Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Smrt Prigožina může v Rusku vyvolat občanskou válku, varoval Navalnyj

Navalnyj obvinil Putina z Prigožinovy smrti a varoval před občanskou válkou
ČTK
 ČTK

Uvězněný ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj označil pád letadla s vůdcem soukromé žoldnéřské armády Jevgenijem Prigožinem za teroristický čin, z jehož spáchání obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Nejhlasitější kritik Putinova režimu současně varoval před hrozbou občanské války v Rusku. Na Navalného vyjádření upozornil mimo jiné zpravodajský server Meduza.

Reklama

Prigožinovo letadlo se zřítilo ve středu při letu z Moskvy do Petrohradu za dosud nevyjasněných okolností, spekuluje se i o sestřelení protiletadlovou raketou. Prigožin před dvěma měsíci vedl neúspěšnou vzpouru, při které jeho žoldnéři táhli na Moskvu. Putin jej tehdy označil za zrádce.

Vzpouru ukončila dohoda zprostředkovaná běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, která Prigožinovi a jeho lidem umožnila vyváznout bez trestu a odejít do exilu v Bělorusku. Zanedlouho však byl Prigožin opět viděn při jednáních s různými činiteli v Moskvě a Petrohradu.

Trump se vydal úřadům ve státě Georgia

Trump jako vězeň. Bývalý americký prezident se vydal úřadům ve státě Georgia

Bývalý americký prezident Donald Trump se vydal úřadům ve státě Georgia, kde čelí obvinění z nelegálních zásahů do posledních prezidentských voleb. Ve věznici v okrese Fulton byl 77letý politik, který je veden jako vězeň číslo P01135809, vyfocen, jak je běžné u čerstvě zatčených. Stal se tak prvním exprezidentem USA, který se tomu musel podrobit.

Přečíst článek

Navalnyj se pozastavil nad Prigožinovou údajnou naivitou, projevující se důvěrou v Putinovo slovo, protože šéf Kremlu podle opozičníka nemá žádnou čest. Vysmát se lze podle Navalného i lidem věřícím v um tajných služeb, protože „putinští zabijáci“ dokážou leda tak sestřelit či vyhodit do povětří civilní letadlo nad Ruskem, tedy spáchat teroristický útok, a zabít při tom i naprosto nevinného pilota a letušku.

„V Rusku je 50 až 60 tisíc bývalých vězňů a bývalých účastníků války, kteří nosí nášivky Vagner (Prigožinovy soukromé žoldnéřské armády - pozn. ČTK). A tento (Prigožinův) kult má dalších několik stovek tisíc vyznavačů,“ upozornil Navalnyj. Připomněl, že svého času ruská média Prigožinovu žoldnéřskou skupinu opěvovala a sám Prigožin a jeho zástupce Dmitrij Utkin dostávali válečná vyznamenávání jako hrdinové.

Marek Výborný, ministr zemědělství, Martin Kuba, hejtman, Petr Fiala, premiér, politik, Země živitelka 2023, mezinárodní agrosalon

Fiala zuří. Potravináři měli rekordní zisky. Přitom žádali pomoc

V Česku klesají ceny másla, cukru i mléka, zlevnit ale musí i další potraviny, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Firmy mají velké zisky, lidé to ale musí pocítit na poklesu cen, řekl premiér. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) nesmí být marže nepřiměřené. Vláda bude apelovat na řetězce, aby nabízely víc českých potravin. Firmy z koncernu Agrofert mají za loňský rok nepřiměřeně vysoké zisky, předseda hnutí ANO Andrej Babiš by podle Fialy mohl jedním rozhodnutím ceny potravin snížit. Babiš dříve Agrofert vlastnil, pak ho převedl do svěřenských fondů. Agrofert podle mluvčího Pavla Heřmanského ale nemá takovou tržní sílu, aby ovlivnil koncové ceny na maloobchodním trhu, neurčuje ceny v obchodech.

Přečíst článek

Dva prezidenti - ruský a běloruský - jim dali záruky bezpečnosti. Ale přesto je oklamali, uvedl Navalnyj. V očích Prigožinových přívrženců se zdá, že „zrádce a zbabělec Putin ve svém Kremlu závidí ruským hrdinům popularitu u lidu a u vojska a nenávidí je, a proto vydal rozkaz je zabít“. A tak se Prigožin a Utkin v očích krajanů přeměnili v mučedníky a legendy.

„Věc nespočívá v tom, že pro část nejagresivnějších stoupenců války proti Ukrajině se válečný příběh přeměnil v ságu o tom, jak Putin zradil a zabil své věrné důstojníky. Ale v tom, že právě z takových ingrediencí se vaří pokrm zvaný občanská válka,“ varoval Navalnyj, ve zjevné narážce na Prigožinovu přezdívku „Putinův kuchař“.

Reklama

Související

Ruský prezident Vladimir Putin.

Prigožinova vzpoura je vážným ohrožením Putinovy autority a celého režimu, tvrdí analytik Valvoda

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme