Reklama

Pavel Sobíšek: Inflace zůstane přes deset procent, koruna oslabí

Po prvotním útlumu dojde k růstu poptávky.
ČTK
Pavel Sobíšek

Jak se bude česká ekonomika vyvíjet v následujícím komplikovaném roce? Byznysový portál newstream.cz přináší sérii pohledů významných tuzemských ekonomů. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek předpokládá, že po prvotním útlumu začne poptávka opět oživovat.

Reklama

Česká ekonomika už v recesi velmi pravděpodobně je od letošního třetího kvartálu a recese se dále prohloubí na začátku příštího roku. Důvodem je mimo jiné probíhající výroba na sklad v podnicích, které ještě mají zafixované nižší ceny energií, a naopak čerpání ze zásob příští rok. 

Náš základní scénář nicméně počítá s tím, že se začne po několika měsících útlumu poptávka znovu oživovat v tuzemsku i v zahraničí. Podniky jsou před největší nejistotou chráněny vládou stanovenými cenovými stropy na plyn a elektřinu.

David Marek: Čeká nás složitý rok. Není jisté, že budeme mít dost plynu

S ekonomickými prognózami je to v současné nejisté době složité, píše v komentáři pro Newstream David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte. A dodává: „Jisté je jen to, že půjde o složitý rok“.

Přečíst článek

České firmy si udrží konkurenceschopnost

Tyto stropy by měly zajistit, že český průmysl nebude ztrácet konkurenceschopnost vůči jiným zemím v Evropě. Zřejmě díky stropům se zatím často neobjevují zprávy o zastavování výroby a bankrotech podniků. Ke konkurenceschopnosti ekonomiky by také měl přispět pokles jednotkových nákladů práce vlivem odloženého promítání inflace do růstu mezd.

Propad reálných mezd v Česku o 10 % je bezprecedentní, což nepochybně krátkodobě prohloubí recesi, z pohledu konkurenceschopnosti ekonomiky jde ale o příznivý faktor.

Reklama

Odhady klíčových veličin

HDP:  -0,6 %

Inflace: 9,5 % meziročně na konci roku, 11,4 % v celoročním průměru

Kurs koruny EUR, USD pro konec roku: EUR/CZK 25,20, USD/CZK 23,30

Nezaměstnanost: na konci roku 4,6 %, průměr 4,3 %

Lukáš Kovanda: Po třiceti letech od rozpadu federace Češi bohatnou rychleji, Slováci se rychleji zadlužují

Už za týden si připomeneme třicáté výročí vzniku samostatné České republiky. Rozpad česko-slovenské federace nastal k 31. 12. 1992. Dne 1. ledna tak Česko slaví nejen Nový rok, ale pravidelně si připomíná též Den obnovy samostatného českého státu. Slováci ten den mají v kalendáři coby Den vzniku Slovenskej republiky. Z hlediska ryze ekonomického dopadli v uplynulých třiceti letech lépe Češi. A to po takřka všech stránkách. Byť jistě i Slováci učinili značný pokrok a jeden čas dokonce náskok Česka v národohospodářské výkonnosti význačně stahovali.

Přečíst článek

M&A, ilustrační foto

Tuzemský trh fúzí a akvizic letos zachránily odložené transakce z doby pandemie

Letošní rok přinesl na českém trhu M&A rekordní obchod v podobě prodeje společnosti Avast konkurenčnímu Nortonu. Na rozdíl od globálního trhu ten tuzemský rostl. Mohly za to ale především odložené obchody z pandemických let.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu propadla, za celý rok ale vzrostla

Česká ekonomika se ve čtvrtém čtvrtletí oproti třetímu propadla, za celý rok ale vzrostla

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme