Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Central Group: Hypotékaři omládli. Na úvěr si nový byt pořizuje třetina kupujících

Výhledy Chodovec, Central Group
Central Group
 ČTK

Hypotéku na nový byt si letos bere téměř třetina kupujících. Pokračuje tak rostoucí trend z loňského roku, kdy si úvěr vzalo asi 28 procent lidí, zatímco v roce 2022 kvůli rostoucí inflaci a úrokovým sazbám zájem o hypotéky klesl a bydlení jimi financovalo 11 procent kupujících. Vyplývá to z analýzy developerské společnosti Central Group.

Reklama

Z anylýzi developera dále vyplynulo, že se mění i průměrný věk žadatelů o úvěr. Před dvěma lety to byli zejména lidé ve věku 41 až 50 let, letos jim je většinou mezi 31 až 40 lety.

Průměrná sazba hypoték na počátku července nepatrně klesla. Proti předchozímu měsíci se podle Swiss Life Hypoindexu snížila o 0,02 procentního bodu na 5,49 procenta, a zůstala tak na nejnižší úrovni od května 2022. Od maxima z února 2023, kdy byla úroková sazba podle Hypoindexu 6,37 procenta, klesly úroky u hypoték o 0,88 procentního bodu. Vedle toho Česká národní banka (ČNB) snížila ve stejném období svoji klíčovou sazbu o 2,25 procentního bodu.

Byty budou zdražovat

„Růst prodejů sledujeme také u nás. V minulém roce stouply naše prodeje o 60 procent a letos jsme již v polovině roku na podobných číslech jako za celý loňský rok,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Váňová. Zájem o hypotéky je podle ní vyšší, ačkoli od konce minulého roku nabídkové ceny bytů rostou.

„Růst cen predikuje v aktuální zprávě o finanční stabilitě také ČNB, podle které by ceny nových bytů měly růst zhruba o pět procent ročně,“ uvedla Váňová. V budoucnu podle ní mohou byty zdražovat i kvůli nedostatečné výstavbě.

Reklama

Například za Prahu Central Group dlouhodobě uvádí, že v hlavním městě je potřeba vzhledem k nárůstu počtu obyvatel ročně povolit a postavit zhruba 10 tisíc bytů. Bytový deficit podle developera narůstá tempem přibližně 5000 bytů ročně a od roku 2006 se prohloubil o více než 85 tisíc bytů.

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v květnu hypoteční úvěry za 23,7 miliardy korun. Proti dubnu je to růst o osm procent, meziročně o 92 procent, vyplynulo už dříve ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Meziměsíční pokles sazeb ale proti předešlým měsícům zpomalil. Tento vývoj jde na vrub rozkolísaným tržním úrokovým sazbám, které začaly v polovině března opět růst, sdělila asociace.

Malý byt

Hypoindex: Hypotéky v létě opět nezlevnily

Průměrná sazba hypoték na počátku července nepatrně klesla, proti předchozímu měsíci se snížila o 0,02 procentního bodu na 5,49 procenta. Zůstala na nejnižší úrovni od května 2022. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

Přečíst článek

Výkonná ředitelka společnosti Michaela Váňová v podcastu Realitní club

Do nájemního bydlení nejdeme, ale zkoušíme jeden model, říká šéfka Central Group

Central Group, největší developer v Česku, se až dosud vyhýbal nájemnímu bydlení. Dušan Kunovský, majitel firmy, se drží zásady byty postavit, a prodat je. Ale protože mu to v hlavě šrotuje, a vidí kolem sebe, jak se všichni konkurenti pouštějí do nájemního bydlení, přišel s novým konceptem.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Dušan Kunovský, Central Group

Modleme se, aby nedošlo ke kolapsu schvalování nových bytů, říká Dušan Kunovský

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme