Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Špatná zpráva pro české firmy. Německá ekonomika ke konci roku překvapivě klesla, míří k recesi

Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu
ČTK / AP

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu nečekaně klesl o 0,2 procenta. Uvádí to v dnes zveřejněném rychlém odhadu spolkový statistický úřad. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že německá ekonomika bude stagnovat. Německo je přitom nejdůležitějším trhem pro české firmy.

Reklama

Za celý rok 2022 německá ekonomika vzrostla o 1,8 procenta – úřad údaj upravil z původně uváděných 1,9 procenta.

Reálná hrozba recese

Německé HDP se snížilo poprvé od prvního čtvrtletí roku 2021, a to především kvůli poklesu spotřebitelských výdajů. Meziročně ekonomika ve čtvrtém kvartálu posílila o 0,5 procenta.

Kancléř Scholz: Teď už věřím, že se recesi vyhneme

Kancléř Scholz: Teď už věřím, že se recesi vyhneme

Zatímco česká ekonomika již v technické recesi podle ekonomů je, té německé se podaří propadu HDP vyhnout. „Je to zejména díky nižší poptávce po energiích způsobené příznivým počasím. Nové zdroje energií zvládají vykrýt propad dodávek z Ruska,“ prozradil německý kancléř Olaf Scholz v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. 

Přečíst článek

Mezičtvrtletní pokles ve čtvrtém čtvrtletí znamená, že recese, jež se zpravidla definuje jako dva po sobě jdoucí kvartály poklesu, nabývá v největší evropské ekonomice na pravděpodobnosti. Nemálo odborníků předpovídá, že německé hospodářství poklesne i v letošním prvním čtvrtletí. Ministerstvo hospodářství očekává, že od jara se ekonomická situace země začne zlepšovat.

Reklama

Vše o signálech blížící se recese čtěte zde

Německá vláda minulý týden revidovala svou ekonomickou prognózu pro letošní rok. Předpokládá růst HDP o 0,2 procenta, zatímco na podzim odhadovala pokles hospodářství o 0,4 procenta.

Tomáš Juřík, spoluzakladatel a šéf technologické firmy z Cross Zlín

Technicky jsme Němce dotáhli. Chybí nám ale ekonomická síla, říká zlínský inovátor

Společnost Cross Zlín patří mezi tři technicky nejvyspělejší dodavatele inteligentních systémů pro řízení křižovatek na světě. Jejím dalším úspěšným exportním artiklem je systém vážení kamionů za jízdy. Boj s německou a italskou konkurencí je podle šéfa a spolumajitele zlínské firmy Tomáše Juříka v celém oboru smart mobility hodně náročný, i když technicky Češi nijak nezaostávají. Nemají ale za sebou značku jako Made in Germany. „To vůbec neznamená, že se vzdáme,“ zdůraznil podnikatel Tomáš Juřík v rozhovoru pro Export.cz.

Přečíst článek

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v prosinci výrazně zpomalilo, míra inflace se dostala na 8,6 procenta z listopadových deseti procent. Říjnové maximum činilo 10,4 procenta. Růst spotřebitelských cen ale zůstává hlavním problémem, napsala agentura AP.

Obavy v loňském roce vyvolávala také potenciální energetická krize v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a ukončení dodávek ruského plynu do Německa. Německý regulátor sítí však na začátku tohoto měsíce uvedl, že nedostatek plynu je pro tuto zimu „čím dál méně pravděpodobný".

Němce letos čeká hospodářský pokles. Loni i přes dopady války na Ukrajině ekonomika rostla o 1,9 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se loni i přes dopady ruské invaze na Ukrajinu zvýšil o 1,9 procenta. Vyplývá to z předběžných výsledků Spolkového statistického úřadu. Na letošní rok vláda i ekonomové počítají s hospodářským poklesem.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Pavel Kysilka

Se zdražováním není definitivní konec, čeká nás turbulentní období, říká Pavel Kysilka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme