Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

AKTUALIZOVÁNO: Tržby obchodů klesly dvanáctý měsíc v řadě. Lidé opět šetřili na jídle

Tržby obchodů klesly dvanáctý měsíc v řadě. Lidé opět šetřili na potravinách
iStock
 ČTK

Meziroční pokles maloobchodních tržeb v Česku v dubnu zpomalil na 7,7 procenta z březnových 9,5 procenta. Tržby obchodníků klesají dvanáctý měsíc v řadě. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby v maloobchodě v dubnu snížily o 0,3 procenta.

Reklama

V dubnu pokračoval meziroční pokles prodeje potravin a nepotravinářského zboží, započatý loni v květnu. Za potraviny obchodníci utržili o 9,3 procenta méně, pokles u nepotravinářského zboží činil 9,5 procenta. Naopak prodej pohonných hmot v dubnu, stejně jako v předchozím měsíci, zaznamenal meziroční nárůst tržeb. Zákazníci za ně utratili meziročně téměř o sedm procent více.

Pokles trápí kamenné obchody i e-shopy

"Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen a také internetové a zásilkové obchody. Významný vliv na pokles tržeb maloobchodu měl nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost," uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Kovanda: Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Lukáš Kovanda: Nepříjemné překvapení, Česko stále není z recese venku

Česko stále zápolí s recesí. Nečekaně. Podle dnešních zpřesněných údajů ČSÚ se totiž zatím letos – poměrně překvapivě – nedokázalo vymanit z technické recese, do níž upadlo loni ve druhém pololetí, míní hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

"Celkově čísla z odvětví, která už máme za duben k dispozici, ukazují, že výkon české ekonomiky nebude nijak silný ani ve druhém čtvrtletí. Po recesi, kterou vystřídala na začátku roku stagnace, se k růstu bude česká ekonomika vracet jen velmi pozvolna," uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Reklama

"Spoléhat sice můžeme na pozitivní efekt zahraničního obchodu, avšak domácí poptávka pohánějící služby, většinu stavebnictví a významnou část průmyslu zatím chybí," dodal.

cukr

Lukáš Kovanda: Řetězce a obchodníci si prý loni a jen na cukru „namastili kapsu“ 500 miliony korun navíc

Kdo může za drahé potraviny? Ve sporu zemědělců a obchodních řetězců se akademická půda staví na stranu zemědělců.

Přečíst článek

Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin meziročně o 9,4 procenta a ve specializovaných prodejnách potravin téměř o sedm procent. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 4,1 procenta. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby v dubnu meziročně klesly o 6,8 procenta.

Tržby klesly i u oděvů a v lékárnách 

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 16,5 procenta. Obchodníci s oděvy a obuví zaznamenali pokles útrat zákazníků o 7,5 procenta. O pět procent klesly tržby v obchodech s počítačovými a komunikačními zařízeními. Drogeriím klesly tržby o 3,8 procenta a obchodníkům s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 3,7 procenta. V lékárnách a obchodech se zdravotnickým zbožím zákazníci oproti loňskému dubnu utratili o 2,5 procenta méně.

Tržby z prodeje a oprav motorových vozidel se v dubnu meziročně zvýšily o 6,3 procenta. Ve srovnání s březnem ale byly i tak o 1,3 procenta nižší. Za motorová vozidla, včetně náhradních dílů, zákazníci zaplatili o 6,7 procenta víc než před rokem. Tržby za opravy stouply o 4,8 procenta.

Zákeřná inflace. Reálné mzdy v Česku ve čtvrtletí se kvůli ní propadly

Zákeřná inflace. Reálné mzdy ve čtvrtletí se kvůli ní propadly šestý kvartál v řadě

Průměrná mzda v Česku v prvním čtvrtletí sice nominálně stoupla, po započtení inflace se ale meziročně propadla o 6,7 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Nejlépe se dařilo lidem v energetice, kde mzdy stouply o čtvrtinu, tedy o více, než činila inflace.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Lukáš Kovanda: Inflace klesá. Ale stále je čtyřikrát vyšší, než je cíl ČNB

Přečíst článek
Inflace v Česku dál klesá, v červenci 2023 byla nejnižší za rok a půl.

AKTUALIZOVÁNO: Inflace v Česku klesla pod devět procent, je nejnižší za rok a půl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme