32 klíčových problémů. MMR mělo odložit spuštění změn stavebního řízení, říká po auditu ministr

Řízení mělo například personální, zakázkové nebo projektové nedostatky. Technickou část auditu ministerstvo představí v červnu.
Digitalizace stavebního řízení (DSŘ) měla zpoždění od samého začátku, ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) mělo jeho spuštění odložit. Na dnešní tiskové konferenci to při představení dokončeného auditu legislativní části řízení uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Audit podle něj zjistil 32 klíčových problémů, řízení mělo například personální, zakázkové nebo projektové nedostatky. Technickou část auditu ministerstvo představí v červnu.
„Výsledkem je 32 klíčových zjištění, které nám pomohou lépe nastavit projektové řízení, personální zajištění nebo zakázkové aspekty projektu digitalizace stavebního řízení. Už před vyhotovením auditu jsme podnikli řadu kroků, aby nové řešení lépe odpovídalo potřebám různých skupin uživatelů. Pravidelně se k tomu scházíme se zástupci větších i menších stavebních úřadů, samospráv a profesních organizací,“ řekl Kulhánek.
Mezi základní problémy nezdařené digitalizace ministr zařadil nedostatečně vymezené standardy řízení, personální neobsazení klíčových pozic, zakázkové potíže nebo absenci kolaudace celého systému ještě před spuštěním.
Kulhánek: Bartoš a spol. pochybili
Předchozí vedení MMR v čele s ministrem Ivanem Bartošem (Piráti) tak podle Kulhánka manažersky zásadně pochybilo tím, že akceptovalo časovou tíseň, do které se DSŘ dostalo, a neodsunulo spuštění systému na později. Ministerstvo podle Kulhánka také nedostatečně komunikovalo s klíčovými partnery.
Bartoš, který loni kvůli problémům se systémem skončil ve vládě, nepovažuje obsah auditu za věrohodný. Podle něj je třeba se ptát, kdo kromě Pirátů dostal nabídku ovlivnit audit. Uvedl také, že dokument třeba téměř vynechal období jeho předchůdkyně Kláry Dostálové (ANO). Tu výsledky auditu nepřekvapily a zodpovědnost podle ní nese Bartoš.
Finální verze auditu právní části řízení je podle Kulhánka nyní připravena pro policii, která s ní bude moci pracovat při vlastním prověřování DSŘ. Ministerstvo s auditem podle Kulhánka pracuje také v interních procesech. V současnosti například posuzuje jednotlivé pozice v řízení.
Bartoš byl loni na podzim kvůli nedostatečně funkční digitalizaci odvolán z čela MMR, což nakonec vyústilo v odchod jeho strany z vládní koalice. Vláda po Bartošově odvolání rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku. Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení.
Piráti se ve středu obrátili na policii kvůli údajné nabídce od zástupce advokátní kanceláře Portos, která se podílí na auditu digitalizace stavebního řízení. Strana tvrdí, že jim zástupce firmy nabídl vstřícnost k pirátským připomínkám či nahlédnutí do konečné verze auditu výměnou za to, že Piráti nebudou advokátní kancelář kritizovat. Firma Portos odmítla, že by mohla ovlivnit auditní zprávu výměnou za cokoliv. Tvrzení Pirátů označila za pomluvu a bude se proti ní bránit.
Půl roku po konci ministra Ivana Bartoše a půl roku před volbami, stavební řízení v Česku stále nefunguje. Byty se nestaví a bydlení zdražuje. Situace se pod novými ministrem pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem nezlepšila, naopak, dochází k další erozi klíčového systému, povolování staveb, na kterém záleží výstavba v Česku. Jednotlivé programy spolu stále nekomunikují, úředníci stavebních úřadů odcházejí. Na situaci si stěžují jak stavitelé, tak obce. Ministerstvo problémy také vnímá, řešení stále nemá.
Stavební úřady jsou v troskách. Systémy nefungují, nestaví se byty, a úředníci prchají
Reality
„Přinese nová politická reprezentace nová pravidla do stavební řízení,“ ptá se a vyhlíží klíčové události, které letos ovlivní realitní trh, Kristýna Faltýnková, advokátka společnosti PRK Partners, v anketě členů Realitního Clubu Newstreamu.
Faltýnková z PRK: Dočkáme se digitalizace stavebního zákona dřív než v roce 2027?
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?