Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zdeněk Pohlreich: Zlevňování v restauracích fakt nečekejte

Stanislav Šulc

Neumím si představit, že by restaurace začaly v příštím roce zlevňovat. To uvedl známý šéfkuchař a podnikatel v gastronomii Zdeněk Pohlreich v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. A to navzdory tomu, že lze očekávat snižování cen potravin. „Suroviny tvoří v našich nákladech maximálně třetinu. A ostatní položky porostou. Restauratéři jsou navíc podnikatelé, tak musí maximalizovat zisk,“ dodal Pohlreich.

Reklama

Tradiční bramborový salát a kapr budou dnes servírovány při štědrovečerní večeři u legendárního šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha doma. „A k tomu smažím ještě nějakou další rybu, protože mi toho kapra nechtějí moc jíst,“ prozradil Pohlreich v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Letošní štědrovečerní večeře přitom bude nejdražší v historii. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy vyjde v průměru na 850 korun a meziročně zdraží o 16 procent, což je víc než inflace. „V příštím roce by už zase měla cena sváteční tabule růst jen o procenta,“ dodal Kovanda na CNN Prima NEWS.

Podle Pohlreicha však lidé na svátcích šetřit nebudou nikdy. „Snad jen by se mohli zamyslet nad kvantitou, ale ať si to každý dělá, jak chce,“ dodal Pohlreich.

Zdeněk Pohlreich, šéfkuchař a gastropodnikatel

Zdeněk Pohlreich: Lidé si neváží práce. A stát je v tom podporuje

Z televize už trošku vycouval. Nestíhal se starat o vlastní restaurace. Zdeněk Pohlreich přesto zůstává největší celebritou mezi tuzemskými kuchaři. Byl vidět i v době covidu, když vařil pro hasiče nebo sestřičky. Že by mu to zvedlo popularitu, si však nemyslí. Své podniky přesto udržel naživu. Tak trochu státu navzdory.

Přečíst článek

Restauracím se docela daří

Po pandemii covidu se podle Pohlreicha tuzemské gastronomii daří již poměrně dobře. Problémem ale do budoucna bude zejména ochota lidí utrácet za tuto službu.

„Z dat Českého statistického úřadu vyplývá, že ačkoli lidé v letošním roce šetří na nákupu potravin i některých službách, zrovna v pohostinství a gastru útraty lidí meziročně vzrostly,“ připomněl hlavní ekonom Trinity Bank.

Výhled ale může být pro tradiční gastro komplikovaný, protože pro hodně lidí je právě cena klíčovým faktorem a levnější je například stravování v nákupních řetězcích.

Dělají to chytřeji než dříve. A lidé si jídlo od pultu přinesou sami, a ještě po sobě uklidí. Nás stojí jen příprava sezení nějakých 30 korun,“ dodal Pohlreich.

Jaké jsou hlavní výzvy pro podnikatele v gastronomii v příštích letech? Proč v gastru ceny porostou, ačkoli hlavní suroviny nejspíš zlevní? A jak se bude dařit vegetariánským restauracím v Česku? Sledujte celý rozhovor se Zdeňkem Pohlreichem v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Další epizody pořadu Svět financí

Bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS
video

Miroslav Singer: Schodek 300 miliard Česko nepotřebuje. Po vyrovnaných rozpočtech tu ale není poptávka

Vláda Petra Fialy na příští rok počítá se schodkem ve výši 252 miliard korun. To je sice méně než schodek očekávaný za rok 2023, přesto jde o stále obří sumu. A žádnou změnu v této rozhazovačné rozpočtové politice podle bývalého guvernéra České národní banky Miroslava Singera nelze v následujících letech očekávat. „Samozřejmě by šlo mít nižší rozpočet, ale není po tom poptávka,“ uvedl Singer v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek

Matěj Žák, zakladatel a CEO společnosti Trezor
video

Matěj Žák z Trezoru: Věřím, že se bitcoin podívá nad 100 tisíc dolarů

Bitcoin se dostává do býčího trhu a jeho cena se dostala nad 44 tisíc dolarů. „Před několika týdny jsem někomu z legace říkal, že se cena může dostat až na 123 456 dolarů za bitcoin. Pokud bitcoin zopakuje cyklicky svůj výkon, můžeme se opravdu podívat nad 100 tisíc dolarů,“ uvedl v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS Matěj Žák, zakladatel a CEO společnosti Trezor, která vyvinula první fyzickou kryptoměnovou peněženku.

Přečíst článek

Bývalý guvernér Národné banky Slovenska Ivan Šramko v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS
video

Ivan Šramko: Problémy Evropy jsou hlavně problémy Německa

Zkušený bankéř, bývalý guvernér Národné banky Slovenska a člen správní rady Trinity Bank Ivan Šramko vidí jako největší problém současné evropské ekonomiky potíže německého hospodářství. „Německá ekonomika je v recesi, a to je hlavní důvod, proč se Evropa nedokáže srovnat s konkurencí zejména USA. „Věřím, že se Německo vzkřísí, ale podle prognóz to bude trvat mnoho let,“ dodal Šramko v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek

Jaroslav Míl

Jaroslav Míl: Česko nemá povinnost být na energetické burze

Funkční trh s energiemi v Evropě nikdy neexistoval. A to je velký problém. Uvedl to bývalý šéf energetické společnosti ČEZ Jaroslav Míl v pořadu CNN Prima NEWS Svět financí. Podle Míla není povinné mít burzovní cenu elektřiny jako referenční. Změna by přitom mohla přinést zlevnění elektřiny pro české domácnosti.

Přečíst článek

video

Svět financí: Investice přes fondy má řadu výhod. Hlavně nižší riziko

Investorka a spoluzakladatelka fondu Espira Andrea Ferancová Bartoňová a hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda v nejnovější epizodě pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS vysvětlují výhody investování prostřednictvím fondů.

Přečíst článek

Bývalý viceguvernér ČNB Marek Mora bude od dubna náměstkem ministra financí Zbyňka Stanjury

Marek Mora: Jih Evropy příští rok překvapí rychlým snížením zadlužení. Česku naopak poroste

Česká republika sice momentálně stále má velmi nízký podíl dluhu na HDP, zejména v kontextu eurozóny. V příštím roce se ale může situace dramaticky změnit, uvedl náměstek ministra financí a bývalý člen rady České národní banky Marek Mora v pořadu Svět financí na CNN Prima NEWS.

Přečíst článek

Reklama

Související

Finanční poradkyně Iva Flídrová v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS

Finanční poradkyně Iva Flídrová: Na státní penzi již nelze spoléhat

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme