Reklama

Ropa výrazně zdražuje kvůli napětí na trzích s energií

Ropa, ilustrační foto
Pixabay
 ČTK

Ceny ropy výrazně rostou kvůli napětí na trzích s energií. Americká lehká ropa West Texas Intermediate poprvé od listopadu 2014 překročila hranici 80 dolarů za barel.

 Ke zdražování ropy přispívá prudký růst cen zemního plynu v Evropě a nedostatek elektřiny v Číně, napsala agentura Reuters. Ropa WTI dnes vystoupila až na 80,11 dolaru za barel. Kole 20.30 SELČ se obchoduje za 79,25 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent se ve stejnou dobu obchodovala za 82,33 dolaru za barel. 

Za napětím na energetických trzích stojí růst poptávky po palivech v důsledku oživení ekonomické aktivity i obavy z chladné zimy. Začátkem týdne navíc ceny ropy podpořilo rozhodnutí skupiny OPEC+ pokračovat v červencovém plánu postupného zvyšování těžby navzdory výzvám k rychlejšímu růstu produkce.

Pohonné hmoty, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropa citelně zdražuje, litr benzínu za 40 korun již tuto zimu nelze vyloučit

Růst pohonných hmot výrazně zrychlil.

Přečíst článek

Cena zemního plynu na virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku, která je určující pro evropský trh, dnes z hlediska množství energie z daného zdroje odpovídala ceně ropy kolem 200 dolarů za barel, uvedla agentura Reuters na základě svých výpočtů.

Dnešnímu růstu cen ropy nezabránila ani překvapivě slabá zpráva o zářijové tvorbě pracovních míst ve Spojených státech. Ty jsou největším spotřebitelem ropy na světě.

Reklama

peníze, ilustrační foto

Poslední Babišův úplatek: 1250 korun na elektřinu a plyn do každé domácnosti

Energetická situace v Evropě, ale i v Asii se nadále zhoršuje. Někteří čeští dodavatelé elektřiny a plynu domácnostem už ohlásili podzimní zdražení až takřka o padesát procent. Premiér Babiš jim naopak slibuje, že jim na energie ze státní kasy přispěje.

Přečíst článek

Lubor Žalman

Peníze jsou jen žetony, říká bývalý bankéř Lubor Žalman

Větší banky mají větší možnosti, a proto toho mohou pro své klienty více udělat. Ne vždy to tak platí, říká spolumajitel Encor Wealth Management Lubor Žalman. Někdejší bankéř za svůj život několikrát počítal, jakou minimální velikost má mít banka, aby byla alespoň na nule. Teď se zamýšlí nad tím, zda pandemie změní chování investorů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Čerpací stanice

Ropa prudce zdražuje, český benzín bude následovat a míří ke 40 korunám za litr

Přečíst článek
ropa brent, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Ropa je na sedmiletém maximu kvůli teroristům z Jemenu i slabé těžbě v Rusku

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme