Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

U německé AfD je živo. Z boje o evropský parlament odstupuje lídr Krah, Bystroň pozastavil kampaň

Poslanec německé Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň
ČTK
 ČTK

Kampaň před volbami do Evropského parlamentu pozastavil po lídrovi kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) Maximilianu Krahovi také spolkový poslanec a dvojka na seznamu AfD Petr Bystroň. Sdělil, že pauzu v kampani učinil z rodinných důvodů. Bystroň, který je českého původu, čelí podezření, že dostával úplatky od proruské sítě. Poslanec to opakovaně popřel.

Reklama

Už před Bystroňem ukončil kampaň pro nadcházející volby do Evropského parlamentu kontroverzní lídr strany Maximilian Krah. Končí také v předsednictvu této pravicově populistické strany. Krah to oznámil na síti X, kde uvedl, že strana si musí zachovat jednotu. Krah se potýká s aférou kvůli podezření z úplatků, ve které je zapletena také dvojka eurokandidátky AfD, spolkový poslanec českého původu Petr Bystroň. Kraha poškodil rovněž případ jeho dlouholetého spolupracovníka, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu.

„Člověk se nemůže propadnout hlouběji než do božích rukou," napsal Krah v dnešním příspěvku na X. „To poslední, co nyní potřebujeme, je debata o mně. AfD si musí zachovat jednotu. Z tohoto důvodu se okamžitě vzdávám dalšího vystupování ve volební kampani a odstupuji z předsednictva strany,“ dodal.

Kontroverze kvůli nacismu

Deník Bild napsal, že spolupředsedové AfD Tino Chrupalla a Alice Weidelová se dlouhé týdny odmítali vůči Krahovi a jeho kauzám vymezit, nyní ale nemají jinou možnost než europoslance z pódia vykázat. Ke stávajícím aférám si totiž uškodil rozhovorem s italským deníkem La Repubblica, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS. „Nikdy neřeknu, že každý, kdo nosil uniformu SS, byl automaticky zločinec,“ řekl. Poznamenal, že mezi SS bylo sice hodně válečných zločinců, ale nebyl jím každý.

Jednotky SS, které byly ozbrojenou složkou nacistické strany NSDAP, střežily koncentrační tábory a vedly vyhlazovací válečnou taktiku. Během norimberských procesů po druhé světové války byly jednotky SS prohlášeny za zločinnou organizaci.

Reklama

V problémech je i Bystroň

S problémy se kvůli aférám potýká také Bystroň. Weidelová a Chrupalla poslance vyzvali, aby do objasnění svého případu v kampani nevystupoval. Bystroň ještě minulý týden v neděli řekl, že v kampani chce pokračovat, nyní ale názor změnil a účast na mítincích pozastavil. „Musím se postarat o své nejbližší,“ sdělil o důvodech pauzy.

Před týdnem ve čtvrtek Spolkový sněm Bystroně zbavil poslanecké imunity. Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) následně prohledal mimo jiné Bystroňovu parlamentní kancelář. Bystroň k tomu řekl, že chystá právní kroky. Spolkový poslanec kritizuje mimo jiné zdůvodnění žádosti o prohlídky, která se odvolává mimo jiné na zprávy médií a také na postoje Bystroně během hlasování v německém parlamentu.

V Bystroňově domě v berlínské čtvrti Wannsee našli vyšetřovatelé podle deníku Die Welt několik zlatých slitků, z nichž jeden měl hmotnost jednoho kilogramu, a také výpisy z českého lichtenštejnského konta. Bystroň o lichtenštejnském kontu, které již bylo zrušeno, a zlatu uvedl, že to uchovává pro svou matku, která řadu let vlastnila zubní kliniku ve Švýcarsku. Dodal, že vše má legální původ.

Mnichovské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování poslance kvůli prvotnímu podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz. Bystroň v rozhovoru se serverem Zeit online označil vyšetřování za politicky motivované. Podle něj bude zastaveno, jakmile bude po volbách. ČTK Bystroň nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině, a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 tisíc eur (494 tisíc korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam. Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok

Měl střelec z Handlové komplice? Slovenští vyšetřovatelé to nevylučují

Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica také s verzí, že střelec nebyl osamělým vlkem. Vyplývá to z vyjádření slovenského ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka a zástupce civilní tajné služby SIS Pavola Gašpara. Dříve právě ministr vnitra hovořil o útočníkovi jako o osamělém vlkovi, který neměl při činu komplice.

Přečíst článek

Prezidentský kandidát Donald Trump

Trump a Třetí říše? Média zaujalo video na jeho síti Truth Social

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo video tvořené fiktivními novinovými zprávami po vítězství republikána v nadcházejících listopadových prezidentských volbách.

Přečíst článek

Deutsche Bank

Ruský soud zkonfiskoval majetek UniCredit Bank i německým bankám

Ruský soud ve sporu kolem plynárenského projektu nedokončeného kvůli protiválečným sankcím zablokoval majetky nejen italské bance UniCredit, ale také německým Deutsche Bank a Commerzbank. Informují o tom dnes světová média, podle kterých objem zabaveného majetku dohromady činí nejméně 17 miliard korun. Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme