Reklama

Globální zadlužení vzroste. V roce 2030 může představovat až 391 procent HDP

Dluhy (ilustrační foto)
iStock
 ČTK

Zvyšování úrokových sazeb centrálními bankami může v příštích letech způsobit, že globální dlužníci budou mít dodatečné náklady na obsluhu dluhu až 8,6 bilionu dolarů (190,3 bilionu korun). Vyplývá to z odhadu agentury S&P Global. Agentura dodala, že svět je ohrožen krizí, protože vlády, domácnosti a finanční instituce se zadlužují, což by mohlo do roku 2030 zvýšit celkovou zadluženost na 366 procent hrubého domácího produktu.

Reklama

Až 391 procent HDP

Zadlužení roste mnohem rychleji ve vyspělých zemích než v rozvíjejících se ekonomikách, uvedli ekonomové S&P Terry Chan a Alexandra Dimitrijevicová. V případě nejhoršího scénáře by zadlužení v roce 2030 mohlo činit až 391 procent HDP. Podle údajů z loňského června globální dluh činil 300 bilionů dolarů, tedy 349 procent HDP.

„Poptávka po dluhu, například na pomoc spotřebitelům s inflací, zmírnění změn klimatu a obnovu infrastruktury, bude pokračovat,“ uvádí se ve zprávě S&P Global. „Ke zmírnění rizika finanční krize může být zapotřebí kompromisů mezi výdaji a úsporami.“

Hlavní centrální banky, v čele s centrální bankou USA (Fed) a Evropskou centrální bankou (ECB), loni výrazně zvyšovaly úrokové sazby, aby utlumily inflaci. Růst výpůjčních nákladů ale také přináší obavy, že způsobí globální recesi, a zvyšuje dluhovou zátěž. Za předpokladu, že přibližně 35 procent světového dluhu má pohyblivou úrokovou sazbu citlivou na měnovou politiku, zvýšil loňský cyklus zvyšování úrokových sazeb podle S&P náklady na obsluhu dluhu o další tři biliony dolarů.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

S&P Global poskytuje ratingy dluhu. Svým varováním se přidává k řadě varování předních bankéřů a nadnárodních institucí před dopady vyšších nákladů na obsluhu dluhu na ekonomiky, podniky a domácnosti, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Buenos Aires, hlavní město Argentiny

Čechy trápí inflace. Ovšem v Argentině je téměř sto procent

Míra inflace v Argentině v prosinci činila 94,8 procenta, a zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Informoval místní statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě, prosincové tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 1991.

Přečíst článek

Logo mistrovství světa ve fotbale v katarském Dauhá

Fotbal přihrál britské ekonomice. Díky mistrovství překvapivě vzrostla

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Po třiceti letech od rozpadu federace Češi bohatnou rychleji, Slováci se rychleji zadlužují

Přečíst článek
Závod Arcelor Mittalu v německém Eisenhüttenstadtu

Špatná zpráva pro české firmy. Německá ekonomika ke konci roku překvapivě klesla, míří k recesi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme