Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Sovička z Panattoni: Investice Česko čím dál častěji míjí, i kvůli zdlouhavému povolování

Natáčení podcastu s generálním ředitelem Panattoni Pavlem Sovičkou
Newstream
Petra Jansová

Development průmyslových hal je specifickým segmentem realitního trhu, který ani v době, kdy spotřeba Čechů klesá, rozhodně nezamrzl. Poptávku po výstavbě táhne nyní především průmysl a výroba, nikoliv e-commerce. Jak se v Česku staví průmyslové areály a zda jsou vůbec potřeba jsme si povídali s generálním ředitelem společnosti Panattoni Pavlem Sovičkou.

Reklama

O Českou republiku je z pohledu velkých firem zájem, i kvůli blízkosti Německa a výhodné poloze ve středu Evropy. Právě to je ale asi jedinou konkurenční výhodou tuzemska. Stále častěji miliardové zakázky mezinárodních firem vyhrávají jejich pobočky v Polsku nebo na Slovensku, které jsou schopny reagovat na rozšíření výrobních kapacit, i protože mají snazší povolovací řízení.

„V tuzemsku narazíte i na to, že na úrovni města není nikdo, kdo by se s potenciálním investorem měl chuť potkat,“ říká Pavel Sovička z Panattoni.

Natáčení podcastu s Evou Le Peutrec

Eva Le Peutrec: V Číně panuje kapitalismus, který jsem nezažila ani ve Spojených státech

Pochází z Česka, nejvíc a největší projekty ale podle návrhů architekty Evy Le Peutrec realizovali v Číně. Tam žila šest let a jak říká v dalším díle podcastu Realitní Club málokdo z jejích evropských kolegů tam, tak dlouho vydržel.

Přečíst článek

Systém totiž podle něj není nastaven tak, že by vedení obcí a měst motivoval a výstavbu nejenom průmyslových nemovitostí ve svém území podporoval. „Aktuální nastavení rozpočtového určení daní je pro obce naprosto demotivující. Většina odvedených daní míří do státního rozpočtu, do rozpočtu obcí míří jen daň z nemovitosti, i když právě na ně dopadá zátěž,“ přibližuje Sovička.

Přitáhnout investory by pomohla i predikovatelnost stavebního řízení a územního plánování. „Krásným příkladem jsou Líně a Giga Factory, kde stát zakusuje svoji vlastní medicínu,“ uzavírá Sovička.

Z natáčení podcastu s Leošem Anderle, šéfem Sekyra Group.

Šéf Sekyra Group: Kanceláře zdraží. Cenově se dostanou na úroveň Berlína

Kanceláře v Berlíně jsou mnohem dražší, v Praze se nájem vyšplhá nad 20 eur za metr čtvereční, říká šéf developerské skupiny Sekyra Group Leoš Anderle.

Přečíst článek

"Táta hypoték" Jan Sadil v podcastu Realitní Club.

Jan Sadil: Kdo chce získat hypotéku na byt, musí vydělávat sto tisíc korun čistého

Pokud budeme počítat cenu průměrného, spíš menšího nového bytu v Praze sedm nebo osm milionů korun, tak potřebujete na jeho pořízení milion a půl vlastních peněz. A měsíční splátka bude kolem padesáti tisíc korun, říká Jan Sadil, bývalý člen představenstva ČSOB, který se hypotékám věnoval téměř celý profesní život. Třináct let řídil Hypoteční banku, letos v únoru ovšem „převlékl dres“ a nyní řídí developerskou společnost JRD. Čísla kolem hypoték však pořád v hlavě má.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Natáčení podcastu s generálním ředitelem Panattoni Pavlem Sovičkou

Pavel Sovička z Panattoni: Slováci i Poláci vítězí miliardové zakázky častěji než my

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme