Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Česku začalo tažení proti TikToku. Úřady i firmy jej zaměstnancům zakazují, ruší své účty

V Česku začalo tažení proti TikToku. Úřady i firmy jej zaměstnancům zakazují, ruší své účty
Profimedia
 ČTK

Státní úřady a podniky i soukromé firmy v ČR zakazují svým pracovníkům z bezpečnostních důvodů používání čínské aplikace TikTok na služebních počítačích a telefonech. Zákaz často platí i pro osobní zařízení, pokud je zaměstnanci používají k práci. Vyplývá to z ankety mezi úřady a společnostmi. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal minulý týden varování před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů. Aplikace podle NÚKIB představuje bezpečnostní hrozbu.

Reklama

Vláda si zřídila účet na TikToku v době epidemie nemoci COVID-19, kdy byl premiérem Andrej Babiš (ANO). Chtěla na této síti mimo jiné vyvracet dezinformace o očkování proti koronaviru. „TikTok úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali," řekl ČTK mluvčí vlády Václav Smolka. Zaměstnanci úřadu také mají obecně zakázáno na zařízení svěřená od Strakovy akademie, instalovat aplikace nesouvisející s výkonem práce. „Poté co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu," doplnil Smolka.

Evropský parlament zakáže svým zaměstnancům používat na služebních telefonech čínskou sociální síť TikTok.

Tažení proti TikToku. Evropský parlament se ho chystá zakázat zaměstnancům

Evropský parlament zakáže svým zaměstnancům používat na služebních telefonech čínskou sociální síť TikTok s odkazem na možné bezpečnostní hrozby. Agentuře Reuters to prozdradil nejmenovaný unijní činitel. Zaměstnanci nebudou smět TikTok používat ani na soukromých zařízeních, na nichž mají zároveň nainstalované pracovní aplikace.

Přečíst článek

Kancelář Senátu na základě varování NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, které využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému. Rovněž zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu, uvedla senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.

Stejně postupují i ministerstva. „Na základě vydaného varování NÚKIB ministerstvo životního prostředí zakázalo svým zaměstnancům využívat služby TikTok v ministerské síti – na služebních počítačích, noteboocích, tabletech a mobilních zařízeních. Zároveň se aktivně snaží blokovat využívání služby TikTok," řekla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Úřad podle ní plánuje i kontroly dodržování zákazu. TikTok odmítají také další úřady. „Na služebních telefonech ministerstva spravedlnosti mohou být pouze aplikace, které jsou nezbytné pro výkon pracovní činnosti, za což aplikaci TikTok nepovažujeme," sdělil úřad.

Majitel TikToku, čínská ByteDance oprášila plány vstupu na burzu v Hongkongu

Kanada začne na vládních zařízeních blokovat síť TikTok. Bojí se úniku dat

Kanadská vláda začne od 1. března na všech svých zařízeních blokovat sociální síť TikTok, kterou vyvíjí čínská společnost ByteDance. Podle listu National Post se vláda obává úniku dat, který by mohl zvýšit zranitelnost vůči kybernetickým útokům. Vláda se také zabývá otázkou možného čínského vměšování do kanadských voleb v letech 2019 a 2021, což Peking odmítá..

Přečíst článek

Státní úřady zakazují instalovat TikTok i na soukromých zařízeních, pokud je zaměstnanci používají ke služebním účelům. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, uvedl mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Rovněž zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat TikTok na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu, sdělila Petra Hrůšová z tiskového oddělení ministerstva.

Obrana zakázala i WeChat

Ministerstvo obrany zakázalo kromě TikToku instalovat také čínskou aplikaci WeChat. „Zaměstnanci ministerstva obrany byli o zákazu informováni prostřednictvím e-mailů distribuovaných v rámci informačních systémů i prostřednictvím školení," uvedla mluvčí úřadu Simona Cigánková. Ministerstvo financí připravilo také systémová opatření, kterými chce znemožnit využívání TikToku na služebních zařízeních. Konkrétní podobu opatření ale úřad nezveřejnil. I ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že v následujících dnech komunikaci služebních zařízení s TikTokem zamezí technicky.

Čínská sociální síť TikTok plánuje otevřít dvě nová datová centra v Evropě.

TikTok se snaží ujistit vlády, že citlivé údaje chrání. Datová centra otevře v Evropě

Čínská sociální síť TikTok plánuje otevřít dvě nová datová centra v Evropě. Tento krok by mohl zmírnit obavy o bezpečnost dat uživatelů a zmírnit tlak regulačních orgánů na firmu. Na blogu to oznámil manažer firmy pro evropské aktivity Rich Waterworth.

Přečíst článek

Zákaz TikToku platí i v institucích spadajících pod ministerstva. Například Státní zemědělský intervenční fond nařídil zaměstnancům odstranit TikTok ze všech pracovních zařízení i osobních telefonů, kterými se mohou připojit do infrastruktury fondu, uvedla ředitelka odboru komunikace fondu Luďka Raimondová. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zakázalo používání aplikace na zařízeních ve vlastnictví ministerstva i Ústavu zdravotnických informací a statistiky. „TikTok musí zaměstnanci neprodleně odinstalovat z mobilních telefonů," řekl. Ministerstvo zároveň před aplikací varovalo prostřednictvím stránek Národního centra elektronického zdravotnictví.

Přidaly se i ČEZ, innogy či ČSOB

TikTok nesmí mít na pracovních zařízeních ani zaměstnanci polostátní energetické společnosti ČEZ, uvedl mluvčí firmy Roman Gazdík. Ani soukromá energetická firma innogy TikTok nepoužívá. „Interně u nás platí doporučení, neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům," řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Výkonný ředitel TikToku Shou Zi Chew bude vypovídat před výborem Kongresu.

Jaký máte vztah ke komunistické straně a co děláte s daty? Šéfa TikToku čeká grilování v Kongresu

Výkonný ředitel firmy provozující sociální síť TikTok Shou Zi Chew bude 23. března vypovídat před výborem pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů. Kongresmany bude zajímat dopad TikToku na mladé uživatele, jeho vztah k čínské komunistické straně a zacházení s daty svých uživatelů. Shou bude jediný, kdo bude takto vypovídat.

Přečíst článek

Také Akademie věd ČR po varování NÚKIB zakázala zaměstnancům kanceláře akademie a akademické radě instalaci a používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům. Ředitel Kanceláře Akademie věd ČR Leoš Horníček řekl, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření.

Československá obchodní banka (ČSOB) obecně nepodporuje přístup zaměstnanců k sociálním sítím, pokud to nesouvisí s jejich pracovní náplní. Přístup k TikToku ze služebních počítačů navíc už před delší dobou bez výjimky zakázala a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle. V pracovních telefonech či noteboocích nedoporučuje používání TikToku ani firma Unilever, jeden z největších distributorů kosmetických a potravinářských výrobků v Česku.

Čína utužuje vztahy s arabským světem. Přes akcie TikToku

Čína utužuje vztahy s arabským světem. Přes akcie TikToku

Utužování vztahů mezi Čínou a arabským světem má nový rozměr. Šéf bezpečnosti Spojených arabských emirátů Tahnoun bin Zájid Al Nahján koupil podíl v sociální síti TikTok. Ta je přitom západním světem čím dál více kritizovaná za údajné špionážní praktiky a USA uvažují o jejím zákazu.

Přečíst článek

Varovat zaměstnance před riziky aplikace TikTok hodlá operátor Vodafone. „Doporučíme jim nepoužívat ji. Pro oblast kritické informační infrastruktury bude instalace aplikace zakázaná," řekl mluvčí Ondřej Luštinec. „Varování NÚKIB bereme vážně, zaměstnance jsem o aktuálním vývoji situace informovali," dodala mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivá.

Ne všichni se chtějí TikToku vzdát

Třeba společnost Sloneek, která se věnuje systémům v personalistice, však TikTok zatím nepřestane používat. Podle spoluzakladatele firmy Milana Rataje aplikaci využívá k oslovení mladších lidí a bez TikToku by personalisté řady firem ztratili kontakt s nejmladší generací. Varování NÚKIB ale podle něj společnost nepodceňuje.

Podle Asociace komunikačních agentur TikTok stejně jako celý digitální svět skrývá skvělý potenciál, ale také hrozbu v oblasti bezpečnosti dat. „Doporučujeme našim členům a všem zadavatelům vyhodnotit míru hrozeb spojenou s užíváním platformy TikTok jako komunikačního kanálu prostřednictvím analýzy rizik. Především je vhodné zvážit používání technologie a zamyslet se nad tím, co skrze aplikaci sdílí," uvedla ředitelka asociace Kateřina Hrubešová.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Británie přitvrzuje, šéfům technologických firem hrozí vězením

Takzvaní rebelové v Konzervativní straně předložili pozměňovací návrh, který pro šéfy technologických firem jako je Facebook nebo Twitter navrhoval až dva roky vězení za neschopnost chránit děti před škodlivým obsahem. Vláda premiéra Rishiho Sunaka slíbila, že jim vyhoví.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme