Reklama

Opatření k energetice se projeví nejpozději začátkem nového roku, uvedl ministr Síkela

Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu
ČTK
 ČTK

Nejzazší termín, kdy se pro občany projeví mimo jiné opatření k energetice domluvená na páteční mimořádné radě evropských ministrů, je 1. ledna 2023. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Už před začátkem topné sezony se podle něj projeví první části národní pomoci kvůli cenám energií, včetně příspěvku přes úsporný tarif. Ten by pro příští rok mohl doznat úprav v případě zastropování cen energií na národní úrovni.

Reklama

Evropská komise by měla příští úterý představit výstup z plánu, podle něhož budou firmy vyrábějící elektřinu z levnějších zdrojů než z plynu přispívat ohroženým domácnostem a firmám částí svých nebývale vysokých zisků na hrazení účtů za energie. Solidární příspěvek by se měl týkat i producentů fosilních paliv. „Pokud to bude nutné, tak se budeme scházet každý týden třeba na dva dny, dokud návrh nedopracujeme, abychom nejpozději do konce měsíce měli jasný legislativní rámec,“ řekl Síkela.

Takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem s vysokými cenami energií, schválila vláda 24. srpna. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15 tisíc korun, letos z toho dostanou domácnosti asi 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

„Nejpozději, a to je nejzazší termín, je to 1. 1. příštího roku. Ale první části pomoci včetně příspěvku, který přijde přes úsporný tarif, začne nabíhat ještě před začátkem topné sezony,“ řekl Síkela. K dalším krokům podle něj vláda potřebuje legislativní změny, například k zásahům do záloh za energie. Topná sezona v Česku oficiálně trvá od září do května, podle vyhlášky dodávka tepla začíná v okamžiku, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Obvykle to nastává během září.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy

Kupka: Budeme jednat o trvalém snížení spotřební daně z nafty

Vláda by měla příští týden projednat trvalé snížení spotřební daně z nafty. V současnosti toto opatření platí pro naftu i benzin do konce září. Důvodem je situace v okolních zemích, která znevýhodňuje tuzemské dopravce tím, že čerpají dražší naftu v Česku. Na kongresu Čerpačka to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Přečíst článek

Nejjednodušší cestou pomoci je podle ministra jednotné stanovení limitu na maximální cenu energie za megawatthodinu včetně dalších poplatků za distribuci a daně z přidané hodnoty. „To znamená, že domácnosti budou vědět, co je maximální cena, kterou zaplatí. Ty, kterým to nebude stačit, mohou využít další cesty a robustnost sociálního systému, jako například požádat si o příspěvek na bydlení,“ uvedl ministr.

Složitějším způsobem, pokud by stanovený limit některým domácnostem nevyhovoval, by podle Síkely bylo využití mechanismů úsporného tarifu na to, aby spotřebitelé elektřiny a plynu měli adresnou podporu formou ponížení záloh nebo plateb za faktury.

Stínový ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) zopakoval svůj názor, že výsledkem jednání evropských ministrů jsou nesmírně obecné závěry. Kritizoval, že neprošlo oddělení plynu od elektřiny, podle Síkely to ale není jasné, protože Evropská komise teprve s konkrétním návrhem přijde. Očekává, že součástí opatření nebude zastropování ceny plynu dováženého z Ruska.

Co se týče úsporného tarifu, příspěvek pro letošní rok bude vyplacen bez ohledu na to, zda vláda rozhodne o zastropování cen energií pro domácnosti, řekl Síkela. Mohlo by dojít i k jeho navýšení. „Je možné, že se ta otázka na vládě znovu otevře,“ řekl Síkela. Pro příští rok by mohlo být upuštěno od plošné výplaty příspěvku a pomoc by mohla být spíše adresná.

Síkela neprozradil, s jakými návrhy půjde na pondělní mimořádné jednání vlády, která se sejde za účelem nastavení pomoci domácnostem, veřejnému sektoru a firmám. Řekl, že částka musí být stanovena tak, aby, pokud bude plošně pro všechny domácnosti, měly pocit, že to opravdu pomůže. V případě firem uvedl, že je situace složitější a doufal, že jakákoliv forma, která by se poskytovala velkým firmám, tak by se podobné řešení našlo i pro podnikatele, malé a střední firmy. V pondělí se má sejít s předsedy nejvýznamnější svazů a diskutovat s nimi o nejlepší cestě.

O možnosti své rezignace uvedl, že to není jeho nátura a kritika se ho osobně dotýká. Podle svých slov zaznamenal dva kritické hlasy a ostatní, které osobně oslovil, mu to nepotvrdili. Od premiéra Petra Fialy (ODS) slyšel žádost, aby více komunikoval. „A kritiku si ze strany opozice, pokud je konstruktivní, rád vyslechnu,. Ale že musím poslouchat dadaistické básně pana (Andreje) Babiše (ANO), to mě od práce zdržuje,“ dodal Síkela.

Reklama

Související

Paříž představila vánoční osvětlení své nejznámější ulice, třídy Champs-Élysées. Letos se bude svítit úsporněji než obvykle, přesto ale světla ozářila 400 stromů.

Potemnělé Vánoce v Evropě. Další „obětí“ ruské invaze a energetické krize je vánoční osvětlení

Přečíst článek
Slovenský premiér Eduard Heger

Slovenský premiér Heger: V Bruselu jsme hlasovali proti kompromisu. Možná si necháme veškerou elektřinu. I tu prodanou

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme