Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump a Třetí říše? Média zaujalo video na jeho síti Truth Social

Prezidentský kandidát Donald Trump
ČTK
 ČTK

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo video tvořené fiktivními novinovými zprávami po vítězství republikána v nadcházejících listopadových prezidentských volbách.

Reklama

Pozornost některých médií včetně agentury AP přitom vzbudila skutečnost, že na místy rozmazaném a špatně čitelném pozadí se v nahrávce objeví slovní spojení „sjednocený Reich“ (united Reich) evokující vzpomínky na německou říši. Slovo Reich (Říše) je často spojováno s nacistickou třetí říší. Trumpova kampaň uvedla, že video pocházelo původně z jiného účtu a sdílel jej zaměstnanec kampaně, který si slova Reich nevšiml.

Smyšlený novinový titulek ve videu se objevuje spolu s dalšími, které například tvrdí „Trump vyhrál“, „Ekonomika vzkvétá“ nebo „Hranice je uzavřená, 15 milionů nelegálních přistěhovalců bylo deportováno“. Nápis „sjednocený Reich“ je vidět ve 28. vteřině, není ostrý a objevuje se pod tučným sloganem MAGA (Make America Great Again, Učiňme Ameriku opět skvělou).

Slovo „říše“ bývá spojováno s nacistickou třetí říší, avšak spojení ve videu na Trumpově profilu zřejmě odkazuje na druhou německou říši, po sjednocení Německa v roce 1871. Nejméně jeden z titulků blikajících ve videu je podle AP slovo od slova zkopírovaný z anglické stránky na Wikipedii o první světové válce, kde se píše, že se německá průmyslová produkce „výrazně zvýšila po roce 1871 v důsledku vytvoření sjednocené říše“.

Americký prezident Joe Biden

Biden s Trumpem finančně zbrojí na prezidentské volby. Za měsíc vybrali miliardy

Americký prezident Joe Biden a Demokratická strana získali za duben na předvolební kampaň 51 milionů dolarů (1,16 miliardy korun), což je výrazně méně než vybrali od dárců v březnu. Bidenův pravděpodobný soupeř v listopadových prezidentských volbách Donald Trump a Republikánská strana za duben vybrali 76 milionů dolarů (1,7 miliardy korun), napsala agentura AP.

Přečíst článek

Reklama

Rétorika spojená s nacistickým Německem

Třicetisekundové video se na Trumpově účtu objevilo v době, kdy se předpokládaný republikánský kandidát na prezidenta snaží vykreslit svého volebního rivala, prezidenta Joea Bidena, který byl zvolen za demokraty, jako měkkého vůči antisemitismu. Sám Trump však opakovaně čelí kritice za používání jazyka a rétoriky spojené s nacistickým Německem.

Video se objevilo v pondělí ve chvíli, kdy měl Trump přestávku na oběd během svého manhattanského soudního procesu, v němž je obžalován z falšování dokumentů s cílem zakrýt platby pornoherečce za mlčenlivost.

„Nejednalo se o video z kampaně, bylo vytvořeno náhodným účtem na internetu a sdíleno zaměstnancem, který zjevně to slovo neviděl, zatímco byl prezident u soudu,“ uvedla v prohlášení mluvčí Trumpovy kampaně Karoline Leavittová.

Donald Trump míří k soudu

Republikáni hojně navštěvují Trumpův soud, líčení se mění v kampaň o místo potenciálního viceprezidenta

Tiskovky, silná prohlášení, zpochybňování justice. Republikáni si z Trumpova soudu udělali politický mítink. Kdo ví, třeba z této podivné kampaně vzejde i jméno Trumpova viceprezidentského kandidáta.

Přečíst článek

Začátkem tohoto měsíce Trump na dobročinném večírku řekl, že Biden vede „gestapáckou administrativu“, tedy přirovnal činnost Bidenovy vlády k praktikám tajné policie nacistického Německa. Trump již dříve použil rétoriku evokující nacistického diktátora Adolfa Hitlera, když prohlásil, že migranti vstupující do USA nelegálně „otravují krev naší země“, a své odpůrce označil za „škůdce“.

V minulosti si Trump také vysloužil kritiku za to, když v roce 2022 povečeřel s krajně pravicovým komentátorem, který zlehčoval holokaust, či když bagatelizoval shromáždění krajní pravice v Charlottesville ve Virginii v roce 2017, kde bělošští nacionalisté skandovali „Židé nás nenahradí!“.

Reklama

Související

Donald Trump

Karel Pučelík: Z prezidenta hokynářem. Trump prodá všechno, sociální síť i „vlastní“ Bibli

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme