Reklama

Fotbal přihrál britské ekonomice. Díky mistrovství překvapivě vzrostla

Logo mistrovství světa ve fotbale v katarském Dauhá
ČTK / AP
 ČTK

Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v listopadu proti předchozímu měsíci překvapivě zvýšil o 0,1 procenta, přispělo k tomu i mistrovství světa ve fotbale. Oznámil to britský statistický úřad. Snížila se tak pravděpodobnost, že britská ekonomika už loni vstoupila do recese. Vyhlídky na letošní rok však podle analytiků zůstávají nepříznivé.

Reklama

Británie by se mohla recesi vyhnout 

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters v průměru předpovídali, že britská ekonomika po říjnovém růstu o půl procenta vykáže za listopad pokles o 0,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí se HDP snížil o 0,3 procenta. Aby vykázal pokles také za čtvrté čtvrtletí, musel by se HDP za prosinec snížit zhruba o půl procenta. Britská ekonomika by v takovém případě zaznamenala dvě čtvrtletí poklesu za sebou, což je obvyklá definice hospodářské recese.

„Británie by se nyní mohla recesi vyhnout, ačkoli prosinec poznamenaly rozsáhlé stávky a průzkumy zaměřené na ekonomickou aktivitu přinesly slabé výsledky,“ uvedla ekonomka Liz Martinsová z banky HSBC.

Mistrovství světa ve fotbale v Kataru v listopadu zvýšilo návštěvnost britských hospod. Hospodářský růst podpořily také zvýšené výdaje na videohry před vánočními svátky.

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Ekonom Thomas Pugh z firmy RSM UK nicméně předpověděl, že spotřebitelské výdaje budou ochabovat v důsledku negativního dopadu vysoké inflace na reálné příjmy domácností. "Nadále proto očekáváme, že HDP bude v prvních třech čtvrtletích letošního roku klesat," uvedl.

Reklama

Buenos Aires, hlavní město Argentiny

Čechy trápí inflace. Ovšem v Argentině je téměř sto procent

Míra inflace v Argentině v prosinci činila 94,8 procenta, a zvýšila se tak z listopadových 92,4 procenta. Informoval místní statistický úřad. Argentina má pátou nejvyšší inflaci na světě, prosincové tempo růstu bylo nejrychlejší od roku 1991.

Přečíst článek

Kaufland ve slovenském Prešově

Slováci měli loni nejvyšší inflaci od rozdělení bývalé federace

Spotřebitelské ceny na Slovensku v průměru za celý loňský rok stouply o 12,8 procenta. To je nejvíce od roku 1993, kdy inflace v zemi při mírně odlišné metodice výpočtu překročila 23 procent. Jen za loňský prosinec meziroční míra inflace zůstala na listopadové hodnotě 15,4 procenta, což znamená na více než 22letém maximum, uvedl slovenský statistický úřad.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme