Reklama

Babiš výzvou k sázení zákon neporušil, rozhodl úřad

Andrej Babiš
ČTK
 ČTK

Neúspěšný prezidentský kandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš výzvou na Twitteru k sázení na prezidentské volby s příslibem zisku neporušil zákon o regulaci reklamy. Dospěl k tomu Krajský úřad Středočeského kraje, který se případem zabýval na základě anonymního podnětu, uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.

Babiš má trvalé bydliště v Průhonicích u Prahy. Proto byl podle mluvčího kraje orgánem příslušným k výkonu dozoru podle zákona o regulaci reklamy právě středočeský úřad.

Babiš den před zahájením druhého kola volby hlavy státu vyzval na Twitteru lidi, aby na něj sázeli.

Ve volbách ale šéf ANO neuspěl, sázky na něj tak propadly. Na sociálních sítích se poté objevila kritika. Podněty obdržela vedle krajského úřadu i policie.

O reklamu nešlo, rozhodl úřad

Kontrolu dodržování zákona o regulaci reklamy zajišťují živnostenské úřady. V tomto případě se věcí zabýval odbor legislativně právní a krajský živnostenský úřad na středočeském krajském úřadě. Podle Šímy dospěl k závěru, že nebyl porušen zákon o regulaci reklamy. Ve sdělení na sociálních sítích podle mluvčího nebyly shledány znaky reklamy tak, jak jsou definovány v příslušném zákoně.

Zdá se, že šance Andreje Babiše v druhém kole prezidentských voleb nejsou vysoké.

Politolog Eibl: Babišovi marketéři by se měli stydět. Pošlapávají politickou kulturu

Ještě 10 dnů čeká Česko prezidentská předvolební kampaň. Ta, jak ukázala už sobotní tisková konference Andreje Babiše, bude velmi vyostřená. Jak se k negativní rétorice postaví jeho protikandidát Petr Pavel? A kdo má větší šanci zaujmout voliče Danuše Nerudové, která skončila po prvním kole na třetím místě? O tom všem v rozhovoru pro Newstream mluví politolog a odborník na politický marketing Otto Eibl z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Přečíst článek

Po Babišově výzvě se u Fortuny spustila vlna nových registrací. „Hodinu po zveřejnění jeho tweetu jsme registrovali opravdu nápor nových registrací. V historii Fortuny skoro nepamatujeme takové velké množství registrací nových klientů během několika málo dní,” uvedl již dříve Michal Hanák z Fortuny.

Většina z nově registrovaných sázela podle něj na Babiše. „Byly to sumy od pěti set korun do vyšších desetitisíců,” dodal pro CNN Prima News. Vzhledem k tomu, že předseda hnutí ANO prezidentské volby nevyhrál a nástupcem Miloše Zemana bude bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel, peníze lidem propadly.

Andrej Babiš s manželkou Monikou po prvním kole prezidentských voleb. Šéfka kampaně Tünde Bartha (vpravo) v ANO končí.

Úprk od Babiše. Vedle Prchala končí i šéfka kampaně Bartha a mluvčí Vořechovský

Dlouholetá spolupracovnice expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) Tünde Bartha a jeho mluvčí Vladimír Vořechovský ke konci února ukončí spolupráci s hnutím ANO. Jako první na to upozornil Blesk.cz.

Přečíst článek

Že Babiš mohl výzvou k sázení na volby porušit zákon o regulaci reklamy, uvedlo na konci ledna ministerstvo financí. „Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že čistě z pohledu zákona o hazardních hrách, kterého jsme gestorem, obecně nespatřujeme v daném prohlášení porušení zákona, které by mohlo být sankcionováno. Je nicméně otázkou, zda se nemohlo jednat o reklamu na hazardní hru v rozporu se zákonem o regulaci reklamy,” uvedl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Česká televize předtím uvedla, že ministerstvo prověří případné porušení zákona. Policie podle ní obdržela několik podnětů k příspěvku na sociální síti.

Babiše kvůli příspěvku kritizoval kromě jiných místopředseda vlády a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Expremiéra vyzval, aby se za to lidem omluvil. Za Babišovu výzvu k sázce se omluvil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, který ve volbách Babiše nepodpořil.

Andrej Babiš zůstává poslancem i šéfem ANO

Babiš zůstává poslancem i předsedou ANO. Chce být ale méně vidět

Bývalý premiér a neúspěšný prezidentský kandidát Andrej Babiš zůstane poslancem a také předsedou opozičního ANO. Řekl to po jednání předsednictva hnutí. Hlavními tvářemi ANO ale podle něj budou šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová a první místopředseda Karel Havlíček, který nově bude řídit stínovou vládu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme