Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Wagnerovi nájemní žoldáci obsadili většinu východního Bachmutu. Ukrajina čelila stovce ruských útoků

Miliardář Jevgenij Prigožin, vlastník soukromé vojenské společnosti Wagner Group, která v březnu útočí na ukrajinský Bachmut.
ČTK / AP
 ČTK

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední čtyři dny převzali kontrolu nad většinou východní části ukrajinského města Bachmut, uvedlo ve své dnešní analýze vývoje bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města – u řeky Bachmutky. Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním operačním hlášení oznámil, že obránci země odrazili za uplynulý den na východě Ukrajiny více než sto ruských útoků.

Reklama

Ukrajinské síly drží západní část města a strhly klíčové mosty přes řeku," uvádí k bojům o Bachmut britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. Městem, které je jedním z hlavních ohnisek současných bojů a o které se bojuje už řadu měsíců, Bachmutka protéká z jihu na sever a odděluje jeho východní a západní části.

Východ se stal „vražednou oblastí“

Vzhledem k tomu, že ukrajinské jednotky mohou vést palbu z opevněných budov na západě, stala se tato oblast vražednou zónou," uvádí britské ministerstvo, podle něhož vzniklá situace pravděpodobně značně ztěžuje situaci Wagnerově skupině, která se pokouší pokračovat v útoku na západ. Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu před několika dny.

Nástěnná malba zobrazující žoldáky ruské Wagnerovy skupiny, která zní: „Wagnerova skupina – ruští rytíři“ poničená barvou na zdi v Bělehradě, Srbsko, 13. ledna 2023. Ruská Wagnerova skupina, soukromá vojenská společnost vedená Jevgenijem Prigozhinem , darebácký milionář s dlouholetými vazbami na ruského prezidentaVladimír Putin, hraje stále viditelnější roli v bojích na Ukrajině.

Rusko zahájilo velkou ofenzívu v Luhansku. Stoupá role soukromé Wagnerovy armády

Ruské síly znovu získaly iniciativu na Ukrajině a zahájily další velkou ofenzivu v Luhanské oblasti, uvedl ve své aktuální zprávě o stavu bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Tempo ruských operací podél linie Svatove-Kreminna v západní Luhanské oblasti se za poslední týden výrazně zvýšilo a ruské zdroje podle ISW informují o tom, že ruské jednotky útočí na ukrajinské obranné linie a postupují na hranicích Charkovské a Luhanské oblasti, především pak severozápadně od Svatove u Kupjanska a západně od Kreminny.

Přečíst článek

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské invazní síly dosáhly v Bachmutu zisků a zřejmě „vyklízejí" východní části města. „Nové záběry z dronu zveřejněné 10. března ukazují ruské vojáky, jak pod hrozbou použití zbraní odvádějí civilisty z budov ve východním Bachmutu na neznámé místo," uvádí institut.

Cílem je průmyslová oblast města

„Záběry zveřejněné 10. března naznačují, že ruské síly postoupily na nové pozice v severozápadním Bachmutu do vzdálenosti 800 metrů od závodu na zpracování kovů AZOM," dodává ISW. Ruští vojenští blogeři tvrdí, že žoldnéři Wagnerovy skupiny už vstoupili do komplexu závodu.

Více o ruské invazi na Ukrajinu čtěte zde:

„Zjevné zaměření ruského útoku na průmyslovou zónu AZOM naznačuje, že ruské síly upřednostňují čelní útok na opevněné pozice v takticky náročné průmyslové oblasti, místo aby se rozhodly pro širší obklíčení západního Bachmutu skrze útoky na Chromove," dodává ISW.

Maďarský premiér Viktor Orbán

Do budoucna bude muset Maďarsko přehodnotit blízké vztahy s Ruskem, šokoval Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán šokoval. Jeden z nejvstřícnějších evropských politiků vůči ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi po zahájení ruské invaze na Ukrajinu prohlásil, že Maďarsko bude muset kvůli válce přehodnotit současné pozitivní vztahy s Ruskem. Orbán patří ke kritikům západních sankcí uvalených na Rusko za invazi a k podporovatelům užších ekonomických vztahů s Kremlem.

Přečíst článek

Ukrajinský generální štáb v ranním hlášení uvedl, že Ukrajinci odrazili řadu útoku v okolí Bachmutu i na dalších místech východu země. Ruské invazní síly podle něj své hlavní úsilí zaměřují na útočné akce ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. „Ve směru na Lyman se nepřítel snaží zlepšit své taktické postavení," popisuje velení ukrajinských ozbrojených sil. „V záporožském a chersonském směru nepřítel prováděl obranné akce," tvrdí dále ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není v podmínkách války možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na vedení Chersonské a Doněcké oblasti dnes ráno informoval, že ruské invazní síly v pátek zabily pět civilistů v těchto regionech. Za poslední den ruští okupanti ostřelovali obydlené oblasti v Chersonské oblasti 71krát z minometů, salvových raketometů, děl, tanků a útočili pomocí dronů, píše web. Podle jeho pozdější zprávy Rusové ostřelovali celkem devět ukrajinských oblastí, mimo jiné i Charkovskou, Černihivskou nebo Sumskou oblast.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin popřál k MDŽ ženám v armádě. Loňský slib, že nebude posílat jejich muže do války, nezmínil

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pogratuloval ženám a zejména ženám sloužícím v ozbrojených silách k Mezinárodnímu dni žen, který v Rusku stále patří k velkým svátkům. Ruští novináři působící v exilu, například v serveru Meduza, připomínají Putinova slova pronesená před rokem, kdy ženám sliboval, že nepošle do bojů na Ukrajině ani muže procházející povinnou vojenskou službou v armádě, ani nepovolá do boje vojáky ze zálohy.

Přečíst článek

Loga firem, které se podle Yale School of Management stáhly z ruského trhu.

Nechceme, nemůžeme. Proč velké západní firmy ani po roce neopustily Rusko

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru téměř ihned stovky západních nadnárodních firem oznámilo svůj odchod z ruského trhu, a to i za cenu miliardových odpisů. Ale neučinily tak rozhodně všechny. Dosud v Rusku v nějaké míře fungují pivovarnické skupiny Heineken a Carlsberg, energetický BP, francouzský maloobchodní řetězec Auchan či lídr farmaceutického trhu Pfizer. Není podle nich lehké odejít, kvůli akcionářům, zaměstnancům i výhrůžkám znárodnění ze strany ruského státu, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme