Reklama

Blýskání na lepší časy. Prodej aut v EU se v dubnu zvýšil o 17 procent, vyšší je podíl elektromobilů

Výroba v mladoboleslavské továrně Škoda Auto
Škoda Auto
 ČTK

Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v dubnu meziročně zvýšil o 17,2 procenta na 803 188 vozů, růst vykázal už devátý měsíc za sebou. V dubnu se výrazně zvýšil podíl prodaných elektromobilů, ukazují data Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA). Prodej aut v České republice vzrostl o více než 25 procent.

Reklama

Od ledna do dubna se počet registrací nových aut v EU zvýšil o 17,8 procenta na 3,45 milionu. Navzdory meziročnímu zlepšení byl prodej stále o 22,8 procenta nižší ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, což ukazuje na pokračující potíže automobilového trhu v EU. Rok 2019 byl poslední nepoznamenaný pandemií covidu-19.

Prodej sportovních a luxusních aut v Česku vzrostl o víc než třetinu. Propadu maloobchodu navzdory

Prodej sportovních a luxusních aut v Česku vzrostl o více než třetinu. Propadu maloobchodu navzdory

Prodej nových sportovních a luxusních aut v Česku letos za čtyři měsíce vzrostl o 37 procent na 787 vozů. Dařilo se mu lépe než celému trhu, který ve stejném období zaznamenal zvýšení o pětinu. Sportovní a luxusní auta ale tvoří jen procento celkových prodejů nových vozů v tuzemsku, jak vyplývá z údajů Svazu dovozců automobilů.

Přečíst článek

Výrazný nárůst, a sice o 51,9 procenta, zaznamenaly v EU minulý měsíc registrace nových bateriových elektromobilů, činily 94 561 kusů. To představuje podíl na trhu 11,8 procenta, což je nárůst skoro o tři procentní body ve srovnání s dubnem 2022. Zatímco hybridy nyní představují 24,8 procenta trhu s novými auty v EU, benzinové vozy nadále dominují s největším podílem 38,2 procenta.

Drahé lithium může v bateriích nahradit levný sodík.

Do popředí se dere levný sodík. V bateriích by mohl nahradit drahé lithium

Poptávka po kvalitních nabíjecích bateriích, ať už v mobilních telefonech nebo elektromobilech, zvyšuje zájem o lithium, které je jejich nejdražší součástí. Výzkumníci tedy samozřejmě zkoumají možnosti jeho nahrazení. V posledních měsících se do popředí prodírá sodík. Jeho razantní tažení právě teď přichází z Číny.

Přečíst článek

Český Svaz dovozců automobilů už dříve oznámil, že prodej nových osobních aut v České republice od ledna do konce dubna meziročně vzrostl o 20,4 procenta na 74 770 vozů. V dubnu se odbyt zvýšil o čtvrtinu na 18 429 prodaných vozů.

Škoda jede. Čtvrtletní zisk narostl o desítky procent

Škoda jede. Za první čtvrtletí hlásí kvůli oživení trhů nárůst zisku, tržeb i odbytu

Škodě Auto se v prvním čtvrtletí dařilo. Stouply jí provozní zisk, tržby i odbyt. Mladoboleslavské automobilce stoupl zisk na rozdíl od mateřského koncernu Volkswagen, vyplývá z výsledkové zprávy Volkswagenu.

Přečíst článek

Automobilka Škoda Auto, která je součástí skupiny Volkswagen, v dubnu prodej v zemích EU meziročně zvýšila o 42,1 procenta na 45 922 vozů. Podíl této značky na unijním trhu se tak meziročně zvýšil na 5,7 ze 4,7 procenta.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme