Reklama

Týden tradera: Vysoké napětí na trhu s energiemi

energie
Pixabay a Petr Svoboda / Newstream
Kryštof Míšek

Volatilita měřena americkým indexem strachu VIX se již nějakou dobu drží na vyšších úrovních (kolem 20) a nezdá se, že by ho mělo v příštích dnech něco významně trvale uklidnit. Investoři si možná uvědomují, že křehké pandemické oživení může být ohroženo strmým růstem cen energií ve světě, pokřivením dodavatelských vztahů a inflací. 

Reklama

V USA se znovu dostávají do popředí debaty o dosažení dluhového stropu. Tato stará známá písnička se točí okolo bobtnajícího deficitu, při kterém politici z obou stran snaží nasbírat politické body, ale nějaká snaha řešit strukturální saldo amerického rozpočtu vidět není. 

Prezident Biden obviňuje republikány, ale fakticky hrozí, že největší světová ekonomika upadne do tzv. rozpočtového provizoria. Nicméně byla to administrativa současného prezidenta, která přišla s mamutím plánem investic do infrastruktury ve velikosti 3,5 bilionu dolarů. V minulosti se nakonec nějaké řešení vždy našlo a asi tomu po pár PR tanečcích bude i tentokrát.

Vítěz voleb: koalice Spolu

Těžký úkol vlády. Zbavit veřejné finance miliardových mank

„Fialova drahota“ se blíží, nová pravicová vláda bude muset znovu dojednat Green Deal. Jinak si proti sobě poštve miliony důchodců a skoro milion frustrovaných, jejichž hlas u voleb propadl.

Přečíst článek

EU tento týden začala diskutovat problémy na trzích s energiemi, ale reakce je zatím pouze vlažná. Mezi návrhy se skloňuje možnost, že by EU vybudovala vlastní zásobníky plynu v rámci strategických rezerv nebo oddělila ceny elektřiny a plynu. Tato věc, ale neřeší jádro problému, kterým je nedostatečná nabídka energetických komodit způsobená odklonem zemí od uhelných zdrojů. V této věci bude potřeba brzy dále jednat nebo nás čeká v budoucnu období tzv. black outů, jako za války.

Na domácím trhu se stává vítězem roku jednoznačně elektrárenský gigant ČEZ. Jeho akcie na pražské burze posilují. Nedostatek plynu na trzích, růst cen ropy a uhlí, to vše směřuje k podzimu, ve kterém se bude topit velmi draze. Cena elektřiny s ročním dodáním (Germany BASELOAD) dosahuje hodnot, o kterých jsme nikdy neslyšeli.

Reklama

Ropa, ilustrační foto

Ropa výrazně zdražuje kvůli napětí na trzích s energií

Ceny ropy výrazně rostou kvůli napětí na trzích s energií. Americká lehká ropa West Texas Intermediate poprvé od listopadu 2014 překročila hranici 80 dolarů za barel.

Přečíst článek

Německý roční kontrakt se běžně prodává i nad 150 eur za MWh, měsíční kontrakt pak okolo 300. Vyšší cena elektřiny znamená pro výrobce jako je ČEZ příležitost realizovat svoji produkci s lepší marží, než byl posledních 10 let schopen. Cena akcií tak reagovala nárůstem nad 800 korun, kde se tato akcie obchodovala naposledy kolem roku 2012!

Při těchto cenách se již ozvaly také přední české analytické domy se zvýšením cílových cen. Tato doporučení míří i přes 1000 korun za akcii! Akcie tak nabízí stále velmi solidní potenciál. Z fundamentálního hlediska akcie ČEZ při P/E (2022 zisk) kolem 14 nepůsobí zas tak draze. Malá korekce by titulu ale určitě slušela. V delším období však další růst není rozhodně vyloučen.

Plyn, vytápění

Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 100 miliard eur

Babiš tak má šanci prosadit nulovou DPH na elektřinu či plyn pro domácnosti.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Teplá zima poslala cenu plynu na předválečnou úroveň

Teplá zima poslala cenu plynu na předválečnou úroveň, je nejníže za rok a čtvrt

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme