Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Riziko, že se konflikt v Gaze přelije do Libanonu, roste, varuje šéf unijní diplomacie

Riziko, že se konflikt v Gaze přelije do Libanonu, roste, varuje šéf unijní diplomacie
Profimedia
 ČTK

Riziko, že se konflikt na Blízkém východě přelije na jih Libanonu, je podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella každým dnem vyšší. Borrell to uvedl během jednání unijních ministrů zahraničí v Lucemburku.

Reklama

„Jsme na prahu rozšíření války,” řekl Borrell. Hizballáh podporovaný Íránem začal na Izrael útočit nedlouho po teroristických útocích hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října. Jak Hizballáh uvedl, s útoky nepřestane, dokud v Pásmu Gazy nezavládne příměří. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh pak minulý týden varoval, že pokud Izrael zaútočí na jeho pozice v Libanonu, mohl by se terčem útoků hnutí stát i Kypr, který podle Nasralláha s židovským státem vojensky spolupracuje.

„Je absolutně nepřijatelné vyhrožovat suverénnímu státu Evropské unie,” uvedl dnes řecký ministr zahraničí Jorgos Gerapetritis. „Stojíme při Kypru a budeme se všichni společně bránit proti všem druhům hrozeb přicházejících od teroristických organizací,” dodal. Situaci mezi Izraelem a Hizballáhem označila za znepokojivou i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. „Další eskalace by byla pro lidi v regionu katastrofou,” dodala s tím, že Libanon brzy navštíví.

V posledním týdnu vzrostly obavy, že by letitý konflikt mezi Hizballáhem a Izraelem zostřený izraelskou ofenzivou v Pásmu Gazy mohl přerůst ve válku.

Washington uvalí nové sankce na Írán. Spojenci jej budou brzy následovat

Spojené státy uvalí nové sankce na Írán po jeho víkendovém útoku proti Izraeli. Cílit mají mimo jiné na výrobu raket a dronů, uvedl podle agentur poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Očekává, že se spojenci budou krok USA brzy následovat.

Přečíst článek

Reklama

Pat v pásmu Gazy

Před začátkem jednání Borrell také hovořil o špatné humanitární situaci v Pásmu Gazy. V této souvislosti poznamenal, že se část potravinové pomoci do oblasti vůbec nedostává a kazí se na přechodech. Dále zmínil nefungující distribuci pomoci uvnitř pásma a řekl, že se na místě rozpadá občanská společnost. Podle šéfa unijní diplomacie je naléhavě zapotřebí v Pásmu Gazy příměří, aby se tam mohla dostat humanitární pomoc. Borrell rovněž uvedl, že EU podporuje plán na příměří, který nedávno představil americký prezident Joe Biden. V tuto chvíli ale podle Borrella nemá ani jedna z válčících stran vůli na plán přistoupit.

V Pásmu Gazy bojuje izraelská armáda s hnutím Hamás v odvetě za jeho teroristický útok na Izrael z loňského 7. října a Hizballáh je spojencem Hamásu. Obě hnutí podporuje Írán, který je dlouhá léta úhlavním nepřítelem Izraele.

Členové Rady bezpečnosti OSN hlasují o schválení její první rezoluce schvalující plán příměří v Gaze

Blíží se konec války války v Gaze? Hamás oznámil, že je připraven pozitivně jednat

Hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád dnes předaly katarským a egyptským prostředníkům svou první oficiální odpověď na nejnovější návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, oznámily podle agentury Reuters obě palestinské radikální skupiny. Ve společném prohlášení vyjádřily svou „připravenost pozitivně“ jednat s cílem dosáhnout dohody o ukončení války v Gaze.

Přečíst článek

Palestinské město Rafah

Tři evropské země formálně uznali Palestinu jako stát. Terorismus se vyplácí, reaguje Izrael

Norsko, Irsko a Španělsko formálně uznají Palestinu jako stát. Oznámili to podle agentury Reuters premiéři tří evropských zemí. Bez uznání palestinského státu nemůže nastat mír na Blízkém východě, uvedl norský premiér Jonas Gahr Störe a dodal, že uznání vstoupí v platnost 28. května. Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac nařídil izraelským velvyslancům v Irsku a Norsku, aby se okamžitě vrátili do Izraele ke konzultacím a stejným krokem pohrozil Španělsku. Naopak palestinská samospráva a konkurenční hnutí Hamás ve svých prohlášeních uznání třemi evropskými zeměmi uvítaly.

Přečíst článek

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael reaguje na soud v Haagu: Vedeme spravedlivou válku v souladu s mezinárodním právem

Izrael podle společného prohlášení jeho ministerstva zahraničí a Národní bezpečnostní rady neprováděl a nebude v Rafáhu provádět vojenské operace, které by mohly vést ke zničení palestinské populace, celkově, nebo zčásti, píše server The Times of Israel (ToI). Tel Aviv tak reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu (ICJ), podle něhož má Izrael mimo jiné zastavit ofenzivu v Rafáhu na jihu Pásma Gazy, především aby předešel dalšímu umírání a utrpení palestinských civilistů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme