Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

AKTUALIZOVÁNO: Konec po roce a půl. Nekulu v čele ministerstva zemědělství vystřídá Výborný

Ministra zemědělství Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) v čele ministerstva zemědělství vystřídá Výborný
ČTK
 ČTK

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po roce a půl končí ve vládě. Oznámil, že rezignuje ke konci června. V posledních týdnech necítil podporu vedení lidové strany, řekl. Od začátku letních prázdnin ho má nahradit současný šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný, nominaci předsednictva strany ještě musí potvrdit širší vedení lidovců. Nekula vzbudil rozporuplné reakce nejen odborné veřejnosti kvůli svým postojům ke zdražování potravin nebo úpravou dotací pro zemědělce. Opozice jeho odchod uvítala.

Reklama

Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že Výborný je zkušený politik s morálním kreditem, který by byl pro vládu velkou posilou. Nový ministr musí podle něj intenzivně pracovat na zlevnění potravin, a pomoct tak s dalším snížením inflace. Fiala věří, že v tom Výborný obstojí. O chystané změně v koaličním kabinetu bude ve čtvrtek na pravidelné schůzce jednat s prezidentem Petrem Pavlem, který podle ústavy členy vlády jmenuje na návrh premiéra.

Snažil jsem se, míní Nekula

Nekula uvedl, že se ve funkci ministra zemědělství snažil dělat kroky, které zajistí dobrou budoucnost pro českou krajinu, přestože nebyly vždy populární. Řekl také, že v roli ministra od počátku vyvolával kontroverze a nesoustředil se na svoje PR. "Potřeboval jsem cítit silnou podporu z vedení strany, které se mi v posledních měsících nedostávalo," vysvětlil důvody své rezignace. Blíže svá slova nevysvětlil.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Zdražování potravin zpomalilo, kontroly podle ministra Nekuly ukázaly pochybení obchodníků

Meziroční inflace u potravin v květnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zpomalila z dubnových 17 procent na 14,5 procenta. V lednu byla inflace u potravin 25 procent. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) upozornil, že u některých potravin meziměsíčně ceny ale stoupají. Týká se to například pečiva, masa, mléčných výroků nebo zeleniny. A to přesto, že klesají ceny zemědělských komodit nebo energií, uvedl.

Přečíst článek

Nekula vzbudil největší pozornost svým vyjadřováním kolem vysokých cen potravin. Opakovaně například lidí vyzval k nákupům v akcích, často kritizoval obchodní řetězce za růst cen potravin. Nákupy ve slevách podle Nekulových slov přispívají ke snižování cen. Řekl také, že akční ceny jsou ve skutečnosti normální ceny a běžné ceny v obchodech pouze zkreslují situaci na trhu. Po zásahu Fialy musel před měsícem také zrušit chystaný zákaz prodeje produktů obsahujících látku CBD z konopí.

Reklama

Cílem je vydržet do dalších řádných voleb

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka míní, že Výborný má jako bývalý předseda strany a nynější šéf poslaneckého klubu respekt u politických kolegů. Má tedy dobré předpoklady, aby mohl ministerskou funkci zastávat do konce volebního období.

Viníky vysokých cen potravin hledá i rakouská vláda, vyslechla 1500 dodavatelů

Viníky vysokých cen potravin hledá i rakouská vláda, vyslechla 1500 dodavatelů

Rakouská vláda se nechce smířit s vysokými cenami potravin. Zve si proto na příští dny k rozhovorům zástupce potravinářského sektoru a experty, uvedla agentura APA. Vysoké ceny potravin se snaží řešit i česká vláda. Ceny potravin v Rakousku se meziročně zvýšily méně než v České republice, ukázal průzkum.

Přečíst článek

Výborný ve sněmovně působí v ústavně-právním a organizačním výboru a je místopředsedou výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, působí i ve stálé komisi pro ústavu. Jurečka uvedl, že užší vedení KDU-ČSL se rozhodlo pro osobnost s velkou politickou zkušeností a silným mandátem. Připustil, že Výborný se dosud věnoval hlavně školství, volebním zákonům či problematice oddlužení, podle něj ale prokázal, že je schopen řešit velké výzvy.

Případný nástupce Výborného v roli šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL musí podle Jurečky vzejít z debaty poslanců. Nechtěl zmiňovat žádná jména, konkrétní ohledně svého nástupce v čele lidovecké frakce nebyl ani Výborný. Podle některých médií by mohl klub řídit místo Výborného Tom Philipp.

Spory se svazem obchodu

V roli ministra měl Nekula kvůli cenám potravin časté spory s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou, podle něhož se měl končící ministr víc zasadit o podporu volného trhu, snížení byrokracie nebo změny v systému udělování dotací. Výraznější pokrok podle něj Nekula neudělal ani směrem k modernizaci produkce potravin. Od Výborného si slibuje, že bude v prosazování vládních závazků důslednější a zlepší kvalitu a dostupnost českých potravin.

Češi jsou švorc, proto potraviny zlevňují

Lukáš Kovanda: „Zkrotili jsme Babišovu drahotu.“ Vládní strany se mohou pyšnit novým heslem

Inflace v Česku je neústupnější, než se čekalo. Přesto už v příštím roce opravdu výrazně klesne. To si vládní pětikoalice před dalšími sněmovními volbami přičte nepochybně jako svoji zásluhu. „Zkrotili jsme Babišovu drahotu,“ může znít jedno z jejích hesel. Zároveň část pětikoalice využije nynější dění k zesílení volání po rychlém přijetí eura, píše hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Bude to ale odůvodněné?

Přečíst článek

Nekula byl ve skutečnosti lepší šéf resortu, než byl jeho mediální obraz, řekl agrární analytik Petr Havel. Nekulovi se podle něj podařilo ustát kritiku kvůli změnám v dotacích, ale nepomohlo mu jeho úsilí v boji za levnější potraviny. Agrární komora ČR ocenila, že ministr hledal kompromisy nebo obhajoval zemědělský sektor v debatě o zdražování potravin.

Otevření debaty o cenách potravin ocenil i předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, který naopak negativně hodnotí změny v nastavení dotací. Asociace soukromého zemědělství ČR ocenila Nekulův přístup k menším zemědělcům. Více se měl podle ní zaměřit na úpravu dotačního systému nebo mysliveckého zákona.

Opozice čeká změnu k lepšímu 

Podle předsedy poslaneckého klubu opoziční SPD Radima Fialy neřešil Nekula problémy zemědělství. "Zdeněk Nekula je čistá nula," řekl novinářům. "Je to ministr, který nemluvil vesSněmovně, neargumentoval, nic nedělal, neřešil žádné problémy v zemědělství, takže jako by tam nebyl. Ten člověk prostě nefungoval," míní.

Tržby obchodů klesly dvanáctý měsíc v řadě. Lidé opět šetřili na potravinách

AKTUALIZOVÁNO: Tržby obchodů klesly dvanáctý měsíc v řadě. Lidé opět šetřili na jídle

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v dubnu zpomalil na 7,7 procenta z březnových 9,5 procenta. Tržby obchodníků klesají dvanáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby v maloobchodě v dubnu snížily o 0,3 procenta.

Přečíst článek

Předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) i místopředseda výboru Jaroslav Faltýnek z opozičního hnutí ANO čekají od nového ministra lepší komunikaci.

Změna v čele ministerstva zemědělství bude sedmá v nynější Fialově koaliční vládě, která funguje zhruba rok a půl. Od vzniku České republiky řídilo tento resort 14 ministrů, Výborný bude patnáctý. Nekula bude druhým lidoveckým členem kabinetu, který funkci opouští. Loni ze zdravotních důvodů rezignovala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Z původních tří ministrů za KDU-ČSL tedy ve funkci zůstává jen Jurečka, který je vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí.

cukr

Lukáš Kovanda: Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc

Kdo může za drahé potraviny? Ve sporu zemědělců a obchodních řetězců se akademická půda staví na stranu zemědělců.

Přečíst článek

Reklama

Související

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vystoupil na briefingu po jednání se zástupci Agrární komory, Potravinářské komory a Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), 27. února 2023, Praha.

Politický diář Jany Havligerové: Zlevníme potraviny, policistům přidáme. Slibuje se dobře, hůře plní

Přečíst článek
Brusel zarazil dotace na protipovodňové projekty v Česku za půl miliardy. O peníze žádala dřívější Babišova vláda

Brusel zarazil dotace na protipovodňové projekty v Česku za půl miliardy. O peníze žádala dřívější Babišova vláda

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme