Reklama

Psychologická hranice padla. Americký Dow Jones se propadl pod 30 tisíc bodů

Wall Street, ilustrační foto
ČTK
 ČTK

Akcie ve Spojených státech v rámci rozsáhlého výprodeje ve čtvrtek klesly a index Dow Jones se poprvé od ledna 2021 propadl pod psychologickou hranici 30 tisíc bodů. Důvodem ztrát bylo středeční rozhodnutí centrální banky USA (Fed) zvýšit v rámci boje s inflací základní úrok nejvíce od roku 1994. To podpořilo obavy z recese.

Reklama

Index Dow Jones klesl o 741,46 bodu, tedy 2,4 procenta, na 29 927,07 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 123,22 bodu, čili 3,3 procenta, na 3666,77 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se propadl o 453,06 bodu, neboli 4,1 procenta, na 10 646,1 bodu.

Evropské akcie padají, jsou nejníže za rok a půl

Evropské akcie padají, jsou nejníže za rok a půl

Evropské akcie dnes výrazně oslabily. K jejich poklesu přispělo zvýšení úrokových sazeb ve Švýcarsku a v Británii, která podnítila obavy z dopadu inflace na globální ekonomiku. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 dnes odepsal 2,5 procenta a obchodování uzavřel na 402,88 bodu.

Přečíst článek

Fed ve středu zvýšil základní sazbu podle očekávání analytiků o 0,75 procentního bodu do pásma 1,50 až 1,75 procenta, hlavně kvůli rychlému růstu cen v posledních týdnech a situaci na finančních trzích. Růst byl největší od roku 1994.

Ve čtvrtek Fed ve zvýšení úroků následovaly centrální banky Švýcarska a Británie. To posílilo obavy, že kroky centrálních bank, které mají omezit inflaci, by mohly vést k prudkému zpomalení růstu ve světě nebo k recesi.

Riziko recese roste

Naděje, že by Fed mohl zajistit měkké přistání ekonomiky, slábnou. Před rostoucím rizikem recese varovali analytici Wells Fargo, Deutsche Bank a Morgan Stanley, napsala agentura Reuters.

Reklama

nákup (ilustrační foto)

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let

S rapidně rostoucí inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě a v řadě zemí hlásí za červen a červenec dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let – v Česku byla v srpnu druhá nejvyšší od roku 1993. Na Slovensku je nejvýše od roku 2000, v Británii a USA od začátku osmdesátých let, v Německu jedna z nejvyšších od ropné krize na přelomu let 1973 a 1974, v eurozóně od zavedení eura v roce 1999. Turecká inflace dokonce v srpnu dosáhla 24letého maxima ve výši 80,2 procenta. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Přečíst článek

Všech 11 hlavních sektorů, které jsou součástí indexu S&P, ve čtvrtek oslabilo. Ze ztrát se podařilo vymanit jen některým firmám zaměřeným na spotřebitele, jako WalMart a General Mills.

Největší ztráty zaznamenaly firmy, jejichž zisky závisí na silné ekonomice, jako provozovatel výletních plaveb Royal Caribbean a provozovatel kasin Caesars Entertainment. K celkovým ztrátám výrazně přispěly významné technologické společnosti, jako Apple, Amazon a Tesla.

ilustrační foto

Které země letos zvýšily základní sazby? Podívejte se na přehled

Česká národní banka v posledních měsících zvýšila základní úrokovou sazbu, naposledy v červnu o 125 bazických bodů na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Podobný způsob boje s rapidní inflací ve světě letos zvolilo více než osm desítek zemí. Maďarsko od konce června zvýšilo sazbu čtyřikrát na nejvyšší úroveň v EU, vyplývá z údajů centrálních bank. Některé země, jako například Turecko či Rusko, jdou ale opačným směrem.

Přečíst článek

Hlavní akciové indexy tento týden výrazně klesají. Index S&P 500 se dostal do takzvaného medvědího trhu, což je označení stavu, kdy indexy oslabí o více než 20 procent od svého posledního maxima, a Dow Jones se k tomuto stavu blíží.

Americký dolar včera oslabil ke koši měn. Jeho pokles způsobil hlavně růst švýcarského franku a britské libry poté, co centrální banky Švýcarska a Británie zvýšily úrokové sazby. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se propadl o 1,4 procenta na 103,74 bodu.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme