Reklama

Do Prahy se vrací turisté, hotely jsou téměř plné. Jejich provozovatelé věští dobrou sezonu

Pytloun Hotels na Václavském náměstí v Praze
Se svolením Pytloun Hotels
Petra Jansová

Turistický ruch v Praze ožil a pomalu se vrací na předpandemickou úroveň. Lepší, než jsme čekali, komentují obsazenost hoteliéři.

Reklama

V roce 2021 na tom byla co se týče obsazenosti Praha ve srovnání s pětatřiceti evropskými metropolemi téměř nejhůř. „Zatímco celoevropský průměr podle dat společnosti STR přesáhl 43 procent, v Praze bylo obsazeno jen 26 procent hotelových kapacit, jež byly v provozu,“ píše se v analýze společnosti Cushman Wakefield za rok 2021.

Pražští hoteliéři se začínají oklepávat z pandemické krize

Statistiky za letošek a zřejmě i výhled na příští rok vypadají optimističtěji. „Předpokládáme, že letos bude průměrná roční obsazenosti ubytovacích zařízení v Praze dosahovat 60 procent a podobně na tom budou i jinde v turisticky zajímavých místech Česka,“ přibližuje prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Danilo Turletto, Sound´s Travel & Leisure Sarl

Jak se dělá hotelový byznys v exotických zemích

Madagaskar je opravdu překrásná země a turisté ji zatím ještě příliš neobjevili. Nechceme však, aby se stala turistickým skanzenem. Jde nám především o to, abychom co nejvíce zachovali původní přírodu, rozmanitost krajiny a atmosféru ostrova. To je ta jedinečná, autentická hodnota, kterou Madagaskar má a kterou chceme zachovat a představovat i našim klientům, říká mi při dálkovém letu z Nosy Be do Prahy Danilo Turletto, Director of Sales and Marketing a partner madagaskarské turistické a investiční skupiny Sound´s Travel & Leisure Sarl Group.

Přečíst článek

A zvýšený zájem o ubytování v Praze potvrzují i hoteliéři. „Aktuální obsazenost je vyšší, než jsme očekávali a přiblížila se hodnotám roku 2019,“ přibližuje Lukáš Pytloun, zakladatel a ředitel sítě Pytloun Hotels, pod níž spadají hotely v Praze i v regionech.

Zahraniční turisté se do Prahy začali vracet již na jaře, razantní nárůst o ubytování zaznamenali hoteliéři i během adventu. Velký zájem byl i o Silvestr. „Uplynulé víkendy se obsazenost pohybovala od 65 až do 100 procent,“ dodává Karolina Polatová z hotelu Falkensteiner v Praze. 

Reklama

Rekordní listopad

Rekordní obsazenost hlásí i hotelová síť Orea. V listopadu přesahovala v hotelích této sítě 60 procent, i přestože je tento měsíc mimo hlavní sezonu. „Dosáhli jsme dokonce i lepších listopadových výsledků, než ve velmi úspěšném roce 2019, oproti kterému pozorujeme nárůst obsazenosti o 12 procentních bodů,“ přibližuje Jiří Fontana, ředitel obchodní strategie hotelové sítě Orea Hotels & Resorts. Hotelová síť přivítala v listopadu o 25 tisíc hostů více než v roce 2021.

Lyžařské středisko v Peci pod Sněžkou v Krkonoších na snímku z 30. prosince 2021.

Silvestrovští hosté plní horské hotely. Kupují ale kratší turnusy

Zájem o silvestrovské pobyty v Česku je tento rok podle provozovatelů hotelů a penzionů značný. Někde je už srovnatelný s dobou před pandemií koronaviru a hlavně na horách zbývají poslední volná místa. Oproti minulosti ale nyní lidé častěji pobyt rezervují až na poslední chvíli a i kvůli úsporám volí spíše kratší pobyty namísto týdenních.

Přečíst článek

Hoteliéři vyhlíží dobrou sezonu

Stejně jako Praha na tom budou i turisticky zajímavé destinace ČR. „Během Black Friday jsme prodávali zvýhodněné pobytové poukazy na příští rok. Zájem byl třikrát až čtyřikrát větší než loni. Tak mimořádný zájem nás hodně překvapil, naše kapacity ale bohužel nejsou nafukovací“, konstatoval podnikatel a investor Michal Šnobr, majitel hotelového řetězce Amenity Resorts.

Hotel Augustine ve svátečním

GALERIE: Jak si nejlépe užít Vánoce? Třeba v luxusním hotelu

Ústřice, kaviár, foie gras, kubistický design i augustiniánská knihovna a historie staré Prahy. Na to láká malostranský hotel Augustine. Nyní také na vánoční a novoroční program.

Přečíst článek

Radim Jančura, šéf RegioJet

Radim Jančura: Autobusy a vlaky od příštího roku zdraží o deset až patnáct procent

Nejvíc nyní Radima Jančuru, majitele žlutých autobusů a žlutých vlaků, baví gastro. Koupil už druhý hotel v rakouských Alpách, a jak říká, chce vybudovat novou úroveň gastronomických služeb. Je to poněkud nečekaný posun, protože jeho hlavním byznysem je doprava. Dlouho sváděl souboj s Českými drahami i s jinými dopravci. Nakonec se mu povedlo vybudovat nejsilnější soukromou dopravní firmu v Česku. Dál ji rozvíjí, je kritický k vládě, ale do jeho srdce se zasekl restaurační byznys.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Pražským hotelům chybí zahraniční turisté.

Pražské hotely jsou na tom nejhůř ve střední Evropě, chybí jim kongresy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme