Reklama

Dalibor Martínek: Licoměrná Evropa. Válka na Ukrajině? Dejme lidem levné jídlo a budou nás volit navěky

Dalibor Martínek: Licoměrná Evropa. Válka na Ukrajině? Dejme lidem levné jídlo a budou nás volit navěky
iStock
Dalibor Martínek

Plyn se ukázal jako největší zbraň Ruska při současné válce na Ukrajině. Když bude Evropa zlobit, například pomáhat Ukrajině bránit se před raketami a děly, přijde o plyn. O ten již přišlo Polsko nebo Bulharsko. Pro výstrahu ostatním evropským zemím.

Reklama

Když Litva omezila transport zboží z Kaliningradu, Rusko to považuje za „bezprecedentní“ porušení smluv a hrozí odvetou. Kde berou Rusové drzost používat taková slova, čert ví. Pouštět rakety na Ukrajinu je však podle Kremlu v pořádku. 

Už jsme si mysleli, že válka je smutná historie. Že se Evropané z té poslední poučili, že jsme lidé nové doby. Chytří, vzdělaní. Že se můžeme věnovat vyšším věcem. Dobývaní vesmíru, cestě na Mars. Nebo třeba vymýšlení všelijakých užitečných start-upů. Poslední věta je „vtip“ v tomto smutném komentáři.

Dalibor Martínek: Bude válka? Co má Západ udělat, aby přežil ruskou agresivitu

Když i papež prohlásí, že svět je ve válce, asi na tom něco bude. Hlava křesťanské církve pro média mimo jiné řekla, že válka se nevede jenom na Ukrajině, ale i v jiných končinách světa. V Africe především, ale i v některých částech Asie.

Přečíst článek

Rusové nás vrátili do pravěku

Rusové nás vrátili do tvrdé reality, do pravěku. Řešíme plyn. A ropu. Jelikož plyn vážně potřebujeme, nechceme žít jako v minulosti někde v jeskyni, jsme ochotni k různým ústupkům. Což ústí do přemýšlení v duchu: Dobře, Rusáci, zabijte nějaké omezené množství Ukrajinců, seberte Ukrajině přiměřený kus území. My uděláme sankce a dáme si ruce za záda. A vy nám budete dál posílat ten váš plyn. To je slušná dohoda, ne? Není vyřčená, ale je zřetelná. Souhlasí s ní mnoho Evropanů.

Nepoužívejte jaderné zbraně, to byste asi překročili červenou linii. Možná. Z děl a tanků střílet na děti a ženy můžete, to taky sneseme. Postaráme se o uprchlíky a budeme diplomaticky vyjednávat o plynu.

Reklama

Když jde o sankce vůči Rusku, pro jižní křídlo Evropy, které není závislé na jeho plynu, jde o marginální problém. Jak se Portugalsko nebo Španělsko účastní obhajoby svobody na Ukrajině? Ale vzpomeňme, že když se řešilo, co s africkými dobrodruhy, kteří se plaví přes moře do Evropy na nafukovacích člunech se záměrem vydělat peníze a dobře žít, střední Evropa se neúčastnila. To je ta naše jednotná Evropa.

Plyn od začátku roku zdražil kvůli ruské avantýře na dvojnásobek. A určitě ještě zdraží. Mnoho lidí nejen v Česku už to ekonomicky drtí. Ale Evropa se pořád nedokáže rozhodnout mezi svým pragmatismem, tedy nutností dodat lidu základní potřeby. Hlavně levné jídlo. Což s cenou plynu úzce souvisí. A prosazováním vyšších hodnot. Na kterých si tak zakládá. A ke kterým po staletích všelijakých lokálních válek a následných usmiřování dospěla.

exekuce

Dalibor Martínek: Energetická chudoba je tady. Dodavatelské firmy brutálně zpřísní podmínky

Když přijdete na hlavní pobočku společnosti Pražská energetika v Jungmannově ulici v centru Prahy, postarší člen ochranky vás hned u dveří upozorní, že firma nenabírá nové klienty. Chcete zjistit situaci se zdražujícím plynem a elektřinou, ověřit možnosti na trhu. A hned u vchodu dostanete ránu. Žádné další klienty nebereme! Což vám následně potvrdí paní za přepážkou.

Přečíst článek

Kde je slavná svoboda, demokracie? Dříve i nyní platí: dejte lidem levné jídlo, v Česku i pivo, a můžete vládnou navěky. Putin není včerejší, dobře zná teorie moci. Ostatně, vládne přes dvacet let.

Teď už se nebudeme zabíjet, dohodli jsme se v našem zákoutí světa po poslední válce. Jenže někdo zabíjet chce a umí. Co s tím? Opustíme naše vydobyté ideály, naši klidnou svobodu a soustředění se na vydělávání peněz? A proto si s ruskými vrahy zachováme přijatelné vztahy? Plyn nebo svoboda? Evropa je jako nějaký žonglér, který jde po provaze a vyvažuje. Možná nebude válka s Ruskem. Ale co řekneme dětem?

Ropa

Dalibor Martínek: Bláznivá závislost na ropě. Naše civilizace stojí na chcíplinách minulých věků

Ropa je hnusná, smradlavá tekoucí kaše, která vznikla v minulosti ze zemřelých zvířat a rostlin. Z nechutného mixu chcíplin. Tmavě hnědá, vazkavá, nic krásného.

Přečíst článek

Další komentáře (ne)korektního Dalibora Martínka čtěte zde

Reklama

Související

Na Ukrajině v létě vyrábějí co nejvíce kamen, aby lidem pomohly přežít válečnou zimu

Ukrajinci kácí lesy, schovávají uhlí a vyrábějí kamna. Cílem je přežít válečnou zimu

Přečíst článek
Elon Musk

Muskův návrh na „mír” pobouřil Ukrajinu. Jdi do..., vzkázal mu zástupce Ukrajiny při OSN

Přečíst článek
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela

Den D pro zastropování cen energií? Evropští ministři projednají parametry zastropování

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme