobného reklamního hesla. Mironetu vadilo to, že konkurenční společnost použila v kampani slogan Když něco, tak Allegro!, který je až na název e-shopu shodný se sloganem používaným Mironetem. Soud ale žalobu Mironetu na polskou firmu nepravomocně zamítl, uvedl dnes server Hospodářských novin.
Pražská burza podruhé v řadě oslabila 👎. Index PX dnes klesl 📉 o 0,41 procenta na 2168,17 bodu. Dolů ho stáhly především akcie bankovního sektoru. V červeném ale skončila většina titulů, výjimkou byla například elektrárenská společnost ČEZ. Aktivita na trhu byla v závěru týdne nadprůměrná. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
Ve věku 81 let zemřel brazilský 📷 fotograf Sebastiao Salgado, informují zahraniční tiskové agentury. Salgado patřil k nejvýraznějším postavám světové fotografie a podle serveru CNN Brasil zemřel dnes v Paříži.
Česká koruna 👑 dnes v poklidném obchodování smazala čtvrteční mírné ztráty a proti americké měně se vrátila pod 22 korun za dolar. Vůči euru zpevnila o tři haléře na 24,88 koruny za euro, k dolaru posílila o 12 haléřů na 21,96 koruny za dolar. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.
Česká investiční skupina PPF by se mohla ve snaze získat německou 📺 mediální skupinu ProSiebenSat.1 spojit s italskou skupinou MFE. Uvádějí to dva zdroje agentury Reuters blízké jednání.
Číst více
Evropské letecké společnosti před začátkem letních dovolených čelí nedostatku dopravních letadel 🛬. Zpožďují se totiž dodávky od výrobců Airbus a Boeing, což jsou dva hlavní výrobci. Problémy s kapacitou tak zůstávají hlavním důvodem k obavám v době, kdy poptávka po letecké dopravě strmě roste, napsal server CNBC.
Akcie ve Spojených státech zahájily dnešní obchodování poklesem 📉. Reagují na hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa směrem k Evropské unii a k firmě Apple, že na ně uvalí vysoká cla.