Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Půjčky v eurech vyjdou české podniky stále výrazně levněji. Zájem o ně výrazně roste

Eurobankovky, ilustrační foto
iStock
 ČTK

Firmy čím dál častěji využívají úvěry v eurech. Loni v listopadu podíl eurových úvěrů ve firmách činil již 44 procent a ve zpracovatelském průmyslu dokonce 59 procent. Využívání úvěrů v jednotné evropské měně tak ve firmách meziročně stouplo o 43 procent a ve zpracovatelském průmyslu o 25 procent. S odkazem na údaje České národní banky (ČNB) to sdělil Svaz průmyslu a dopravy.

Reklama

Eurové úvěry jsou podle svazu pro firmy možností, jak se dostat k výhodnějšímu financování. Zatímco základní úroková sazba ČNB je na úrovni sedmi procent, sazba Evropské centrální banky (ECB) dosahuje 2,5 procenta. Ta přitom základní úrokovou sazbu dlouho držela na nule a začala ji navyšovat až v druhé polovině roku.

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady

Zamrazilová: Pro zvýšení sazeb bych byla, pokud se rozjede mzdová spirála

Inflace se láme a její pokles zrychlí v druhé polovině roku. To totiž bude ekonomika konečně reálně čelit aktuálním úrokovým sazbám, které jsou nejvyšší od devadesátých let, uvedla viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová. 

Přečíst článek

Euroizace podniků probíhá spontánně 

„Ve druhé polovině loňského roku se strategie ECB a ČNB obrátily. Evropská centrální banka dlouho držela velmi nízké úrokové sazby a koncem roku je zvýšila. ČNB naopak na posledních jednáních ponechala úroky na stávající úrovni. Rozdíly se tedy snížily, ale půjčky v eurech vyjdou české podniky stále výrazně levněji. Zejména exportérům úvěry v eurech také pomáhají zajistit se proti výkyvům kurzu koruny vůči evropské měně,” uvedl ředitel sekce hospodářské politiky svazu Bohuslav Čížek.

Mezi firmami tak pokračuje tzv. spontánní euroizace, tedy dobrovolné používání evropské měny. Šetření Svazu průmyslu a dopravy, které pravidelně provádí s Českou národní bankou, dlouhodobě ukazuje, že až pětina podniků využívá euro i pro tuzemské transakce. Usnadnění by měla přinést i možnost vedení účetní a daňové evidence v eurech plánovaná ministerstvem financí od příštího roku.

Reklama

Stále více Čechů má účet v eurech. Taky o něm uvažujete? Srovnali jsme nabídky bank

Stále více Čechů má účet v eurech. Taky o něm uvažujete? Srovnali jsme nabídky bank

Éra posilující koruny vůči euru nahrává nákupům evropské měny. Začínají to ostatně doporučovat, jak někteří investoři, tak i analytici. Navíc dnes je doba, kdy založit si účet v eurech či jiné cizí měně není až tak složité a mnohdy to jde i online na pár kliknutí. Prošli jsme proto nabídku jednotlivých bank v Česku a řekneme vám, na co si dát pozor. 

Přečíst článek

„Svaz průmyslu dlouhodobě prosazuje přijetí eura a platí to i v dnešní době. Ačkoliv nyní Česko nesplňuje Maastrichtská kritéria pro přijetí společné měny, vláda by měla stanovit jasný termín a harmonogram příprav na jeho přijetí,” míní Čížek.

Česko zatím nestanoví termín k přijetí společné evropské měny, shodla se na tom loni v prosinci vláda, která tak podpořila doporučení ministerstva financí a České národní banky zatím takový krok nedělat. Minstr financí Zbyněk Stanjura (ODS) předtím uvedl, že debata o zavedení eura v ČR je předčasná, dokud se nepodaří snížit inflaci a narovnat strukturální nerovnováhu rozpočtů. Vláda ve svém programovém prohlášení neuvádí, že by chtěla do konce svého funkčního období v roce 2025 stanovit termín pro přijetí eura. V dokumentu se ale zavazuje k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií.

Klaas Knot na WEF v roce 2020

Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval v Davosu člen Rady guvernérů

Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Eva Zamrazilová: Měnovou politiku v ideálním případě na každém zasedání uvolníme

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme