Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Němci mají recept na zdravý systém penzí. Stačí prý zdanit majetné seniory

Senioři na jachtě
iStock
 ČTK

Příslušníci generace takzvaných baby boomerů by měli v Německu platit zvláštní solidární daň, aby pomohli stabilizovat důchodový systém. Navrhli to odborníci Německého institutu pro hospodářský výzkum (DIW).

Do systému by měli přispět především majetní baby boomeři, tedy lidé narození v silných poválečných ročnících v letech 1946 až 1964, aby tíhu demografických změn nemusela opět nést jen mladší generace. V Německu je důchodový systém stejně jako v Česku průběžný, pracující generace tedy financuje důchody té starší. Odchodem silných ročníků do důchodu se systém dostává pod stále větší tlak.

DIW proto navrhl daň, kterou nazval boomer-soli. Zkratkou soli se v Německu označuje solidární daň zavedená kdysi kvůli financování rozvoje chudších východních spolkových zemí, které bývaly součástí Německé demokratické republiky (NDR). U boomer-soli by se jednalo o daň, kterou by důchodci ze silných ročníků platili ze všech svých příjmů, a to od určité výše důchodu. Podle návrhu by přitom příjmy nemířily do státního rozpočtu, ale do „zvláštního fondu, který by sloužil k přerozdělení“ a směl by být použit jen k tomuto účelu. Výhodou takového řešení by podle DIW bylo, že by tíha reformy nedopadla znovu jen na mladší generace.

„Nebylo by spravedlivé položit všechnu tíhu demografických změn na bedra mladších generací. Boomer-soli by se postarala o rovnováhu. Dotkla by se v první řadě dobře zajištěných důchodců, které by jeden odvod navíc příliš nebolel,“ uvedl odborník z DIW Peter Haan.

„Politici budou muset v příštích letech u důchodů přikročit k odvážným a dalekosáhlým reformám,“ upozornili odborníci DIW. Zvláštní daň by podle nich mohla zajistit stabilitu systému.

Strany současné německé vlády - konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) - chtějí v příštích týdnech jednat o zajištění důchodového systému na příští roky. Vzniknout by měla nová důchodová komise. Na tom se strany dohodly už v koaliční smlouvě.

Dalibor Martínek: Soud reformu penzí neshodil. Babiš chtěl jen politický tyátr

Hranice 67 pro odchod do důchodu skutečně není nijak extrémní věk. Myslí si to nejen Ústavní soud, když odmítl návrh hnutí ANO, aby zrušil Jurečkovu reformu, která obsahuje zvýšení věku odchodu z 65 na 67 let. V 67 se chodí do penze v polovině států Evropy, například v Itálii, v Německu, ve Španělsku, Nizozemsku, Belgii, Velké Británii nebo v Polsku. Takže se teď tento věk bude postupně dva roky zvyšovat i u nás.

Přečíst článek

Je jim padesát plus, jsou bez práce a je jich "sakra" hodně. Projekt Neviditelní upozorňuje na nebezpečný trend

Dlouhodobě bez práce zůstává zhruba 110 tisíc Čechů ve věku přes 50 let, kteří mají zájem pracovat, ale nedaří se jim najít zaměstnání. Náklady pro stát spojené s tím, že tito lidé zůstávají bez uplatnění, ročně dosahují 61 miliard korun, vyplývá z analýzy Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) pro projekt Neviditelní. Podle průzkumu projektu Neviditelní brání zaměstnávání starších lidí předsudky zaměstnavatelů, ale i nedostatek míst s nižší fyzickou a psychickou zátěží.

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Nejlepší reformou důchodů by bylo důchody zrušit

Jak to bylo se zamýšlenou schůzkou k důchodům na Hradě? Měli se tam setkat zástupci koalice a opozice, prezident Pavel chtěl naplnit svou vysněnou roli mediátora. Schůzka nebyla, Babišovi lidé do ní hodili vidle, nepřišli. Teď sledujeme různé mediální úniky, které mají ukázat, kdo zkazil debatu o důchodové reformě.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Maloobchodní tržby se v Česku v září propadly více, než se čekalo, a to meziročně o rovná čtyři procenta

Lukáš Kovanda: Levnější potraviny dál vyhání Čechy za hranice. Stát tím tratí na daních

Přečíst článek
Z tenisového trůnu na dno. Byl jsem nikdo, prohlásil Boris Becker po návratu z vězení

Z tenisového trůnu na dno. Byl jsem nikdo, jen číslo, prohlásil Boris Becker po návratu z vězení

Přečíst článek
Inflace - ilustrační snímek

Spolkový sněm vyčlenil další miliardy na boj s inflací. Výhody pocítí až 48 milionů Němců

Přečíst článek
Doporučujeme