Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Silicon Valley vznikají plány na „město snů“, skupinu vlivných investorů vede Čech

Čech vede snahu vlivných investorů vybudovat v Kalifornii "město snů"
iStock
 ČTK

Skupina prominentních investorů ze Silicon Valley financuje skupování pozemků uprostřed amerického státu Kalifornie s cílem vybudovat na nich nové město. V čele projektu přitom stojí 36letý Čech jménem Jan Šrámek. Napsal to deník The New York Times, který zjistil podrobnosti o iniciativě dlouho opředené tajemstvím. Podle listu na ni miliardáři vynaložili už asi 900 milionů dolarů, skoro 20 miliard korun.

Reklama

Projekt má podporu jmen jako Reid Hoffman, který spoluzakládal portál LinkedIn, Patricka a Johna Collisonových, kteří založili platební společnost Stripe, nebo investorů Marca Adreessena a Michaela Moritze, uvádí NYT. Jejich příspěvky v posledních letech financují nákupy nezastavěných parcel v kalifornském okrese Solano, kde chce skupina vytvořit jakési „město snů“ kombinující inovativní politické a urbanistické koncepty. Nákupy provádí společnost Flannery Associates, která tyto plány veřejně nedeklarovala.

Vědec Tomáš Kazda: Investor do gigafactory by měl v Česku podpořit i vývoj nových baterií

Brněnský vědec Tomáš Kazda se před časem marně snažil o to, aby v Česku vznikl startup, který by uvedl do života přelomovou technologii lithium-sirných baterií. „Usilovali jsme o uplatnění výsledků našeho výzkumu, které se nám podařilo patentovat,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz. Český patent se nakonec rozhodla využít norská firma.

Přečíst článek

„Flannery je myšlenkou 36letého Jana Šrámka, někdejšího investora v Goldman Sachs, který si v tichosti získal přízeň některých z největších jmen technologického sektoru,“ napsal v prvotním článku na toto téma NYT s odvoláním na interní plány a informované zdroje. V navazujícím úterním textu uvádí, že Šrámek zjištění odmítl komentovat.

Česká finanční hvězda

Šrámek podle amerického deníku vyrůstal v Dřevohosticích v Olomouckém kraji. Jeho jméno se v zahraničních médiích objevilo v roce 2009, když jej list Financial News během jeho angažmá v Goldman Sachs zařadil mezi 100 vycházejících hvězd světového finančnictví. Ve věku 22 let se Šrámek stal nejmladším kandidátem, jaký se kdy do výběru dostal. O rok a půl později banku Goldman Sachs podle Financial News opustil.

Reklama

Projekt výstavby nového města v Kalifornii se podle zjištění deníku NYT chystá nejméně od roku 2017. Miliardář Moritz tehdy oslovil potenciálního investora s tím, zda by se nechtěl do nevšední iniciativy zapojit.

Do budoucna je podle ČEZ potřeba dostavět až čtyři jaderné bloky

V Česku je třeba dostavět až čtyři další jaderné bloky, uvedl Tomáš Pleskač ze skupiny ČEZ

K pokrytí spotřeby elektřiny v Česku je do budoucna potřeba dostavět až čtyři další bloky jaderných elektráren. Deníku E15 to řekl ředitel divize nová energetika energetické firmy ČEZ Tomáš Pleskač. Zatím se plánuje dostavba jednoho bloku v elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku. Má být dokončen do roku 2036 a podle dřívějších informací zástupců vlády i ČEZ má nový reaktor stát asi 160 miliard korun.

Přečíst článek

„Od té doby společnost s názvem Flannery Associates nakupuje velké parcely v převážně zemědělské oblasti 100 kilometrů severovýchodně od San Franciska... Flannery učinila nabídky každému majiteli půdy na míle daleko a zaplatila násobky tržní ceny, ať už byla půda nabízená k prodeji či nikoli,“ uvádí newyorský deník.

Představa o vybudování futuristického města je motivem, který je v nejvyšších kruzích Silicon Valley přítomný dlouhodobě, zatím však tyto úvahy nikdy nebyly realizovány. Před několika lety investoval do projektu tohoto typu i spoluzakladatel společnosti PayPal Peter Thiel, kterého Šrámek podle některých médií v mládí řadil mezi své vzory.

Agentura Bloomberg ve středečním komentáři připomíná další podobné iniciativy z posledních let. Dceřiná společnost Googlu s názvem Sidewalk Labs například plánovala transformovat část kanadského Toronta v „zásadně udržitelnější a cenově dostupnější komunitu“ za pomoci „inovací v technologiích a urbanismu“. Nakonec však myšlenku v roce 2020 opustila za vlny nevole, píše Bloomberg.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Ilustrační foto

Jak se rodí developer? Jak sehnat peníze, pozemky? Pavla Čapková uspěla

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme