Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Co si vzít z přístupu investičních rebelů, jako je Buffett

Americký miliardář Warren Buffett
ČTK
Karin Šoóšová

Po několika měsících růstu zažívají akciové trhy v současnosti ochlazení. Geopolitická rizika a odolná inflace přinášejí mezi investory nervozitu a nejistotu. Například americký index S&P 500 za poslední dva týdny odevzdal polovinu svého zisku od začátku roku. Podobné situace ale v sobě ukrývají i spoustu příležitostí. V období největší nervozity dokážou zkušení investoři najít ty nejlepší klenoty. Musí mít ale odvahu jít proti proudu a věřit vlastnímu úsudku.

Reklama

Legendy s pověstí rebelů

Největší investiční legendy mají často pověst rebelů. Warren Buffett své úspěchy rovněž vysvětlil plaváním proti proudu. „Je to úplně jednoduché. Musíte být chamtiví ve chvíli, kdy ostatní mají strach a mít strach, kdy ostatní jsou chamtiví.“  

Další známá osobnost, která se proslavila díky odvaze investovat způsobem popírajícím všeobecný trend, je John Alfred Paulson. Paulson vstoupil ve známost díky své extrémně úspěšné sázce na propad amerického nemovitostního trhu kolem roku 2008.

Společným znakem podobných příběhů je, že v době, kdy osamělý plavec do daného obchodu nastupuje, je považován za blázna. Až časem mu trh dá za pravdu.

Charlie Munger

Zemřel Charlie Munger, miliardář a parťák Warrena Buffetta

Měsíc před svými stými narozeninami zemřel americký miliardář a Charlie Munger, který byl pravou rukou jednoho z nejznámějších investorů Warrena Buffetta a stál u budování jeho finančního impéria. Byl mozkem řady investic společnosti Berkshire Hathaway.

Přečíst článek

Instinkt jít s davem 

Instinktivní chování, které nám nadělila příroda, může být v případě investičního rozhodování velmi kontraproduktivní. Obor behaviorální ekonomie se zabývá vlivem emocí na chování investorů. Jedním z nejznámějších jevů je tzv. „herd behavior“, tedy davové chování. Jedná se o situaci, kdy pod vlivem davu jednáme iracionálně. V důsledku nejistoty, strachu a pochyb o vlastních schopnostech uděláme nepromyšlené rozhodnutí, které se často ukáže později jako nesprávné. Takové chování pak funguje jako katalyzátor rychlých propadů na trhu, ale rovněž umí nafouknout finanční bubliny.

Názor většiny nemusí být správný

Být jediný v davu kdo má jiný názor? To neustojí každý. Většina z nás buď protichůdný názor nevyjádří nebo podlehne v očekávání, že názor většiny musí být správný. Nemusí. A často tomu tak není ani na finančních trzích. Dav ale trhem hýbe. Proto, čím sledovanější akcie, tím menší šance je, že bude prozřetelnost výhodou. Větší šanci najít skrytý podklad má investor v méně sledovaných koutech trhu.

V období velké nejistoty utrpí i kvalitní firmy

Účastníci trhu se pod tlakem davu chovají někdy iracionálně. Právě to má za následek, že se s masou trhu svezou také velmi kvalitní cenné papíry. Zpravidla neprávem. Jenom v důsledku toho, že v rychlosti propadu není čas dlouho přemýšlet, řada investorů zpanikaří. Jiní jsou někdy k prodeji nuceni, protože musí krýt ztráty.

Štěstí přeje připraveným

Vychytat příležitosti, kdy se investiční klenoty nabízejí ve slevě umí jenom připravení. Zanalyzovat jakoukoliv investiční příležitost do hloubky dá práci a chce čas. Výhodu proto má ten, kdo si vytipuje jisté investiční univerzum a sleduje ho delší dobu.  Zná tak skutečnou hodnotu svých favoritů, a umí pak rychle zareagovat, když tyto tituly trh spláchne společně s jinými v období paniky.

Běžný smrtelník často nemá možnost věnovat hledání investičních příležitostí desítky hodin, aby byl ve správný čas připraven. Platí tedy zásada, co neumím pořádně, raději nebudu dělat vůbec? Určitě ne. Neinvestovat vůbec v dnešní době není alternativou. Nejrozumnější je delegovat hledání pokladů odborníkům a svěřit své prostředky některé z osobností s aktivním investičním přístupem.

Úspěch byl jen začátek. Jak se o své peníze stará dolarový miliardář Eduard Kučera

Eduard Kučera vybudoval globálně úspěšnou firmu. Stal se dolarovým miliardářem. A spolu s Pavlem Baudišem umožnili zbohatnout celé řadě lidí. Avast je nyní součástí amerického technologického gigantu Gen Digital (dříve Symantec Corporation) a podíl na ekvitě i fungování firmy již není tak velký jako před lety. „Dneska investujeme zejména v USA a většinu majetku máme v dolarech. To je jediná kapitalistická země,“ prohlásil Eduard Kučera v pořadu Jiný peníze věnovaném investicím.

Přečíst článek

Zbyněk Frolík

Zbyněk Frolík: O úspěchu rozhodují emoce

Zbyněk Frolík vybudoval jednu z nejúspěšnějších českých firem, Linet. Sofistikovaná nemocniční lůžka dodává do Spojených států, do Austrálie, do Německa. Linet najdete v celém světě. Stal se ve svém oboru světovým lídrem. Třicet let budoval ve Slaném nedaleko Prahy své globální impérium. Sháněl pracovníky, manažery, postavil továrnu, vymýšlel produkt, který se uchytí. Podnikat začal hned po revoluci v roce 1989. Jeho holding má nyní hodnotu miliard korun. Frolíkovi bylo loni sedmdesát let. Co bude s jeho impériem dál? Má tři děti, ale na předání další generaci to nevypadá. Frolík se v současnosti věnuje především investování vydělaných peněz. Jak k tomu přistupuje?

Přečíst článek

Sazbu začínající šestkou má u spořicího účtu už jen trojice bank. Bez složitých podmínek to jsou jen dvě

Na březnové snížení úrokových sazeb ČNB na 5,75 procenta už stihla zareagovat i část bank, a to mírným snížením sazeb u spořicích účtů. Zatím sice ještě nedošlo k úplně masivnímu sešupu, ale trend poklesu je až na výjimky jasný. Jedinou bankou, která šla proti trendu a sazbu naopak zvedla, je Trinity Bank se 6,31 procenta. Sazbu spořicího účtu se šestkou už pak mají jen dvě další banky. Stále více bank si ovšem začíná klást více a více podmínek pro poskytnutí lepší sazby na spořicím účtu. Kdo podmínky nedodrží, má zhodnocení úspor mnohde úplně mizivé.

Přečíst článek

Reklama

Související

Karin Šoóšová z J&T: Jeden těžký rok nic neznamená. Investování chce trpělivost

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme